www.torun.pl

Odszedł na wieczną wartę

Miasto
Data publikacji: 06 lutego 2019
Autor: Magdalena Winiarska

We wtorek 5 lutego 2019 r., wieku 103 lat zmarł Franciszek Karpa, mieszkający w Toruniu najstarszy ułan w Polsce.

Franciszek Karpa urodził się 15 października 1915 r. w Działdowie. Po ukończeniu szkoły średniej pracował w Starostwie Powiatowym w Dziale Księgowości. W 1937 r. został powołany w 11. Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie. Pod koniec jego służby wojskowej wybuchła II wojna światowa, w której wziął czynny udział, m.in. w obronie Przasnysza i Warszawy. Jako jeniec wojenny został wywieziony na roboty do Nidzicy, a potem do Nordenburga w okręgu Królewiec. Do Polski wrócił 16 października 1945 r. Zamieszkał wówczas w Toruniu. Rok później ożenił się z Barbarą Kulczyńską, z którą przeżył 68 lat. Doczekali się trzech synów i licznego grona wnucząt i prawnucząt.

W Toruniu pracował m.in. w PKP, Motozbycie i Powszechnym Domu Towarowym. Na emeryturze rozpoczął działalność społeczną z młodzieżą, którą m.in. uczył rzeźbić. Pracował także z harcerzami, którym przekazywał młodym pokoleniom wartości patriotyczne. Ponadto był honorowym członkiem stowarzyszenia „Nasz Podgórz” – przez ponad 70 lat mieszkał na tym toruńskim osiedlu.

Pan Franciszek był członkiem Związku Kombatantów RP, Byłych Więźniów Politycznych, Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenia 11. Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie. Otrzymał kilka odznaczeń państwowych.

W październiku 2015 roku pan Franciszek obchodził uroczyście swoje setne urodziny. Odebrał wówczas gratulacje i życzenia zarówno od rodziny i przyjaciół, jak i od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, a także od kawalerzystów ze Stowarzyszenia 11. Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie, w którym wciąż czynnie działał.

Z prezydentem Torunia podczas uroczystości z okazji 100. urodzin w październiku 2015 r. Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.