Otwarto plac Chrapka | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Otwarto plac Chrapka

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 28 maja 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz

28 maja 2019 roku plac bp Jana Chrapka został oficjalnie otwarty. To bardzo kolizyjne skrzyżowanie przebudowywano przez 20 miesięcy. Teraz powstało tam rondo turbinowe, chodniki i ścieżki rowerowe oraz elementy małej architektury, oświetelnia i zieleni.

Umowę na przebudowę kolizyjnego skrzyżowania na Placu bp. Chrapka podpisano w październiku 2017. Kilka miesięcy poświęcono na załatwianie kwestii formalnych. W lutym 2018 r. prace ruszyły. Wykonawca – firma Skanska – rozpoczął od budowy kanalizacji deszczowej.

- Pracę rozpoczęliśmy od okolic Placu Pokoju Toruńskiego. Odkryliśmy stare fragmenty Twierdzy Toruń, dlatego musieliśmy zmienić pierwotny projekt. Na samym rondzie prace rozpoczęły się w kwietniu 2018 rokutłumaczy Piotr Kwiatkowski z firmy Skanska.

Poza rondem turbinowym w przebudowywanym rejonie powstało 720 metrów ulic, wybudowano i przebudowano całą pozostałą infrastrukturę - chodniki, drogi rowerowe, oświetlenie i zatoki autobusowe oraz sieć tramwajową w niezbędnym zakresie

- Mam nadzieję, że szybko kierowcy przyzwyczają się do tego ronda turbinowego. One są z zasady bardzo bezpieczne. Na tym skrzyżowaniu przed przebudową dochodziło do wielu kolizji, teraz obserwujemy, że jest ich już mniej, bo kierowcy jeżdzą przez plac już od kilku tygodni. Ruch samochodowy w Toruniu narasta, dlatego bardzo potrzebujemy rozwiązań sprzyjających bezpieczeństwu ruchumówił prezydent Michał Zaleski.

Całkowity koszt przebudowy wyniósł prawie 23 mln złotych, z czego dofinansowanie ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko to ponad 19 mln złotych.

Podczas oficjalnego otwarcia Placu Chrapka wystąpiły dzieci z Przedszkola "Raczek", która poprzez krótką inscenizację przypomniały, jak ważne jest bezpieczne zachowanie się na drodze.

Zakres projektu:

- przebudowa skrzyżowania - budowa ronda turbinowego,

- przebudowa geometryczna układu drogowego,

- rozwiązanie kolizji i przebudowa infrastruktury technicznej nadziemnej i podziemnej,

- przebudowa sieci tramwajowej wraz z infrastrukturą,

- przebudowa zatok autobusowych,

- przebudowa konstrukcji jezdni i torowiska,

- budowa systemu odwadniającego pas drogowy i torowisko z urządzeniami podczyszczającymi,

- przebudowa i budowa chodników,

- przebudowa i budowa dróg rowerowych,

- przebudowa i budowa oświetlenia,

- urządzenie zieleni miejskiej i montaż małej architektury.

Fot. Adam Zakrzewski

Najczęściej czytane aktualności

 • Dziecko
  Miasto
  Fundacja Daj Szansę organizuje w Toruniu konferencję pn.: „Jak pomagać dziecku z zaburzonymi więziami i traumą wczesnodziecięcą?"
 • Inwestycje, Miasto
  Przy ulicy Strzałowej w Toruniu powstanie nowy kompleks szkolny. 25 listopada 2022 została podpisana umowa z wykonawcą inwestycji – firmą Strabag.
 • Eko, Miasto
  Zima 2022 roku zawitała do Torunia w ostatnich dniach listopada. Pierwsze śniegi szybko topnieją, więc utrwaliliśmy je na zdjęciach.
 • Dyrektor wręczył wyróżnienia zasłużonym pracownikom szkoły.
  Miasto
  W Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika 25 listopada 2022 r. obchodzono 30. rocznicę utworzenia IX Liceum Ogólnokształcącego im. Kazimierza Jagiellończyka w Toruniu.
 • Dwoje ludzi na przystanku MZK w zimowej szacie_autobus na Okólną
  Miasto, MZK
  Przypominamy, że listopad 2022 r. jest ostatnim miesiącem bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską dla uprawnionych uchodźców z Ukrainy.
 • Spotkanie z ambasadorem Chin
  Biznes, Miasto
  Pełną ofertę inwestycyjną miasta oraz zaproszenie do współpracy przekazali wczoraj, 24 listopada 2022 roku, na ręce ambasadora Chińskiej Republiki Ludowej Sun Linjianga przedstawiciele Centrum Wsparcia Biznesu. Dyplomata z Państwa Środka na swoją pierwszą wizytę po objęciu stanowiska ambasadora ChRL w Polsce wybrał Toruń.
 • Biblioteka Pedagogiczna im. gen. bryg. prof. Elżbiety Zawackiej w Toruniu zaprasza do udziału w wykładzie online: Szuflada Mickiewicza, czyli o lirykach lozańskich (i nie tylko), który odbędzie się 5 grudnia 2022 r o godz. 16:00. Wygłosi go dr hab. Paulina Abriszewska, prof. UMK. W ramach wykładu zajrzymy do Mickiewiczowskiej szuflady. Znajdziemy...
 • Przedstawiciele toruńskich organizacji pozarządowych spotkali się 24 listopada 2022 r. w Dworze Artusa na corocznym forum organizowanym w naszym mieście. Najważniejszym punktem wydarzenia był wybór reprezentantów środowiska pozarządowego do nowej Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia na kadencję 2023-2025.
 • Beneficjenci projektu pn. „Wsparcie dzieci z rodzin pegeerowskich w rozwoju cyfrowym – Granty PPGR” odebrali laptopy, które mają stanowić wsparcie w nauce i rozmowy toruńskich uczniów.
 • We współpracy z Polską Organizacją Turystyczną i Kujawsko-Pomorską Organizacją Turystyczną Miasto Toruń zorganizowało podróż studyjną Study Tour dla przedstawicieli biur podróż z Korei Południowej. Goście zwiedzają nasze miasto m.in. śladem Mikołaja Kopernika i pierników.
 • Mimo, że aura stała się prawdziwie jesienno-zimowa, prace na budowie nowej linii tramwajowej idą w dobrym tempie. Na placu NOT trwa montaż sieci trakcyjnej i środkowej części skrzyżowania torów.
 • Dwa nowoczesne biurowce powstaną w Toruniu przy ul. Pod Dębową Górą 9. Trwają prace ziemne związane z budową budynków biurowych firmy Pikseo. Generalnym wykonawcą jest toruńska firma TOM-BUD. Na terenie, położonym w bezpośrednim sąsiedztwie Urzędu Miasta Torunia (ul. Grudziądzka), realizowane będą dwa nowoczesne budynki biurowe. Będzie w nich...
 • Sztuka Natury - te dwa słowa to hasło wywoławcze dla osób w sposób szczególny wrażliwych na zmienność, delikatność i piękno natury. W pierwszy weekend grudnia, spotkają się oni w toruńskich galeriach i centrach kultury, gdzie już po raz piętnasty zagości „Sztuka Natury” Międzynarodowy Festiwal Sztuk Wizualnych Inspirowanych Naturą, Toruń 2022....
 • Po raz siedemnasty toruńskie organizacje pozarządowe spotykają się na miejskim forum NGO. W tym roku będą wybierać swoich przedstawicieli do Rady Działalności Pożytku Publicznego Miasta Torunia.