www.torun.pl

Ogranicz wyjścia do lasu

Miasto
Data publikacji: 25 marca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie lasu, fot. Magdalena Kujawa

Ze względów sanitarnych mamy obowiązek do minimum ograniczyć wychodzenie z domu. Dotyczy to również rekreacyjnych pobytów w lesie.

Choć przebywanie na świeżym powietrzu należy do naszych podstawowych potrzeb, w związku z epidemią obecnie także tę należy ze względów bezpieczeństwa ograniczyć do niezbędnych aktywności. Doświadczenia ostatnich dni pokazują, że mimo zagrożenia w lasach często gromadzi się wiele osób, które nie zachowują należnych środków ostrożności i tym samym sprowadzają na siebie wzajemnie niebezpieczeństwo zarażenia.

Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia 24 marca nowe zasady bezpieczeństwa nie pozwalają na tego typu praktyki, mimo że lasy nie zostaną zamknięte.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące zasad związanych ze spacerami po lesie, na stronie Ministerstwa Zdrowia czytamy:
„Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.”

Więcej na temat ograniczeń

Apelujemy zatem, by mimo sprzyjającej aury, pozostać w domu, zaś ewentualne wyjścia ograniczyć jedynie do osób najbliższych i skracać je do minimum. Podobny apel wystosowuje także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. Leśnicy przypominają jednocześnie tym, którzy mimo wszystko w lesie się znajdą, o konieczności zachowania szeregu zasad bezpieczeństwa, które choć obowiązują zawsze, dziś mogą zaważyć o naszym zdrowiu i życiu.

- Apelujemy, aby nie pozostawiać śmieci i zadbać o to, by wszystko, co zabraliśmy ze sobą do lasu, wróciło z nami do domu. Pamiętajmy także o tym, aby nie stwarzać sytuacji grożących pożarem lasu. W okresie wiosennym, to zagrożenie jest największe – pisze Ireneusz Norbert Jałoza, Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Listę zasad Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu opublikowała na specjalnie przygotowanej ulotce.

Kontrolowanie przestrzegania nowych przepisów zapowiada również policja i w razie ich łamania będzie karała nieodpowiedzialnych spacerowiczów mandatami.

Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  Duńczyk Leon Madsen wygrał 4 lipca 2020 r. w Toruniu pierwszą rundę zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Najlepszy z Polaków był Bartosz Smektała, który zajął czwarte miejsce.
 • Kultura
  W Centrum Sztuki Współczesnej 3 lipca 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia stypendiów kulturalnych Miasta Torunia na II półrocze 2020 r.
 • Miasto
  Zasłanianie nosa i ust znacznie obniża ryzyko zakażenia się chorobami przenoszonymi drogą kropelkową. Dlatego nośmy maseczki!
 • Inwestycje
  W poniedziałek 6 lipca 2020 r. nastąpi czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do budynków przy ul. Włocławskiej. Trwa podłączanie kolejnych ulic w Toruniu do nowo wybudowanego wodociągu.
 • Miasto, Sport
  Najnowocześniejszy żużlowy obiekt świata - toruńska Motoarena - będzie gospodarzem inauguracji, a nieco później również wielkiego finału zmagań o tytuł Indywidualnego Mistrza Europy. Cykl TAURON Speedway Euro Championship zagości w Toruniu 4 oraz 29 lipca 2020 r. Bilety na oba wydarzenia są jeszcze w sprzedaży i można nabyć je wyłącznie przez...
 • Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna i Centrum Wsparcia Biznesu zapraszają przedsiębiorców z Torunia na bezpłatny webinar „Wsparcie dla firm”. Wydarzenie odbędzie 9 lipca 2020 r. o godz. 11:00.
 • W piątek 26 czerwca na platformie TVP Stream ruszył nowy kanał internetowy TVP Kultura 2. W ten weekend na platformie wyemitowane zostaną programy „Zakochaj się w Polsce” oraz „Pomniki Historii” poświęcone Toruniowi i regionowi.
 • Jeśli chcesz pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub złożyć wniosek o dopisanie się do spisu bądź rejestru wyborców, możesz to zrobić dodatkowo także w sobotę w Wydziale Spraw Administracyjnych przy ul. Batorego 38/40.
 • W ramach cyklu „Starówka Mistrzów” Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza do świata kolorowych kompozycji owocowo-warzywnych podanych w łupinie kokosa. Coco Bowl to inspirujące miejsce, od nowa definiujące pomysł na prowadzenie restauracji.
 • Prace na pływalni przy ul. Bażyńskich idą zgodnie z planem, zatem już na początku grudnia 2020 r. zostanie ona otwarta.
 • Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu został pełnoprawnym członkiem konsorcjum Young Universities for the Future of Europe (YUFE). To ogromne wyróżnienie dla toruńskiego uniwersytetu oraz miasta Torunia.
 • Przez Przysiek, Rozgarty i Łążyn wiedzie trasa rajdu rowerowego organizowanego 12 lipca przez Oddział Miejski PTTK im. Mariana Sydowa w Toruniu i Klub Turystyki Kolarskiej "PRZYGODA".
 • Toruń znalazł się wśród 23 miast i gmin w województwie kujawsko-pomorskim, które otrzymały dofinansowanie z programu Kujawsko-Pomorska Mała Infrastruktura Sportowa Edycja 2020.
 • Popisy cyrkowe i fireshow, niezwykłe instrumenty, teatr lalek, pantomima – tak różnorodne będą propozycje 6. Festiwalu Teatrów Ulicznych. Między 4 lipca a 9 sierpnia mali i duzi widzowie zobaczą 11 przedstawień.