Odbudowa organów w kościele Jezuitów -<br>prośba o wsparcie | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Odbudowa organów w kościele Jezuitów -<br>prośba o wsparcie

Data publikacji: 10 maja 2004
Autor: admin_vobacom


W nocy z 8 na 9 maja 2004 r. minęło 15 lat od pożaru w kościele Św. Ducha w Toruniu, w którym spłonęły zabytkowe organy z 1760 roku. Ojcowie Jezuici, gospodarze kościoła, apelują do mieszkańców Torunia o wsparcie inicjatywy rekonstrukcji organów.

Pamiętny pożar wybuchł w nocy z 8 na 9 maja 1989. Ogień strawił wspaniale organy z 1760 roku i zniszczył doszczętnie malowidło znajdujące się na zachodniej ścianie kościoła, za ołtarzem. Jest to wielka, niepowetowana strata, która boleśnie dotknęła mieszkańców Torunia i Ojców Jezuitów. Przyczyny pożaru nie zostały wyjaśnione; wiele zaś wskazuje na to (stopienie się piszczałek wskazuje na niezwykle wysoką temperaturę), że pożar był skutkiem celowego podpalenia.

W kwietniu 1999 roku powstał Społeczny Komitet Odbudowy Organów, któremu przewodniczył ówczesny ojciec superior Zbigniew Górski SJ. Komitet postawił sobie za cel pełną rekonstrukcję instrumentu - zarówno w dziedzinie muzycznej, jak i architektonicznej. Dziś honorowy patronat nad pracami Komitetu sprawują: Andrzej Suski - Biskup Toruński, Michał Zaleski - Prezydent Torunia, prof. Jan Kopcewicz - Rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Jan Głuchowski - Rektor Wyższej Szkoły Bankowej w Toruniu.

W lutym 2004 roku, dzięki inicjatywie br. Michała Klepackiego SJ, nowego organisty i technika budowy organów, pojawiła się okazja sprowadzenia 63 głosowego instrumentu pochodzącego z Niemiec. Nowe organy to 5.000 piszczałek - największa 6 metrów, 63 glosy, kontuar (stół gry) 4 klawiatury ręczne i jedna nożna - waży 500 kg.

Planowane uruchomienie instrumentu - na inaugurację roku akademickiego 2004/2005. Pełna rekonstrukcja jest w zamiarze, ale jej tempo zależy w znacznej mierze od wsparcia społecznego.

O. Superior Wiesław Kulisz SJ, obecny Rektor Kościoła Akademickiego, zwraca się więc w imieniu Komitetu i Wspólnoty Zakonnej Księży Jezuitów, na czele z o. Prowincjałem Dariuszem Kowalczykiem SJ o wsparcie dzieła odbudowy organów apelując do społeczeństwa Torunia, do wiernych, do środowisk artystycznych, ale także do świata biznesu, gdzie nie brakuje prawdziwych koneserów sztuki.

Społeczny Komitet Odbudowy Organów apeluje do wszystkich, którym bliskie jest umiłowanie dorobku kulturalnego naszego zabytkowego miasta o duchowe i materialne wsparcie inicjatywy rekonstrukcji organów. Warto bowiem uświadomić sobie, że gdyby udało się je zrekonstruować, byłby to, według opinii ekspertów, jeden z najlepszych w kraju instrumentów. Wówczas toruńczycy, wśród których nie brak miłośników muzyki organowej, oprócz letnich Świętojańskich Koncertów Organowych w Katedrze zyskaliby całoroczną możliwość słuchania koncertów w światowych wykonaniach, a miasto powiększyłoby swą ofertę i renomę w świecie.

Ofiary na ten cel (jako darowizny na cele kultu i na rzecz instytucji religijnych) mogą być - z zachowaniem stosownych przepisów - odpisywane od podatku dochodowego.

KONTO BANKOWE NA DZIE

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.