www.torun.pl

Orient Express. Przystanek sztuka kaligrafii

Data wydarzenia
-
logo CSW
Opis wydarzenia: 

Małgorzata Al-Shahari: Arabska kaligrafia: pielgrzymka pióra, czary słów i  malarstwo słowa...

Koło Naukowe Arabistów „Zahra as-Sahra”, działające przy Pracowni Języka i Kultury Arabskiej na Wydziale Filologicznym UMK zaprasza do udziału w kolejnej edycji Orient Expressu, poświęconej sztuka świata islamu.

Kaligrafia arabska uważana jest w świecie muzułmańskim za najwyższą formę sztuki islamu. Zaczęła się kształtować wraz z rozwojem tej najmłodszej z wielkich religii monoteistycznych, ze względu na wprowadzony przez nią zakaz przedstawiań figuralnych, tj. wizerunków ludzi i zwierząt. Zgodnie z dość szerokim znaczeniem arabskiego słowa ẖaṭṭ, które można przetłumaczyć jako: kreska, linia, pas, pismo, kaligrafia, pisanie, trasa, droga oraz opisywanie czynności rysowania, malowania, szkicowania czy projektowania kaligrafia arabska jest nazywana przez Arabów „sztuką linii”.

Małgorzata Al-Shahari – lektor języka arabskiego i angielskiego, tłumacz środowiskowy z tych języków; absolwentka lingwistyki stosowanej języka angielskiego z językiem arabskim na Wydziale Humanistycznym UKW w Bydgoszczy; współzałożycielka i wieloletni członek Koła Naukowego Języka i Kultury Arabskiej „An-Nahda” na UKW w Bydgoszczy. Badaczka niezależna, popularyzatorka wiedzy przybliżającej arabskojęzyczny obszar kulturowy, autorka artykułów naukowych na temat języka arabskiego oraz historii i sytuacji geopolitycznej w Jemenie.

Wstęp wolny

Data: 
24.10.2019 17:00
Miejsce: 
Wały gen. Sikorskiego 13
Kategoria wydarzenia: 
Spotkanie
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Miasto
  Rozpoczęła się dyskusja nad projektem budżetu Torunia na 2020 r. Na sesji Rady Miasta Torunia 21 listopada 2019 r. odbyło się pierwsze czytanie dokumentu.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Miasto
  We wtorek 19 listopada 2019 r. pożegnaliśmy w Toruniu dr Romana Łyska. Znany toruński kardiolog zmarł 14 listopada 2019 r.
 • Miasto
  Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Miasto
  Rozpoczynamy 2. etap konsultacji społecznych w sprawie rewitalizacji stawu przy ul. Poznańskiej. Spotkanie konsultatyjne odbędzie się 28 listopada 2019 r.
 • 21 listopada 2019 r. Rada Miasta przyjęła Plan Adaptacji Miasta Torunia do zmian klimatu do roku 2030.
 • Wzrosną opłaty za pobyt dziecka w żłobku - taką decyzję podjęli radni 21 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji radni w ramach pierwszego czytania zapoznali się z uchwałami dotyczącymi sposobu i zakresu usług w zakresie odbierania odpadów komunalnych i ich zagospodarowania oraz regulaminu utrzymania czystości i porządku na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Ponad 26,5 km dróg lokalnych zostanie zbudowanych bądź przebudowanych w latach 2010-2023. Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęty został „Program Budowy Dróg Lokalnych” na te lata.
 • "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku" to temat konferencji organizowanej w piątek 22 listopada 2019 r. przez Fundację Generał Elżbiety Zawackiej i Instytut Pamięci Narodowej Delegatura Bydgoszcz. Wstęp na wydarzenie jest wolny.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na piernikowy festyn "Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna…". Impreza odbędzie się w sobotę 23 listopada 2019 r. w godzinach 10.00–16.00 w Muzeum Toruńskiego Piernika przy ulicy Strumykowej 4.
 • W 2020 roku Toruń będzie świętował 100. rocznicę powrotu do wolnej Polski.
 • 28 listopada - 1 grudnia 2019 r. po raz dwunasty w Toruniu odbędzie się festiwal przyrodniczy „Sztuka Natury”.