Otwarcie ciepłowni geotermalnej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Otwarcie ciepłowni geotermalnej

Miasto
Data publikacji: 12 października 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: ciepłownia geotermalna w Porcie Drzewnym

W dniu 12 października 2022 r. w Porcie Drzewnym otwarta została ciepłownia geotermalna. Wydarzeniu towarzyszy konferencja „Bezpieczeństwo energetyczne Polski”.

Otwarcie obiektu nastąpiło w południe w środę 12 października 2022 r. Krzyż wewnątrz ciepłowni poświęcił biskup pomocniczy diecezji toruńskiej, ks. Józef Szamocki. W uroczystościach udział wzięli m.in. minister aktywów państwowych Jacek Sasin, minister klimatu i środowiska Anna Moskwa oraz Lidia Kochanowicz-Mańk z fundacji Lux Veritatis, wojewoda kujawsko-pomorski Mikołaj Bogdanowicz, prezydent Michał Zaleski oraz jego zastępca Adrian Mól.

Po uroczystym otwarciu ciepłowni w auli Akademii Kultury Medialnej i Społecznej rozpoczęła się konferencja pod hasłem „Bezpieczeństwo energetyczne Polski”.

Prace związane z powstaniem geotermii ruszyły w 2008 roku. W marcu 2022 zakończyły się próby rozruchowe geotermii. Kilka tygodni później PGE Toruń podpisała długoterminową umowę sprzedaży ciepła z Geotermią Toruń. Po przyłączeniu ciepłowni geotermalnej do sieci ciepłowniczej ciepło z geotermii będzie stanowiło około 8 proc. w systemie ciepłowniczym zarządzanym przez PGE Toruń. Pozostała ilość ciepła w sieci ciepłowniczej pochodzić będzie z kogeneracyjnej elektrociepłowni gazowej PGE Toruń (91 proc.) i ciepłowni biogazowej (poniżej 1 proc.) należącej do Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania.
Geotermia ociepli kompleks w Porcie Drzewnym w Toruniu, gdzie mieszczą się Kościół NMP Gwiazdy Nowej Ewangelizacji i św. Jana Pawła II, Akademia Kultury Społecznej i Medialnej oraz Muzeum Pamięć i Tożsamość. Ciepłownia wyposażona została także w piec, który pozwoli dodatkowo zwiększyć temperaturę wody, aby możliwe było ogrzewanie nią części Torunia.

Fot. Wojtek Szabelski

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Protest rolników - będą problemy z komunikacją miejską
  Miasto, MZK
  Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski z przedstawicielami organizacji pozarządowych, którzy trzymają teczki z umowami
  Miasto
  W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Na zdjeciu: prezydent Michał Zaleski stoi z mikrofonem
  Miasto
  26 lutego 2024 r. w Zespole Szkół Muzycznych odbyło się kolejne spotkanie prezydenta Michała Zaleskiego z mieszkańcami Torunia – tym razem okręgu Wrzosy.
 • Na zdjęcli: dłoń o czerwonych paznokciach trzyma kartę do głosowania i wrzuca ją do urny wyborczej, na której jest godło kraju
  Miasto
  7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Rusza przetarg na kartę miejską
  Miasto, MZK
  Gmina Miasta Toruń wspólnie z Miejskim Zakładem Komunikacji 26 lutego 2024 r. ogłosiła przetarg na wdrożenie systemu karty miejskiej.
 • 25 lat Polski w NATO - koncert
  Kultura, Miasto
  Od 1 marca 2024 r. będzie można odebrać bezpłatne wejściówki na koncert muzyki filmowej, musicalowej i popularnej „25 lat Polski w NATO”.
 • 7 kwietnia 2024 r. odbędą się wybory samorządowe, w których wybieramy radnych do rad gmin, rad powiatów, sejmików województw oraz wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.
 • Ruszyła nowa edycja programu grantowego "Zielona Ławeczka". Akcja skierowana jest do grup sąsiedzkich z miast powyżej 10 tysięcy mieszkańców.
 • Siedemnaście medali zdobyli sportowcy z Torunia w 33. Halowych Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce Masters. Zawody odbyły się 24 lutego 2024 r. w Arenie Toruń z udziałem ponad 500 zawodniczek i zawodników.
 • Na najbliższy czwartek i piątek (29 lutego i 1 marca br.) planowane są kolejne protesty rolników. Z tego powodu należy spodziewać się problemów w funkcjonowaniu miejskiej komunikacji autobusowej, zwłaszcza na liniach podmiejskich 111 i 112.
 • W Światowym Dniu Organizacji Pozarządowych, 27 lutego 2024 r. w Dworze Artusa reprezentanci 140 organizacji odebrali umowy na realizację swoich projektów.
 • Odliczamy dni do uruchomienia roweru miejskiego. Startujemy w najbliższy piątek, 1 marca!
 • 1 marca 2024 r. o godz. 12:00 przy pomniku w al. Solidarności odbędą się uroczystości patriotyczne upamiętniające Żołnierzy Wyklętych.
 • „Bezpieczeństwo osób starszych” – konferencja pod tym tytułem odbyła się 26 lutego 2024 r. w Młodzieżowym Domu Kultury.