Ogródki z obniżką | www.torun.pl

Ogródki z obniżką

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 30 kwietnia 2021
Autor: Natalia Przytarska
Na zdjęciu ogródek gastronomiczny na Rynku Staromiejskim

Prezydent Miasta Torunia podjął decyzję o wydłużeniu terminów obowiązywania 90-procentowej obniżki miesięcznego czynszu dla przedsiębiorców wystawiających ogródki letnie i stoiska plenerowe.

Obecnie obowiązująca obniżka wysokości miesięcznego czynszu o 90% dotyczy czynszu na drogach wewnętrznych zespołu staromiejskiego za:

 • od 15 marca do 31 sierpnia 2021 r. (wcześniej do 31 maja) – ogródki gastronomiczne, sklepy z pamiątkami, stoiska z kwiatami oraz z owocami i warzywami,
 • od 1 września do 15 listopada 2021 r. – przedsiębiorcy mogą liczyć na taką samą pomoc, jeśli dotkną ich ograniczenia lub zakaz działalności w związku z pandemią COVID-19 oraz jeśli wskażą spadek przychodów o co najmniej 40 procent w stosunku do analogicznego okresu w roku 2019.

Niższa opłata za miesięczny czynsz będzie przysługiwała na wniosek przedsiębiorcy.

Więcej informacji można uzyskać w Biurze Toruńskiego Centrum Miasta:

Grafika dot. obniżek - ogródki i stoiska
Kliknij w infografikę, aby powiększyć

Ze względu na pandemię COVID-19 restauracje pozostają zamknięte dla gości. Zgodnie z rządowymi zapowiedziami łagodzenia obostrzeń dla gastronomii zewnętrznej (na świeżym powietrzu, w reżimie sanitarnym), od 15 maja będzie możliwe funkcjonowanie ogródków gastronomicznych. Warunkiem jest wcześniejsze złożenie wniosku o najem terenu i zawarcie umowy z Gminą Miasta Toruń. Obecnie trwa nabór i weryfikacja wniosków o zawarcie umowy na udostępnienie terenu w celu organizacji ogródków i stoisk.

Biuro Toruńskiego Centrum Miasta przygotowało także przyjazny dla przedsiębiorcy poradnik zawierający zasady organizowania ogródków na drogach wewnętrznych zespołu staromiejskiego. Wcześniejsze zapoznanie się z warunkami lokalizacji i urządzenia ogródka z pewnością usprawni proces zawarcia umowy z przedsiębiorcą wynajmującym od Gminy teren pod ogródek.

Funkcjonowanie ogródków reguluje zarządzenie Prezydenta Miasta Torunia nr 191/2019 z 26.06.2019 r. z późn. zm. (kliknij tutaj, aby przejść do treści zarządzenia), a stoisk z pamiątkami - zarządzenie nr 189/2021 z 26.06.2019 z późn. zm. (kliknij tutaj, aby przejść do zarządzenia).

Obniżki za zajęcie pasa drogowego pod ogródek letni poddane będą pod obrady na najbliższej sesji Rady Miasta, 13 maja 2021 r. 


DO POBRANIA:

>> Poradnik "Bez ogródek o ogródkach na starówce 2021" - kliknij tutaj, aby pobrać

Fot. Małgorzata Ptaszek

Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.