Od stu lat w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Od stu lat w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 19 marca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Tablica ufundowana przez parafian z okazji setnej rocznicy obecności redemptorystów w Toruniu

Ojcowie redemptoryści obchodzą jubileusz 100. rocznicy osiedlenia się w Toruniu swojej pierwszej grupy duszpasterskiej.

Uroczystą mszą św. w dniu 19 marca 2021 r. w kościele pw. św. Józefa uczczono 100-lecie obecności zakonu redemptorystów w Toruniu. Mszy przewodniczył biskup diecezji toruńskiej ks. Wiesław Śmigiel. Z okazji jubileuszy w kościele odsłonnięta została pamiątkowa tablica ufundowana przez parafian. Podczas uroczystości wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznane przez prezydenta RP. Otrzymali je: o. Zbigniew Kotliński, o. Stanisław Kuczek oraz o. Jan Skórka.

Historia zakonu redemptorystów w Toruniu sięga 1921 roku, kiedy na lewobrzeżu – na Stawkach w pobliżu poligonu wojskowego, powołano juwenat. Kilka lat później, w roku 1927, zakonnicy przenieśli się na Bielany, czyli ówczesne obrzeża miasta. Od początku podjęli prężną działalność formacyjną i charytatywną integrującą mieszkańców pobliskich osiedli. W roku 1950 powołana została tu parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. W czasach powojennych rozpoczęto budowę kościoła przy ul. Świętego Józefa, który uroczyście otwarto w roku 1963. Rozbudowywano także budynki  przyległe, w których do dziś odbywają się spotkania licznych grup, w tym Duszpasterstwa Akademickiego.

Tę działalność łączącą lokalną społeczność, jak również przyciągającą ludzi młodych szczególnie podkreślił prezydent Michał Zaleski, zwracając się do zebranych w reżimie sanitarnym w świątyni. - Wraz z Ojcem Proboszczem, obecnymi w Toruniu Ojcami Redemptorystami i Parafianami z wdzięcznością przyjmuję trud wielu pokoleń torunian, którzy na Bielanach skupiali się, aby zaspokoić własny głód wiary chrześcijańskiej, a jednocześnie spajać swoje sąsiedzkie relacje.  Jest to trwałe dobro społeczne Torunia. Dziękuję też wszystkim, którzy w parafii pw. św. Józefa kontynuują to stuletnie dzieło – powiedział prezydent Michał Zaleski.

 W 1992 roku ówczesny biskup Andrzej Suski uczynił kościół redemptorystów pw. św. Józefa sanktuarium diecezjalnym - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 17 czerwca 2004 r. decyzją Stolicy Apostolskiej toruńskie sanktuarium zostało afiliowane do Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Dzięki temu zyskało m.in. możliwość uzyskania tych samych odpustów, jakie są przywilejem rzymskiej bazyliki.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  W związku z przechodzącą przez Polskę falą upałów, 28 czerwca 2022 r., w centrum Torunia zostały uruchomione kurtyny wodne. Urządzenia pomogą mieszkańcom miasta przetrwać wysokie temperatury.
 • Na zdjęciu: wizyta ambasador Imdiii w TZMO
  Biznes, Miasto
  Jej Ekscelencja Ambasador Indii w Polsce i na Litwie Nagma Mallick odwiedziła 25 czerwca 2022 r. Toruńskie zakłady Materiałów Opatrunkowych w Toruniu.
 • Na zdjęciu publiczność siedzi na fotelach podczas Tofifest 2021
  Kultura, Miasto
  Niezwykłe spotkanie z niezwykłym kinem, które stawia pytania i pozostawia widzowi poszukiwanie drogi szukania odpowiedzi – od 28 czerwca do 3 lipca w Toruniu odbędzie się 20. MFF TOFIFEST Kujawy i Pomorze. Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie dzieło Francisa Forda Coppoli – Ojciec Chrzestny.
 • Na zdjęciu autobus elektryczny ładuje się ładowarką pantografową
  Miasto, MZK
  Od 1 lipca 2022 r. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich.
 • Na zdjęciu chórzystki podczas występu festiwalowego w Dworze Artusa
  Kultura, Miasto
  W dniu 27 czerwca 2022 r. w Dworze Artusa odbył się koncert festiwalowy IX edycji Międzynarodowego Festiwalu Chóralnego im. Mikołaja Kopernika Per Musicam ad Astra.
 • Na zdjęciu osoba trzyma myszkę komputerową
  Miasto
  Dyrektor Toruńskiego Centrum Usług Wspólnych ogłasza ponowne postępowanie na dostawę wyposażenia dla pracowni zawodowych w Zespole Szkół Przemysłu Spożywczego w Toruniu. Oferty składać można do 14 lipca 2022 r. do godz. 10.00.