www.torun.pl

Odszedł na wieczną wartę

Miasto
Data publikacji: 06 lutego 2019
Autor: Magdalena Winiarska

We wtorek 5 lutego 2019 r., wieku 103 lat zmarł Franciszek Karpa, mieszkający w Toruniu najstarszy ułan w Polsce.

Franciszek Karpa urodził się 15 października 1915 r. w Działdowie. Po ukończeniu szkoły średniej pracował w Starostwie Powiatowym w Dziale Księgowości. W 1937 r. został powołany w 11. Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie. Pod koniec jego służby wojskowej wybuchła II wojna światowa, w której wziął czynny udział, m.in. w obronie Przasnysza i Warszawy. Jako jeniec wojenny został wywieziony na roboty do Nidzicy, a potem do Nordenburga w okręgu Królewiec. Do Polski wrócił 16 października 1945 r. Zamieszkał wówczas w Toruniu. Rok później ożenił się z Barbarą Kulczyńską, z którą przeżył 68 lat. Doczekali się trzech synów i licznego grona wnucząt i prawnucząt.

W Toruniu pracował m.in. w PKP, Motozbycie i Powszechnym Domu Towarowym. Na emeryturze rozpoczął działalność społeczną z młodzieżą, którą m.in. uczył rzeźbić. Pracował także z harcerzami, którym przekazywał młodym pokoleniom wartości patriotyczne. Ponadto był honorowym członkiem stowarzyszenia „Nasz Podgórz” – przez ponad 70 lat mieszkał na tym toruńskim osiedlu.

Pan Franciszek był członkiem Związku Kombatantów RP, Byłych Więźniów Politycznych, Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego oraz Stowarzyszenia 11. Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie. Otrzymał kilka odznaczeń państwowych.

W październiku 2015 roku pan Franciszek obchodził uroczyście swoje setne urodziny. Odebrał wówczas gratulacje i życzenia zarówno od rodziny i przyjaciół, jak i od prezydenta Torunia Michała Zaleskiego, a także od kawalerzystów ze Stowarzyszenia 11. Pułku Ułanów Legionowych w Ciechanowie, w którym wciąż czynnie działał.

Z prezydentem Torunia podczas uroczystości z okazji 100. urodzin w październiku 2015 r. Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Święto Muzyki 2019
  Kultura, Miasto
  Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Miasto, Sport
  Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • 11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • 1 marca 2019 r. rozpocznie się pilotażowy program systemu biletu elektronicznego w komunikacji miejskiej w Toruniu. System będziemy testować na tramwajowej linii nr 1 i 1N do końca września 2019 roku.