www.torun.pl

Otwarcie Festiwalu Teatrów Lalek

Kultura, Miasto
Data publikacji: 12 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Po raz 26. w Toruniu odbywa się Międzynarodowy Festiwal Teatrów Lalek „Spotkania”. W dniu 12 października 2019 r. nastąpiło jego uroczyste otwarcie.

Tradycyjnie inaugurację w teatrze baj Pomorski poprzedziła parada lalek ulicami toruńskiej starówki. Przy sprzyjającej pogodzie baśniowym postaciom towarzyszyły rzesze torunian.

- To już tradycja, że wraz z początkiem kolorowej jesieni Toruń na kilka dni staje się magiczną krainą lalek, a scena Baja Pomorskiego oknem do bajkowego świata. Jego granice wyznacza tylko nasza wyobraźnia. Już po raz XXVI, dzięki wyjątkowym artystom teatrów lalek z Polski i Europy, będziemy mogli doświadczać niezwykłych emocji i wzruszeńpowiedział zastępca prezydenta miasta Torunia Zbigniew Fiderewicz, otwierając festiwal.

W ramach inauguracji festiwalu widzowie zobaczyli spektakl pt. „Zorro” w wykonaniu Opolskiego Teatru Lalki  i Aktora im. Alojzego Smolki.

Podczas 26. edycji festiwalu będzie można obejrzeć 19 spektakli teatrów z Polski i zagranicy. W ramach konkursu zaprezentowanych zostanie 15 przedstawień z Polski, Holandii, Białorusi, Litwy i Rosji.

Więcej informacji na stronie teatru Baj Pomorski: www.bajpomorski.art.pl

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.