Otwarcie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Otwarcie Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych

Miasto
Data publikacji: 16 listopada 2009
Autor: admin_vobacom

Nowy obiekt toruńskiej gospodarki komunalnej - Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych - zostanie otwarty przy ul. Kociewskiej w Toruniu 25 listopada 2009 r.

Uroczyste otwarcie zakładu odbędzie się przy ul. Kociewskiej 25 listopada o godz. 12.00. Gospodarzem otwarcia będzie toruńskie MPO. W spotkaniu weźmie udział prezydent Torunia Michał Zaleski.

Największa w historii MPO w Toruniu inwestycja "Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu" realizowana jest w ramach projektu "Gospodarka odpadami komunalnymi w Toruniu", który otrzymał dofinansowanie Funduszu Spójności w wysokości 71% kosztów kwalifikowanych - 10,8 mln euro. Wartość kosztów kwalifikowanych całego projektu wynosi 15 949 158,49 euro, natomiast wartość kontraktu "Rozbudowa Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu" – 15 194 348,07 euro. Kontrakt realizowany jest przez firmę Budimex Dromex SA z Warszawy. Głównym celem Projektu jest stworzenie kompleksowego systemu gospodarowania odpadami komunalnymi w Toruniu oraz gminach Lubicz, Obrowo i Wielka Nieszawka, spełniającego  aktualne wymagania prawne obowiązujące w Polsce oraz wymagania zawarte w dyrektywach Wspólnoty Europejskiej. Cel ten zostanie zrealizowany między innymi poprzez budowę nowoczesnego Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych w Toruniu oraz rozwój i dostosowanie systemu selektywnej zbiórki odpadów. Nowopowstający Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych (ZUOK) spełnia wszystkie obowiązujące wymagania prawne dotyczące gospodarki odpadami.
Inwestycja obejmuje obiekty: składowisko odpadów komunalnych, sortownię odpadów, kompostownię odpadów organicznych, kompostownię odpadów zielonych, zakład demontażu i przetwarzania odpadów wielkogabarytowych, zakład przerobu odpadów budowlanych, magazyn odpadów niebezpiecznych, infrastrukturę towarzyszącą.

W Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych realizowana będzie technologia MBA (mechaniczno-biologicznego przetwarzania odpadów). Planowana spalarnia odpadów komunalnych stanowić będzie kolejny etap postępowania z odpadami. Nie istnieje możliwość poddawania termicznemu przekształcaniu strumienia odpadów komunalnych bezpośrednio zebranych z gospodarstw domowych. Wsad do spalarni musi zostać odpowiednio przygotowany i spełniać określone wymagania. Zakład Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych stanowić będzie pierwszy etap unieszkodliwiania odpadów, gdzie poddawane odzyskowi zostaną odpady surowcowe, organiczne i niebezpieczne. Pozostałe, których nie można będzie wykorzystać, a będą mogły stanowić materiał wsadowy do spalania, będą przekazywane do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów Komunalnych, który będzie uzupełniał system gospodarki odpadami w Toruniu.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Ministerstwo Obrony Narodowej i Wojsko Polskie, w październiku i listopadzie, organizują dla chętnych, dorosłych Polaków bezpłatne, jednodniowe szkolenia pod hasłem „Trenuj z wojskiem”.
 • Plakat informujący o Toruńskiej Nocy Naukowców
  Miasto
  Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy i Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu zapraszają 30 września 2022 r. na „Toruńską Noc Naukowców”. W programie znalazły się warsztaty, pokazy oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.
 • Biznes, Miasto
  Program Moja Starówka świętuje 5. urodziny. Program oferuje rabaty w 92 punktach handlowych i usługowych na starówce.
 • Plakat informujący o wydarzeniu Toruń Freestyle Battle
  Miasto, Sport
  Ruszają zapisy na Amatorskie Mistrzostwa Torunia w jeździe na hulajnogach, rolkach, deskorolkach i rowerach. Toruń Freestyle Battle - Republika Park Edition zaplanowano na 8 października 2022 r.
 • Na zdjęciu: mężczyzna tłumaczy dzieciom pracującym na komputerach
  Miasto
  We wrześniu 2022 r. dzieci i młodzież z całej Polski postawili pierwsze kroki w programowaniu w ramach największych warsztatów programistycznych „Koduj z Gigantami”. W bezpłatnych zajęciach 11. już edycji wydarzenia wzięło udział prawie 20 000 osób, w tym także młodzi mieszkańcy miasta Toruń. Od 3 do 25 września uczestnicy warsztatów poznali...
 • Wizualizacja budynku usługowego przy ul. Świdnickiej
  Biznes, Miasto
  Halę usługowo-produkcyjną wraz z biurami i pomieszczeniami socjalnymi wybuduje w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń Wschód” spółka HS Inwestycje. Firma planuje oddanie budynku do użytkowania na koniec 2023 roku. Poznaliśmy już wizualizacje bryły budynku.
 • Ponad 1800 uczniów z 17 toruńskich placówek oświatowych wzięło udział w spotkaniach ze strażnikami miejskimi na temat bezpieczeństwa związanego z rozpoczęciem roku szkolnego.
 • Dwie działki pod usługi będzie można kupić w przetargach organizowanych przez Wydział Gospodarki Nieruchomościami Urzędu Miasta Torunia. Tereny inwestycyjne na osiedlu Na Skapie w Toruniu pójdą pod młotek 30 listopada 2022 r.
 • Od soboty 1 października 2022 r. zmieniony zostanie rozkład jazdy linii autobusowej nr 32 - informuje MZK w Toruniu.
 • Zakończona w tym roku rozbudowa mostu drogowego im. marsz. Józefa Piłsudskiego zajęła pierwsze miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku! Rozstrzygnięcia poznaliśmy podczas uroczystej gali, która odbyła się na Zamku Królewskim w Warszawie. Wręczenie statuetek w kategorii Drogi i obiekty mostowe. Toruń reprezentował...
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP i SGP2 na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory przygotowane w wersji polskiej i angielskiej.
 • 29 września obchodzony jest Światowy Dzień Serca. Jest to okazja, aby podnosić świadomość społeczną w zakresie chorób układu krążenia, które stanowią największe wzywanie współczesnego zdrowia publicznego.
 • Pomóż Klimatowi! Pod tym hasłem odbędą się konsultacje społeczne dotyczące tworzenia Planu Adaptacji do Zmian Klimatu dla Miejskiego Obszaru Funkcjonalnego Torunia.
 • Przedsiębiorstwo Swimer, które produkuje m.in. zbiorniki do magazynowania i dystrybucji płynów i paliw, jest bohaterem kolejnego odcinka cyklu filmowego „Tak się robi biznes w Toruniu”, realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.