Odznaczeni za miłość małżeńską | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Odznaczeni za miłość małżeńską

Miasto
Data publikacji: 16 września 2022
Autor: Małgorzata Litwin
Wspólne zdjęcie jubilatów z prezydentem

10 par małżeńskich obchodziło w Ratuszu Staromiejskim w Toruniu swoje złote gody. 16 września 2022 r. jubilaci otrzymali Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.

Odznaczenia państwowe zostały nadane jubilatom przez prezydenta RP, natomiast małżonkom przekazał je - wraz z upominkiem od miasta - prezydent Torunia Michał Zaleski.

- Gratuluję uhonorowania odznaczeniami, które najwięcej mówią o Państwa wierności i miłości. Medale te zostały nadane przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, a ja miałem zaszczyt przekazać je Państwu, wiedząc, że odnoszą się one także do Państwa bliskich związków z Toruniem - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski.

Gala odbyła się w zabytkowej Sali Mieszczańskiej Ratusza Staromiejskiego. Dla świętujacych par wystąpiła w repertuarze przebojów miłosnych toruńska śpiewaczka Anna Łęcka. Nie zabrakło na koniec uroczystego toastu oraz wspólnych zdjęć.

Jubilaci odznaczeni 16 września 2022:

 1. JOLANTA i STANISŁAW ADAMOWICZOWIE, 50-LECIE
 2. TERESA i STANISŁAW DUCHEWICZOWIE, 50-LECIE
 3. JANINA i ZENON DZIDOWSCY, 50-LECIE
 4. ZOFIA i HENRYK JUKIELOWIE, 50-LECIE
 5. BARBARA i ANDRZEJ MODRAKOWIE, 51-LECIE
 6. BARBARA i FRANCISZEK RASSAKOWIE, 50-LECIE
 7. TERESA i JAN ROSZKOWSCY, 50-LECIE
 8. ELŻBIETA i RYSZARD SWARCEWICZOWIE, 50-LECIE
 9. DANUTA i BOLESŁAW UTTKOWIE, 51-LECIE
 10. TERESA i KRZYSZTOF WASILEWSCY, 50-LECIE

Po osiągnięciu wymaganego stażu małżeńskiego jubilaci lub ich krewni składają stosowny wniosek w Urzędzie Stanu Cywilnego i wówczas uruchamiana jest procedura przyznania odznaczenia. Trwa ona zwykle kilka miesięcy, gdyż dokumenty przekazywane są z Torunia do Warszawy, gdzie jest wydawana decyzja administracyjna.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.