Otwarta Szosa Chełmińska | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Otwarta Szosa Chełmińska

Miasto
Data publikacji: 08 listopada 2010
Autor: admin_vobacom

8 listopada 2010 r. została oddana do użytku zmodernizowana, przebudowana do drogi dwujezdniowej Szosa Chełmińska. Wykonawca prac - firma SKANSKA zakończyła prace miesiąc przed terminem. Inwestycja została zrealizowana w połowie za pieniądze unijne.

Dwujezdniowa Szosa Chełmińska oficjalnie otwarta 

- Wybudowanie Szosy Chełmińskiej w obecnych parametrach stało się możliwe po zakończeniu na Wrzosach inwestycji kanalizacyjnych, po umieszczeniu pod ziemią wszystkich rur i kolektorów w ramach programu ISPA. Tej kolejności nie można było odwrócić, byłoby to nieracjonalne - przypomniał podczas uroczystości otwarcia drogi prezydent Torunia Michał Zaleski.

 

Prace na Szosie Chełmińskiej trwały półtora roku. Od skrzyżowania z ulicą Polną do skrzyżowania z ulicą Owsianą ulica ma obecnie dwie jezdnie, każda o szerokości 7 metrów, przedzielone pasem zieleni o szerokości 6 m. Od skrzyżowania z ulicą Owsianą do granic administracyjnych miasta ulica przebiega w układzie jednojezdniowym o szerokości 7 m. Wzdłuż odcinka dodatkowo powstała ścieżka rowerowa o szerokości 2 m (po jednej stronie ulicy) oraz obustronne chodniki z kostki betonowej o szerokości 2,5 m (na odcinku od ul. Polnej do ul. Owsianej). Do wykonania pozostała jeszcze ścieżka rowerowa i chodnik prowadząca w kierunku Barbarki, na osiedle Wrzosy Leśna Polana.

Odwodnienie Szosy Chełmińskiej nastąpiło dzięki odprowadzeniu powierzchniowemu wód opadowych do nowych wpustów deszczowych, podłączonych do istniejącej kanalizacji (na odcinku dwujezdniowym), a także powierzchniowo do rowu przydrożnego (na odcinku jednojezdniowym). Zostały także wykonane zatoki autobusowe obsługujące komunikację publiczną. W ramach projektu zostało wybudowane oświetlenie uliczne i sygnalizacja świetlna.

 

Poświęcenia drogi dokonał ks. Wojciech Miszewski
z pobliskiej parafii pw. św. Antoniego

Zadanie "Budowa i przebudowa Trasy Staromostowej w głównym szkieletowym układzie drogowym miasta na kierunku północ – południe" na odcinku od ul. Polnej do granicy miasta jest współfinansowane ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego na lata 2007-2013.

Koszt całkowity projektu to 17 960 324,62 zł. Umowa o dofinansowanie w wysokości 50% wartości kosztów kwalifikowanych została podpisana 2 października 2009 r. Dzięki temu połowa kosztów inwestycji zostanie pokryta ze środków funduszy unijnych - Gmina Miasta Toruń otrzyma na ten cel 8 980 162,31 zł.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.