Odpowiedź PMT na wypowiedź Krzysztofa Brejzy | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odpowiedź PMT na wypowiedź Krzysztofa Brejzy

Miasto
Data publikacji: 20 marca 2024

Poniżej publikujemy odpowiedź Prezydenta Miasta Torunia na wypowiedź Pana Krzysztofa Brejzy z dn. 8 marca 2024 r.

Szanowny Panie Pośle,

Z niewielkim opóźnieniem, za co przepraszam, pozwalam sobie odnieść się do Pana wypowiedzi, które przedstawił Pan podczas konferencji prasowej 8 marca b.r. prezentując kandydata Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicji Obywatelskiej na prezydenta Torunia w kadencji 2024-2029 p. Pawła Gulewskiego.

Przede wszystkim kilka informacji zarówno z lat wcześniejszych, jak i współczesnych, które zdały się umknąć Pana uwadze (być może z odległej perspektywy Brukseli, Strasburga czy wreszcie Inowrocławia – a może nawet bliższej?).

Decyzje i rozstrzygnięcia samorządowe w Toruniu podejmuje, jako organ stanowiący, rada miasta, a projekty tych dokumentów przygotowuje także organ wykonawczy, tj. prezydent miasta. W kolejnych kadencjach, w trakcie których mam zaszczyt odpowiadać za zadanie wykonawcze Torunia współpracowałem i współpracuję z radnymi zrzeszonymi w klubach radnych, w tym poprzez zawieranie porozumień programowych. Takowe porozumienia były zawarte przez klub radnych, z którego się wywodziłem i wywodzę oraz przeze mnie z m.in.:

 • w latach 2008 – 2010 z klubem radnych Platforma Obywatelska RP.
 • w latach 2015 – 2019 z klubem radnych Platforma Obywatelska RP.
 • w latach 2019 – 2023 z klubem radnych Platforma.Nowoczesna Koalicja Obywatelska (to porozumienie ustało w lipcu 2023 r. w związku z rozpadem ww. klubu K.O. na dwa).

Nie muszę dodawać, że w okresie obowiązywania porozumień zgodność głosowań w sprawach przedstawianych kolejno przeze mnie była oczywista. Niezależnie od tego, nadmiernym byłoby przekonywanie Pana, jako wytrawnego polityka, że w demokracji wynik osiągnięty w głosowaniu obowiązuje także przegłosowaną mniejszość (jeżeli do takiej sytuacji dojdzie).

Wracając do informacji pozwolę sobie przypomnieć, że w następujących latach moimi zastępcami byli:

 • od marca 2007 do końca 2010 r. desygnowany przez klub Platforma Obywatelska p. Rafał Pietrucień;
 • od stycznia 2015 do maja 2020 r. zgłoszony przez klub PO p. Andrzej Rakowicz;
 • od czerwca 2020 do stycznia 2024  r. p. Paweł Gulewski nominowany na to stanowisko zarówno przez władze Koalicji Obywatelskiej, jak i klub radnych tegoż ugrupowania.

No i ostatnie dopełnienie informacyjne – poczynając od kadencji 2006-2010 porozumienia programowe łączyły mój klub radnych i mnie także z innymi klubami, a więc Prawa i Sprawiedliwości czy Sojuszu Lewicy Demokratycznej.

W kontekście tych wyjaśnień żywię nadzieję, iż zweryfikuje Pan swoje oceny wyrażone w trakcie przywołanej na wstępie konferencji prasowej dotyczące rzekomego cyt. „pisowskiego układu tutejszego włodarza” poszerzając to przez analogię o np. „wieloletnie porozumienie prezydenta Torunia Michała Zaleskiego z Platformą Obywatelską, a następnie Koalicją Obywatelską”. Dobrze byłoby także, gdyby wspomniał Pan iż promowany przez Koalicję Obywatelską kandydat na prezydenta był moim zastępcą przez 3 lata, 7 miesięcy i 18 dni.

Chyba nie muszę ponownie odwoływać się do Pana osobistej i rodzinnej wiedzy przypominając iż zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym organem wykonawczym gminy jest wójt (prezydent, burmistrz), a jego zastępcy mogą wykonywać tylko i wyłącznie to, do czego zostali przez tegoż „wójta” upoważnieni. Pan Paweł Gulewski był dobrym i efektywnym moim zastępcą, o czym mówiłem żegnając go w urzędzie miasta.

Szanowny Panie Pośle, pozostaję z nadzieją, iż zapozna się Pan z tym listem, a może nawet znajdzie czas na przemyślenie swoich obarczonych emocjami wyborczymi pochopnych wypowiedzi zawierających próbę krzywdzącego i niesprawiedliwego uderzania we mnie.

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Najczęściej czytane aktualności

 • Poznaliśmy pierwsze nazwiska zaproszonych artystów!
 • 11 czerwca 2024 r. prezydent Paweł Gulewski spotkał się z Radami Okręgów Staromiejskie i Bydgoskie.
 • Prezydent Torunia wydłużył termin zgłaszania kandydatów na członków Rady Seniorów Miasta Torunia na lata 2024-2029.
 • W dniach 15-17 czerwca 2024 r. przypada 100 – lecie maratonu w Polsce. To właśnie w Grodzie Kopernika 15 czerwca 1924 r. miała miejsce meta pierwszego, najdłuższego biegu maratońskiego w Polsce.
 • Do 30 czerwca 2024 r. trwają konsultacje społeczne dotyczące projektu uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie określenia zasad wyznaczania składu oraz zasad działania Komitetu Rewitalizacji na terenie Gminy Miasta Toruń.
 • Budowa nowej linii tramwajowej do pętli przy ul. Heweliusza nagrodzona Medalem Europejskim!
 • Drużyna chłopców U12 Społecznej Szkoły Podstawowej Mistrzostwa Sportowego Stowarzyszenia "Edukacja" w Toruniu odniosła wielki sukces w XXIV edycji Pucharu Tymbarka. Zespół zajął 4. miejsce w całej Polsce, w swojej kategorii wiekowej.   - To ogromne osiągnięcie dla naszej szkoły i miasta Torunia. Nasza drużyna wykazała się nie tylko doskonałymi...
 • We wrześniu 2024 r. w Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędą się warsztaty profilaktyczne w ramach miejskiego programu profilaktyki uzależnień.