Od stu lat w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Od stu lat w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 19 marca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Tablica ufundowana przez parafian z okazji setnej rocznicy obecności redemptorystów w Toruniu

Ojcowie redemptoryści obchodzą jubileusz 100. rocznicy osiedlenia się w Toruniu swojej pierwszej grupy duszpasterskiej.

Uroczystą mszą św. w dniu 19 marca 2021 r. w kościele pw. św. Józefa uczczono 100-lecie obecności zakonu redemptorystów w Toruniu. Mszy przewodniczył biskup diecezji toruńskiej ks. Wiesław Śmigiel. Z okazji jubileuszy w kościele odsłonnięta została pamiątkowa tablica ufundowana przez parafian. Podczas uroczystości wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznane przez prezydenta RP. Otrzymali je: o. Zbigniew Kotliński, o. Stanisław Kuczek oraz o. Jan Skórka.

Historia zakonu redemptorystów w Toruniu sięga 1921 roku, kiedy na lewobrzeżu – na Stawkach w pobliżu poligonu wojskowego, powołano juwenat. Kilka lat później, w roku 1927, zakonnicy przenieśli się na Bielany, czyli ówczesne obrzeża miasta. Od początku podjęli prężną działalność formacyjną i charytatywną integrującą mieszkańców pobliskich osiedli. W roku 1950 powołana została tu parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. W czasach powojennych rozpoczęto budowę kościoła przy ul. Świętego Józefa, który uroczyście otwarto w roku 1963. Rozbudowywano także budynki  przyległe, w których do dziś odbywają się spotkania licznych grup, w tym Duszpasterstwa Akademickiego.

Tę działalność łączącą lokalną społeczność, jak również przyciągającą ludzi młodych szczególnie podkreślił prezydent Michał Zaleski, zwracając się do zebranych w reżimie sanitarnym w świątyni. - Wraz z Ojcem Proboszczem, obecnymi w Toruniu Ojcami Redemptorystami i Parafianami z wdzięcznością przyjmuję trud wielu pokoleń torunian, którzy na Bielanach skupiali się, aby zaspokoić własny głód wiary chrześcijańskiej, a jednocześnie spajać swoje sąsiedzkie relacje.  Jest to trwałe dobro społeczne Torunia. Dziękuję też wszystkim, którzy w parafii pw. św. Józefa kontynuują to stuletnie dzieło – powiedział prezydent Michał Zaleski.

 W 1992 roku ówczesny biskup Andrzej Suski uczynił kościół redemptorystów pw. św. Józefa sanktuarium diecezjalnym - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 17 czerwca 2004 r. decyzją Stolicy Apostolskiej toruńskie sanktuarium zostało afiliowane do Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Dzięki temu zyskało m.in. możliwość uzyskania tych samych odpustów, jakie są przywilejem rzymskiej bazyliki.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.