Odkrywca 2022 – toruńscy laureaci | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Odkrywca 2022 – toruńscy laureaci

Miasto
Data publikacji: 01 grudnia 2022
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: laureaci konkursu "Odkrywca 2022", wśród nich Czesław Nosewicz z Torunia

29 listopada 2022 r. wręczono wyróżnienia Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego w dziedzinie turystyki w konkursie „Odkrywca 2022”. Uroczystości odbyły się Brzeskim Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim w ramach podsumowania sezonu turystycznego.

Nagrody wręczono w 6 kategoriach:

 • „Ambasador Kujaw i Pomorza” - Czesław Nosewicz z Torunia i  Lokalna Organizacja Turystyczna Pałuki
 • „Dobre miejsce” - Brzeskie Centrum Kultury i Historii „Wahadło” w Brześciu Kujawskim
 • „Najlepsza inwestycja” - Muzeum Handlu Wiślanego FLIS, Oddział Muzeum im. ks. dr. Władysława Łęgi w Grudziądzu
 • „Silny wizerunek w mediach społecznościowych” - Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy w Toruniu
 • „Najciekawsze wydarzenie Eskapady” - Muzeum Kanału Bydgoskiego im. Sebastiana Malinowskiego w Bydgoszczy.

Z Torunia laureatem zostali Pan Czesław Nosewicz oraz Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.

Czesław Nosewicz jest założycielem Automobilklubu Toruńskiego (1976 r.) i od początku członkiem jego zarządu oraz - od kilku kadencji - członkiem Zarządu Okręgowego Polskiego Związku Motorowego w Bydgoszczy. Od 1998 do 2012 r. był dyrektorem i organizatorem Toruńskich Rajdów Samochodowych - największej i najstarszej imprezy rajdowej w Okręgu Kujawsko-Pomorskim. Wychowawca czołowych zawodników kartingowych i samochodowych. Inicjator wielu nowatorskich przedsięwzięć w sporcie i turystyce motorowej. Organizowane od 2000 roku kolejne edycje Rajdowych Samochodowych Mistrzostw Torunia pod patronatem Prezydenta Miasta Torunia, stały się wydarzeniem sportowym dającym możliwość doskonalenia techniki jazdy przez amatorów, a tym samym poprawę bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Wydarzenie to jest również wspaniałym widowiskiem dla licznej grupy kibiców oglądających zmagania często swoich kolegów i koleżanek lub dzieci. Pan Czesław skutecznie przyczynił się do powierzenia Polsce organizacji 21. Światowego Zlotu Miłośników Citroena 2CV, który  w 2015 roku odbył  się w Województwie Kujawsko-Pomorskim z bazą w Toruniu, największej w Europie imprezy z dziedziny turystyki motorowej. W Zlocie  wzięło udział   2651 samochodów  oraz  6696 osób z całego świata.

Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy to pierwsze i jedyne centrum nauki działające w województwie kujawsko-pomorskim. Siedziba Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy mieści się w dawnych Młynach Toruńskich. Miłośnicy architektury przemysłowej mogą zobaczyć jak udało się przekształcić budynki do nowych funkcji. Na sześciu piętrach są dostępne przestrzenie wystawiennicze, pracownia biologiczna, fizyczna, multimedialna oraz sala warsztatowa. Propozycje Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy skierowane są do dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów. W centrum istnieje możliwość zwiedzenia interaktywnych wystaw o bardzo różnorodnej tematyce. Dodatkowo pod koniec 2019 otwarto budynek Centrum Innowacyjnej Edukacji oraz wystawę „Ścieżki dorastania”, które powstały w ramach projektu Centra Innowacyjnej Edukacji (tzw. „Minikoperniki”) podprojekt „Adaptacja budynków zlokalizowanych przy ul. W. Łokietka w Toruniu na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, instytucji kultury prowadzącej innowacyjną edukację w regionie kujawsko-pomorskim”, którego beneficjentem jest Gmina Miasta Toruń. Udostępniono w nim wystawę dla nastolatków „Ścieżki dorastania”, która składa się z 31 interaktywnych stanowisk, podzielonych na 3 ścieżki tematyczne: społeczno-kulturową, emocji i dojrzewania i skierowana jest do odbiorcy od 13. roku życia.

fot. Andrzej Goiński/UMWKP

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.