Ofiarom wybuchu trotylu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Ofiarom wybuchu trotylu

Miasto
Data publikacji: 12 września 2011
Autor: admin_vobacom

Na Podgórzu została 12 września 2011 r. odsłonięta tablica, upamiętniająca 31 ofiar wybuchu trotylu, do którego doszło 24 stycznia 1945 r. Ogromna eksplozja zabiła 31 mieszkańców Torunia i zniszczyła 240 budynków w lewobrzeżnej części miasta.

 

Tablica została ufundowana przez miasto z inicjatywy mieszkańców Podgórza i wystawiona na skwerze przy ul. Poznańskiej 52. Jej odsłonięcia dokonali wspólnie prezydent Torunia Michał Zaleski, przewodniczący Rady Miasta Marian Frąckiewicz oraz dr Karola Ciesielska z Towarzystwa Miłośników Torunia,  autorka opracowania dotyczącego podgórskiej tragedii, współautorka publikacji o dziejach Podgórza.

  

"Zimowa ofensywa Armii Radzieckiej i Wojska Polskiego w styczniu 1945 r. dotarła pod twierdzę Toruń - pisze w swoim opracowaniu Karola Ciesielska. 23 stycznia rozpoczęły się walki o lewobrzeżny Toruń - Czerniewice, Rudak, Stawki i Podgórz. Jednym z tragiczniejszych wydarzeń, mającym wówczas miejsce, była wielka eksplozja na Podgórzu. Jej okoliczności i skutki nie zostały dotąd w pełni opisane i wyjaśnione. Ważną rolę pełnili kolejarze - niemieccy i polscy. Odpowiedzialni za sprawy i bezpieczny transport oraz stałą łączność telefoniczną i dalekopisową, działać musieli często przeciwko sobie. Walkę tę szczegółowo opisał polski kolejarz, nieżyjący już Alojzy Liegman. Dworzec Główny był dla obu walczących stron bardzo ważny. Niemcy, przygotowując się do obrony, obsadzili go wojskiem, przygotowując się do ewakuacji sprowadzili Springkommando, które skrupulatnie niszczyło wszystkie urządzenia kolejowe, aż po stację Kluczyki. Planowali wysadzenie parowozowni i wagonowni. W tym celu sprowadzone zostały dwa wagony trotylu. Zachowały się dwie relacje przedstawiające okoliczności wybuchu na Podgórzu:

  • Polscy kolejarze, zgodnie z przepisami, odstawili oba wagony na tor przeznaczony dla niebezpiecznych ładunków. Następnego dnia Niemcy polecili przetoczyć je do remizy parowozowni. Polscy kolejarze, aby ratować parowozownię, zmienili oznakowanie wagonów i jako puste przetoczyli na tor przy podgórskim browarze. Parowozownia z wagonownią zostały uratowane, ale Podgórz ...
  • Robotnik zatrudniony przy rozładowywaniu wagonów oświadczył: ,,23 stycznia 1945 r. ok. l0.00 zabrano nas do rozładowywania wagonów, które stały na torze naprzeciwko browaru ... Rozładunek nie trwał długo, kazano nam pozostawić trzy wagony. Nie wiedziałem wówczas, że w jednym z nich znajdują się materiały wybuchowe (Gazeta Toruńska, 27 I 1962, s.6). W środę 24 stycznia ok. godz. 14:00 hitlerowcy podpalili wagony".

Siła wybuchu była wielka. Centrum miasta z browarem, budynkiem magistratu, pocztą, kinem i dziesiątkami domów legło w gruzach (toruńska Miejska Rada Narodowa z l. 1940-50, sygn. 7, s.30 l podaje dla całego lewobrzeżnego Torunia 240 budynków o łącznej wartości 80 678 550 zł). Poważnie uszkodzony został zabytkowy kościół Św. Św. Piotra i Pawła. Zginęli ludzie. W parafialnej księdze zgonów pod datą24 stycznia 1945 roku i tytułem "Od wybuchu" wpisanych jest 25 osób. Były to głównie rodziny mieszkające przy ulicy Młyńskiej 17. Jedna osoba, niespełna 3-letnie dziecko, zmarła 25 stycznia "od przelęku". Pogrzeby odbyły się w dniach: 3,4,5,6, 10 i 16 lutego. Były zapewne trudności z wydobyciem zwłok z gruzów. Zima była ostra. Olbrzymi lej , który pozostał w miejscu wybuchu, zasypali Podgórzanie, ściągnięci przez radzieckie służby porządkowe".

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.