Oficerska Szkoła Artylerii kończy 100 lat | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Oficerska Szkoła Artylerii kończy 100 lat

Miasto
Data publikacji: 25 maja 2023
Autor: Marcin Pryka

1 czerwca 1923 r. powołano decyzją Marszałka Piłsudskiego Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu. W 2023 r. mija 100 lat od tego wydarzenia. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia wraz ze Stowarzyszeniem Polskich Artylerzystów organizuje rocznicowe obchody upamiętniające datę powstania toruńskiej szkoły artyleryjskiej. Współorganizatorem obchodów jest Gmina Miasta Toruń. - Chcemy potwierdzić rolę i znaczenie kształcenia kadr artyleryjskich i rakietowych w naszym mieście - mówi prezydent Torunia Michał Zaleski.

Artyleria jest jednym z najważniejszych znaków rozpoznawczych współczesnego Torunia. Kojarzy się z prestiżem i oficerską klasą. Pielęgnowanie tradycji artyleryjskich, które w 2002 r. przejęło Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia jest niezwykle ważnym elementem funkcjonowania miasta, zarówno pod względem poczucia bezpieczeństwa, jak i patriotycznego wychowania.

- W całym środowisku wojskowym mówi się, że stolicą polskiej artylerii jest Toruń. Ja zawsze z dumą przeżywałem, że to w naszym mieście odbywa się kształcenie najlepszych kadr artylerii, a póżniej wojsk rakietowych. Wiem, że z dumą do tego także wielu torunian się odnosi, dlatego kiedy nadszedł czas do przygotowań obchodów setnej rocznicy powstania szkolnictwa artyleryjskiego włączyliśmy się również do tych przygotowań, wspierając Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia - powiedział na konferencji prasowej zwołanej specjalnie z okazji obchodów rocznicowych prezydent Torunia Michał Zaleski.

W ramach obchodów 30 marca 2023 r. odbyła się już konferencja pt. „Toruń kuźnią kadr oficerskich”, która oficjalnie zainaugurowała tegoroczne uroczystości. Rocznicowe obchody są dwuetapowe – właściwe uroczystości odbędą się w dniach 1-2 czerwca 2023 r. - Dzięki pomocy władz samorządowych i prezydenta miasta Torunia mamy możliwość zorganizowania obchodów zarówno w naszych koszarach, jak i na Rynku Staromiejskim. Ponieważ Dzień Otwartych Koszar zbiega się z Dniem Dziecka przewidzieliśmy szereg atrakcji dla najmłodszych. Zapraszamy wszystkich byłych pracowników kadry i przede wszystkim mieszkańców miasta. To będzie dla nas zaszczyt jak umilicie Państwo swoją obecnością nasze obchody - podkreślił podczas konferencji komendant Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia płk Remigiusz Zieliński.


Program obchodów 100-lecia powstania Oficerskiej Szkoły Artylerii w Toruniu

1 czerwca 2023 r. Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, Toruń ul. Sobieskiego 36:

godz. 9.00-13.00 Dzień Otwartych Koszar w CSAiU

2 czerwca 2023 r., Rynek Staromiejski:

godz. 8.30 Złożenie kwiatów pod Pomnikiem Polskich Artylerzystów – Plac ToMiTo

godz. 8.40 Przemarsz pododdziałów CSAiU do Kościoła Garnizonowego, Pl. Św. Katarzyny

godz. 9.00 Msza Św. w intencji artylerzystów

godz. 10.00 Przemarsz pododdziałów CSAiU na Rynek Staromiejski

godz. 10.30 Meldunek i uroczysty apel

godz. 16.00-20.00 Muzeum Artylerii w Toruniu Oddział Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy, Toruń ul. Sobieskiego 28:

Dzień Muzealny połączony z pokazem współczesnego sprzętu wojskowego

 

Krótki rys historyczny

Oficerską Szkołę Artylerii w Toruniu powołano decyzją Marszałka Piłsudskiego 1 czerwca 1923 r. Przeobrażała się ona na przestrzeni lat:

