Oddział zakaźny na Bielanach | www.torun.pl

Oddział zakaźny na Bielanach

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 03 grudnia 2020
Autor: Magdalena Winiarska

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Łóżka czekające na pacjentów w nowo oddanym oddziale zakaźnym w Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym

W Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Toruniu otwarto - w trybie przyspieszonym - pawilon oddziału zakaźnego, w którym ulokowani zostaną pacjenci z Covid-19.

W nowym budynku przygotowano 39 łóżek dla osób zakażonych Covid-19.

- Przyjęte tu rozwiązania – śluzy, system monitorowania pacjentów, moduły z instalacją gazów medycznych z możliwością podłączenia respiratora na każdym stanowisku - pozwalają na stosowanie zaawansowanej terapii, a także na wyeliminowanie w praktyce zagrożenia transmisji zakażeń. Pierwsi pacjenci pojawią jeszcze w grudniu - mówił marszałek Piotr Całbecki podczas ceremonii przekazania kluczy do nowego oddziału w lecznicy na Bielanach. Gminę Miasta Toruń reprezentował zastępca prezydenta, Paweł Gulewski.

W lutym 2021 r. planowane jest oddanie do użytku pawilonu przeznaczonego docelowo dla oddziałów i poradni psychiatrycznych. Jednak w obecnej sytuacji ta część także jest przygotowywana jako dwustułóżkowa rezerwa na wypadek pojawienia się większej liczby chorych wymagających hospitalizacji z powodu Covid-19.

Pawilon oddziału zakaźnego, docelowo przeznaczony dla trzech niezależnych odcinków zakaźnych oraz dla poradni przyszpitalnych, ma na trzech kondygnacjach powierzchnię ponad 8 tysięcy metrów kwadratowych, jego kubatura przekracza 45 tysięcy metrów sześciennych. Na poziomie parteru, gdzie zaplanowano umieszczenie centralnej rejestracji poradnianej i poczekalni, łączy się z budynkiem głównym szpitala. Sale łóżkowe umieszczone są na parterze oraz na pierwszym i drugim piętrze. W obiekcie zainstalowano m.in. nowoczesną antydrobnoustrojową śluzę dekontaminacyjną, która oddziela oddział od pozostałych części szpitala. Przez to urządzenie, wyposażone m.in. w lampy emitujące promieniowanie ultrafioletowe, generatory mgły dezynfekcyjnej, nawiew powietrza i system filtrów, będzie musiał przechodzić pracujący tu personel. Osobna komora śluzy jest przeznaczona dla dostarczanych na oddział leków, posiłków i innych materiałów oraz do wywożenia z oddziału materiałów tu używanych, które zawsze należy uznać za potencjalnie zainfekowane.

Kujawsko-Pomorskie dysponuje obecnie 2 tysiącami łóżek dla chorych na Covid-19, w tym 150 respiratorowymi i 45 łóżkami intensywnej terapii. Najwięcej, 774, w Regionalnym Szpitalu Specjalistycznym w Grudziądzu, pełniącym funkcję głównego wojewódzkiego szpitala koordynującego walkę z epidemią. W lecznicach Bydgoszczy jest ich 400, 180 w Toruniu, 140 w szpitalu powiatowym w Radziejowie, który także jest obecnie szpitalem jednoimiennym. W lecznicach Włocławka i pozostałych miast powiatowych jest po kilkadziesiąt tego typu miejsc, w każdej chwili gotowych na przyjęcie pacjentów.

Finiszująca budowa nowego kompleksu Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Toruniu to najważniejsza obecnie kujawsko-pomorska inwestycja w służbie zdrowia. Jej koszt to 560 mln zł, z czego około 200 mln zł kosztuje instalowany tu sprzęt medyczny. Zakończenie inwestycji planowane jest w połowie roku 2021.

Informacja prasowa: UMWKP

Fot. Szymon Zdziebło/tarantoga.pl dla UMWKP

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.