Odpowiedź PMT dot. wypowiedzi Piotra Wielgusa | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odpowiedź PMT dot. wypowiedzi Piotra Wielgusa

Miasto
Data publikacji: 02 kwietnia 2024

W odpowiedzi na wypowiedzi, które wygłosił Pan jako kandydat na Prezydenta Miasta Torunia podczas konferencji zorganizowanej dn. 25.03.2024 r. informuję Pana, że:

 1. Zgodnie z ustawą o samorządzie gminnym organami gminy są ­­­– stanowiącym rada gminy, a wykonawczym wójt (burmistrz, prezydent). W obu przypadkach, to mieszkańcy gminy w powszechnych wyborach podejmują decyzję o tym, komu powierzają zarówno funkcję prezydenta miasta, jak i radnego. Zgodnie z ww. ustawą działalność organów jest jawna, a zasady dostępu do dokumentów i korzystania z nich określa statut gminy.
 2. Zapewniam, że decyzje dotyczące funkcjonowania Gminy Miasta Toruń nie są podejmowane w zaciszu gabinetu. Praca nad poszczególnymi inwestycjami czy też programami to setki godzin spotkań roboczych, rozmów z ekspertami i konsultacji z różnymi grupami zainteresowanymi danym tematem. Żadne konsultacje społeczne przeprowadzane przez Gminę nie są fasadowe. Ich tematykę,  rozmiar i sposób prowadzenia ustala Rada Miasta Torunia po uprzednim uzyskaniu opinii Rady Społecznej ds. konsultacji społecznych. Organ ten jest powoływany na podstawie „Regulaminu konsultacji społecznych” (uchwała RMT nr 508/2013 z dn. 21.02.2013 r.).
 3. Wszystkie decyzje i rozstrzygnięcia samorządowe w Toruniu podejmuje rada miasta, a projekty tych dokumentów przygotowuje także prezydent miasta. Pozwolę sobie tutaj zacytować art. 14 Ustawy o samorządzie, dotyczący podejmowania uchwał:

1. Uchwały rady gminy zapadają zwykłą większością głosów w obecności co najmniej połowy ustawowego składu rady, w głosowaniu jawnym, chyba że ustawa stanowi inaczej.

2. Głosowania jawne na sesjach rady odbywają się za pomocą urządzeń umożliwiających sporządzenie i utrwalenie imiennego wykazu głosowań radnych.

4. Twierdzi Pan, że cyt. „Większość w Radzie Miasta w zasadzie prezydent sobie kupił stanowiskami”. W kolejnych kadencjach, w trakcie których mam zaszczyt odpowiadać za zadanie wykonawcze Torunia współpracowałem i współpracuję z radnymi zrzeszonymi w klubach radnych, w tym także poprzez zawieranie porozumień programowych. Najczęściej w ramach tych porozumień dochodzi do wskazywania przez kluby radnych kandydatów na stanowiska zastępców prezydenta, który po uzyskaniu mojej akceptacji podejmuje te zdania. Taki model współodpowiedzialności w Toruniu sprawdza się od lat i nie ma charakteru „kupczenia stanowiskami”. Porozumienia to dowód na to, że mimo różnic wspólnie z radnymi możemy mieć wizję tego, jak ma wyglądać Toruń. Liczne dyskusje i godziny spędzone na sali obrad to dowód, że w radzie miasta jest miejsce na debatę i ścieranie się wielu różnych spojrzeń na sprawy, nad którymi pracują zarówno prezydent miasta, jak i radni. Rada nigdy nie była  i nie będzie traktowana przeze mnie, jako cyt. „maszynka do głosowania”. To organ, z którego zdaniem, jako prezydent, się liczę, a przede wszystkim decydujący o sprawach konstytutywnych miasta (programy, plany, budżety).

5. Jest Pana celem cyt. „jak najbardziej efektywny urząd, a nie jak najtańszy”. Bardzo się cieszę, że myśli Pan o rozwoju i kompetencjach pracowników Urzędu Miasta Torunia (UMT). Zapewniam, że są to osoby, które wykonują swoją pracę w pełni rzetelnie i profesjonalnie. Dodam, że urzędnicy chętnie podnoszą swoje kwalifikacje w ramach rzeczowo-finansowego planu szkoleń. W 2023 r. w 96 szkoleniach płatnych i bezpłatnych wzięło udział 365 pracowników UMT (w 50 szkoleniach w formie on-line wzięło udział 61 pracowników natomiast w 46 szkoleniach stacjonarnych wzięło udział 304 pracowników).

Prezydent Miasta Torunia

Michał Zaleski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
  Kultura, Miasto, Sport
  Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
  Eko, Miasto
  Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
 • Docenieni za bohaterską postawę
  Miasto
  St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Miasto
  21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
 • Miasto, Sport
  W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
 • Wypędzamy zimę z miasta - plakat
  Miasto, Sport
  „Wypędzamy zimę z miasta” - pod takim hasłem już po raz siódmy zorganizowana zostanie impreza nie tylko dla miłośników jednośladów. Moto CT zaprasza tym razem na Błonia Nadwiślańskie, w okolicy Przystani Toruń.
 • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
 • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
 • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
 • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
 • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
 • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
 • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
 • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.