www.torun.pl

Ogranicz wyjścia do lasu

Miasto
Data publikacji: 25 marca 2020
Autor: Magdalena Kujawa
zdjęcie lasu, fot. Magdalena Kujawa

Ze względów sanitarnych mamy obowiązek do minimum ograniczyć wychodzenie z domu. Dotyczy to również rekreacyjnych pobytów w lesie.

Choć przebywanie na świeżym powietrzu należy do naszych podstawowych potrzeb, w związku z epidemią obecnie także tę należy ze względów bezpieczeństwa ograniczyć do niezbędnych aktywności. Doświadczenia ostatnich dni pokazują, że mimo zagrożenia w lasach często gromadzi się wiele osób, które nie zachowują należnych środków ostrożności i tym samym sprowadzają na siebie wzajemnie niebezpieczeństwo zarażenia.

Wprowadzone przez Ministerstwo Zdrowia 24 marca nowe zasady bezpieczeństwa nie pozwalają na tego typu praktyki, mimo że lasy nie zostaną zamknięte.

W odpowiedzi na pytanie dotyczące zasad związanych ze spacerami po lesie, na stronie Ministerstwa Zdrowia czytamy:
„Przepisy odnoszą się do niezbędnych codziennych potrzeb. Do takiej kategorii można zaliczyć spacer czy wyjście do lasu, ale z zachowaniem ograniczeń odległości oraz limitu przemieszczających się osób (maksymalnie dwie osoby, z wyłączeniem rodzin). Zalecamy, aby ograniczać tego typu wyjścia do niezbędnego minimum.”

Więcej na temat ograniczeń

Apelujemy zatem, by mimo sprzyjającej aury, pozostać w domu, zaś ewentualne wyjścia ograniczyć jedynie do osób najbliższych i skracać je do minimum. Podobny apel wystosowuje także Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu. Leśnicy przypominają jednocześnie tym, którzy mimo wszystko w lesie się znajdą, o konieczności zachowania szeregu zasad bezpieczeństwa, które choć obowiązują zawsze, dziś mogą zaważyć o naszym zdrowiu i życiu.

- Apelujemy, aby nie pozostawiać śmieci i zadbać o to, by wszystko, co zabraliśmy ze sobą do lasu, wróciło z nami do domu. Pamiętajmy także o tym, aby nie stwarzać sytuacji grożących pożarem lasu. W okresie wiosennym, to zagrożenie jest największe – pisze Ireneusz Norbert Jałoza, Zastępca Dyrektora ds. Gospodarki Leśnej Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych.

Listę zasad Dyrekcja Lasów Państwowych w Toruniu opublikowała na specjalnie przygotowanej ulotce.

Kontrolowanie przestrzegania nowych przepisów zapowiada również policja i w razie ich łamania będzie karała nieodpowiedzialnych spacerowiczów mandatami.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.