 • 9 sierpnia 1928 r. została przemianowana na Szkołę Podchorążych Artylerii
 • Uczelnia funkcjonowała do września 1939 r. W latach 1923-1939 wykształcono w niej 2184 absolwentów
 • W okresie drugiej wojny światowej walczyli oni na wszystkich frontach, działali aktywnie w ruchu oporu, prowadzili działalność konspiracyjną w obozach jenieckich. Za udział w walce 179 absolwentów zostało uhonorowanych orderem Virtuti Militari. Po zakończeniu wojny wielu z nich było represjonowanych i niesłusznie skazanych.
 • 5 lipca 1944 r. rozkazem dowódcy 1 Armii Wojska Polskiego w Toruniu ponownie powołano Oficerską Szkołę Artylerii, a 15 marca 1945 r. Oficerską Szkołę Artylerii nr 2
 • 12 października 1954 r. Oficerskiej Szkole Artylerii w Toruniu nadano imię generała Józefa Bema
 • W latach sześćdziesiątych do uzbrojenia Sił Zbrojnych wprowadzono broń rakietową. Sytuacja ta spowodowała, że 21 lipca 1965 r. powołano Oficerską Szkołę Wojsk Rakietowych i Artylerii, która dwa lata później otrzymała status wyższej uczelni zawodowej
 • W wyniku zmian restrukturyzacyjnych po roku 1989 zgodnie z Rozporządzeniem Rady Ministrów powstała Wyższa Szkoła Oficerska im. gen. Józefa Bema

Z kolei 1 października 2002 r. na mocy decyzji Ministra Obrony Narodowej utworzono Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia w Toruniu im. gen. Józefa Bema, które kontynuuje dziedzictwo tradycji Oficerskiej Szkoły Artylerii. Centrum jest jednostką szkolną bezpośrednio podległą Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych. Zadaniem Centrum jest kształcenie kandydatów na żołnierzy zawodowych na potrzeby Sił Zbrojnych RP oraz szkoleniem specjalistycznym żołnierzy w ramach systemu doskonalenia zawodowego.

Znakiem bliskich związków środowiska artyleryjskiego z Toruniem jest anielski herb miasta Torunia trwale zdobiący Sztandar Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia, który społeczeństwo kujawsko-pomorskie przekazało toruńskim żołnierzom 5 czerwca 2004 r. na Rynku Staromiejskim. Ten sam herb odnajdziemy też na oficjalnej odznace pamiątkowej Centrum – tuż obok artyleryjskiej symboliki.

Zdj. Małgorzata Litwin/Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  W ramach Święta Województwa Kujawsko-Pomorskiego w Toruniu odbędą się m.in. spotkanie młodych, rodzinny piknik kosmiczny pt. "Astrobaza Toruń" oraz wyjątkowy koncert "Pod wspólnym niebem" z udziałem znanych gwiazd.
 • Na zdjęciu białe kwiaty w donicy przed budynkiem urzędu
  Eko, Miasto
  Rozpoczęły się nasadzenia kwiatów w centrum Torunia. Łącznie pojawi się tam ok. 11,5 tys. kwitnących roślin.
 • Na zdjęciu widok na Rynek Staromiejski, na pierwszym planie ratusz
  Miasto
  Z okazji obchodzonego 27 maja Dnia Pracownika Samorządowego i Dnia Samorządu Terytorialnego życzenia urzędnikom składają prezydent Paweł Gulewski oraz przewodniczący Rady Miasta Łukasz Walkusz wraz z Radnymi.
 • Miasto
  Od 27 do 30 maja 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Miasto
  Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Ambasador Finlandii w UMT
  Miasto
  Pani Päivi Maarit Laine, Ambasador Finlandii w Polsce odwiedziła Urząd Miasta Torunia. 27 maja 2024 r. spotkał się z nią Prezydent Paweł Gulewski. Była to pierwsza oficjalna wizyta Pani Ambasador w Toruniu. Towarzyszył jej Konsul Honorowy Finlandii w Toruniu, pan Tadeusz Pająk. Podczas rozmowy w Urzędzie Miasta Torunia Pan Prezydent wyraził...
 • Gmina Miasta Toruń, wzorem lat ubiegłych, realizuje Programy Polityki Zdrowotnej adresowane do mieszkańców Torunia.
 • Hokejowy Klub Pomorzanin Toruń został wicemistrzem Polski w hokeju na trawie.
 • 27 maja obchodzimy Dzień Samorządu Terytorialnego oraz Pracownika Samorządowego.
 • „Nie ma jak u mamy” – to coroczny koncert z okazji Dnia Matki, organizowany przez marszałka województwa kujawsko-pomorskiego. W 2024 r. blisko 6000 gości powitał prezydent Torunia Paweł Gulewski.
 • Wyjątkowy prezent dla mam z okazji ich święta przygotowała Toruńska Orkiestra Symfoniczna – 26 maja 2024 r. wystąpiła pod batutą Krzesimira Dębskiego z koncertem muzyki filmowej.
 • W niedzielę 26 maja 2024 r. wieczorem spodziewane są burze z silnymi opadami deszczu. Apelujemy o ostrożność.
 • 26 maja 2024 r. zakończyła się pierwsza edycja Festiwalu Twórczości dla Dzieci i Młodzieży Arte! Gościem specjalnym koncertu finałowego był Mezo.
 • W ramach wymiany edukacyjnej do Torunia przyjechało 31 uczniów i opiekunów z Theodor-Heuss-Gymnasium z Getyngi.