Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia dla posła Piotra Króla | www.torun.pl

Odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia dla posła Piotra Króla

Miasto
Data publikacji: 11 czerwca 2021
Autor: Magdalena Winiarska

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Prezydent Michał Zaleski

Odpowiedź Prezydenta Michała Zaleskiego na słowa posła Piotra Króla dotyczące wypowiedzi prezydenta na temat zmian podatkowych w ramach programu Nowy Ład.

Szanowny Panie Pośle,

Miałem okazję zapoznać się na antenie TVP3 Bydgoszcz z Pańską oceną mojej wypowiedzi dotyczącej zaproponowanych przez Rząd RP zmian podatkowych w ramach programu Nowy Ład.

Zapewniam, że w pełni popieram decyzję o podniesieniu kwoty wolnej od podatku czy zmniejszeniu obciążeń podatkowych dla osób mniej zarabiających oraz pobierających w Polsce świadczenia emerytalne. To z pewnością rozwiązania fiskalne idące we właściwym kierunku.

Jednak zaspokajanie słusznych oczekiwań jednej grupy osób, nie może odbywać się poprzez zabieranie środków służących żywotnym potrzebom innej. Mam na myśli tych wszystkich, którzy realizują bieżące zadania samorządów terytorialnych oraz ich zadania inwestycyjne. Zmniejszone wpływy samorządów to mniej inwestycji, a tym samym mniej pracy dla pracowników lokalnych firm.

Jak Pan Poseł dobrze wie nie tylko Toruń protestuje w sprawie obciążania samorządów ewentualnymi skutkami zmian w polityce podatkowej państwa, oczekując słusznej rekompensaty utraconych dochodów. Czyni to obecnie wiele miast, gmin i wsi w całej Polsce, zagrożonych zahamowaniem rozwoju. To przy udziale Pana Posła możliwe są zabiegi o rozwiązania ustawowe wspierające rozwój samorządów w tym trudnym czasie - nie tylko Bydgoszczy, ale i Torunia, Grudziądza, Inowrocławia, Włocławka i wielu innych miejsc w Polsce. Jeżeli oczekuje Pan na gotowe pomysły samorządu lokalnego, służę pomocą i radą. Wiem, że prace w Ministerstwie Finansów nad najlepszymi rozwiązaniami trwają i liczę na ich pozytywny rezultat, z korzyścią dla mieszkańców całego kraju, w tym regionów i miast.

Jeszcze jedno - uwagi Pana Posła o zadłużeniu Torunia (które, przypomnę, nie przekracza norm ustawowych) są nie tylko niestosowne lecz wręcz stanowią wyraz jawnej niechęci do naszego miasta i dążenia do podgrzewania konfliktu w relacjach bydgosko-toruńskich. Tak, Toruń przez lata zaciągał zobowiązania kredytowe, ale każda złotówka została zainwestowana w rozwój miasta: w budowę nowych obiektów i ulic, modernizację szkół, tereny zieleni czy nowoczesną komunikację! Dzięki temu mieszkańcom Torunia żyje się wygodniej i lepiej. Nie mamy przy tym kompleksów i nie musimy aspirować do „królewskości Bydgoszczy”, ponieważ przez wieki swojej historii  Toruń nosił miano „miasta królewskiego”, bywało tu wielu władców Polski i Europy, a dziś odwiedza nas 2,5 mln turystów rocznie, bez względu na terytorialną wielkość. Na koniec, na marginesie Pana przemyśleń na temat cyt. „dużej Bydgoszczy” - także Paryż jest powierzchniowo mniejszy od Bydgoszczy.Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski


Najczęściej czytane aktualności

 • Zdjęcie grupowe toruńskiej ekipy podczas Mistrzostw Polski we Wrocławiu
  15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.
 • Widok na Bulwar Filadelfijski z lotu ptaka
  Drogi, Inwestycje
  Uwaga! Przez najbliższe dwa dni: w środę i czwartek 16-17 czerwca 2021 r. drogowcy będą prowadzili naprawę nawierzchni na Bulwarze Filadelfijskim.
 • Grafika epidemiczna dla Torunia
  Koronawirus, Miasto
  W ciągu ostatniej doby nie potwierdzono w Toruniu żadnego przypadku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Ratownik w pomarańczowym kombinezonie na skuterze wodnym
  Miasto, Sport
  Skoki na główkę, pływanie po alkoholu czy intensywnym opalaniu, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych – to najczęstsze przyczyny wypadków nad wodą. Czego unikać, by bezpiecznie spędzić wakacje nad morzem i jeziorem?
 • Na zdjęciu zardzewiałe beczki
  Eko, Miasto
  W lasach regionu Kujaw i Pomorza podrzucono 11360 litrów nieznanej, potencjalnie niebezpiecznej substancji. Dyrektor Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu wyznaczył nagrodę w wysokości 30 tys. zł za pomoc w ujęciu sprawcy lub sprawców.
 • plakat akcji
  Koronawirus, Miasto
  Osoby, które przeszły COVID-19 i odczuwają skutki tej choroby, moga się zgłaszać na bezpłatną rehabilitację, prowadzoną przez Ośrodek Rehabilitacji NZOZ Remedis sp. z o.o.
 • Rola przyrody w mieście, zanieczyszczenie powietrza, ekologiczne znaczenie pszczół oraz ochrona wód płynących - to główne tematy bezpłatnych spotkań ekologicznych, do udziału w których zaprasza toruńskie Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.
 • Jak wygląda nowo postawiony gmach Sądu Rejonowego w Toruniu od środka, przekonać się będzie można w najbliższy weekend - 19 i 20 czerwca 20201 r. Na dni otwarte obowiązują zapisy.
 • Zespół Szkół Ogólnokształcących i Technicznych Nr 13 jest szkołą o bardzo bogatych tradycjach. Swoimi korzeniami sięga pierwszych lat po zakończeniu I wojny światowej i odrodzenia państwa polskiego. Poniżej tegoroczna oferta placówki.
 • Sześć pierwszych edycji PGE Indywidualnych Międzynarodowych Mistrzostw PGE Ekstraligi miało sześciu różnych zwycięzców. Dopiero w zeszłym sezonie Bartosz Zmarzlik jako pierwszy zawodnik w historii nie tylko zwyciężył po raz drugi, ale i obronił tytuł z 2019 roku.
 • Czy wiesz, że 6 na 10 ciężarówek w Europie posiada strzemiona do resorów produkowane w Toruniu? To wyroby firmy Hendrickson, która ma swoją siedzibę przy ul. Na Zapleczu 25. To laureat znaku jakości Made in Toruń.
 • W najbliższą sobotę, 19 czerwca 2021 r. mieszkańcy Torunia będą mieli możliwość pozbycia się odpadów wielkogabarytowych i niebezpiecznych.
 • W czwartek 17 czerwca 2021 roku o godz. 10:00 rozpocznie się 31. sesja Rady Miasta Torunia. Obrady odbędą się w trybie zdalnym i będą transmitowane w BIP-ie i serwisie YouTube.
 • 15/16 czerwca czekają nas kolejne nocne prace na moście drogowym im. marsz .J. Piłsudskiego w Toruniu.