www.torun.pl

Odyseja Wiślana

Miasto, Sport
Data publikacji: 23 maja 2020
Autor: Filip Tomasik

Dwóch pływaków, Leszek Naziemiec i Łukasz Tkacz próbuje pokonać całą Wisłę wpław. Akcja ma zwrócić uwagę na przyczyny utonięć w Polsce. 24 maja 2020 roku wyprawa dotrze do Torunia.

W najbliższą niedzielę do naszego miasta zawitają pływacy, którzy postanowili pokonać całą Wisłę wpław i zakończyć wyprawę wpływając do Bałtyku. Trasa pokonywana jest etapami. Dziś Odyseja Wiślana zostanie wznowiona w Nieszawie, a etap powinien zakończyć się w Toruniu.

Kierownikiem przedsięwzięcia jest Leszek Naziemiec, któremu na całej trasie towarzyszy Łukasz Tkacz. Do wyprawy na poszczególnych etapach dołączają kolejni pływacy i pływaczki. Uczestnicy pokonują trasę korzystając wyłącznie z czepków kąpielówek.Oprócz wyzwania sportowego pływacy chcą zwrócić uwagę na prawdziwe przyczyny plagi utonięć w kraju, którym, jak wskazuje Naziemiec, są brak umiejętności pływackich i brak doświadczenia pływackiego w wodach otwartych.

Wg statystyk policyjnych, tylko co 4-5 osoba tonie po spożyciu alkoholu, większość jest jednak trzeźwa. Żadna liczba zakazów pływania i plaż strzeżonych nie zmieni statystyki, jeśli ludzie nie nauczą się porządnie pływać - zaznacza Naziemiec - Kolejnym celem wyprawy jest budowanie świadomości posiadania pięknej, częściowo dzikiej rzeki, którą powinniśmy chronić za wszelką cenę, jako dobro narodowe, na równi z Tatrami i Puszczą Białowieską - dodaje pływak.Leszek Naziemiec wyposażony jedynie w czepek i kąpielówki pokonał w tym roku dystans ponad 10 km w jeziorze Titicaca w rozrzedzonym powietrzu na wysokości 4000 tyś. m.n.p.m.  Wcześniej dokonał rekordowych przepraw w Arktyce i u wybrzeży Antarktydy.  

Pływaków będzie można spotkać w Przystani Toruń w niedzielę około godz. 14.

fot. Piotr Sadurski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".