Od stu lat w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Od stu lat w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 19 marca 2021
Autor: Magdalena Winiarska
Tablica ufundowana przez parafian z okazji setnej rocznicy obecności redemptorystów w Toruniu

Ojcowie redemptoryści obchodzą jubileusz 100. rocznicy osiedlenia się w Toruniu swojej pierwszej grupy duszpasterskiej.

Uroczystą mszą św. w dniu 19 marca 2021 r. w kościele pw. św. Józefa uczczono 100-lecie obecności zakonu redemptorystów w Toruniu. Mszy przewodniczył biskup diecezji toruńskiej ks. Wiesław Śmigiel. Z okazji jubileuszy w kościele odsłonnięta została pamiątkowa tablica ufundowana przez parafian. Podczas uroczystości wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznane przez prezydenta RP. Otrzymali je: o. Zbigniew Kotliński, o. Stanisław Kuczek oraz o. Jan Skórka.

Historia zakonu redemptorystów w Toruniu sięga 1921 roku, kiedy na lewobrzeżu – na Stawkach w pobliżu poligonu wojskowego, powołano juwenat. Kilka lat później, w roku 1927, zakonnicy przenieśli się na Bielany, czyli ówczesne obrzeża miasta. Od początku podjęli prężną działalność formacyjną i charytatywną integrującą mieszkańców pobliskich osiedli. W roku 1950 powołana została tu parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. W czasach powojennych rozpoczęto budowę kościoła przy ul. Świętego Józefa, który uroczyście otwarto w roku 1963. Rozbudowywano także budynki  przyległe, w których do dziś odbywają się spotkania licznych grup, w tym Duszpasterstwa Akademickiego.

Tę działalność łączącą lokalną społeczność, jak również przyciągającą ludzi młodych szczególnie podkreślił prezydent Michał Zaleski, zwracając się do zebranych w reżimie sanitarnym w świątyni. - Wraz z Ojcem Proboszczem, obecnymi w Toruniu Ojcami Redemptorystami i Parafianami z wdzięcznością przyjmuję trud wielu pokoleń torunian, którzy na Bielanach skupiali się, aby zaspokoić własny głód wiary chrześcijańskiej, a jednocześnie spajać swoje sąsiedzkie relacje.  Jest to trwałe dobro społeczne Torunia. Dziękuję też wszystkim, którzy w parafii pw. św. Józefa kontynuują to stuletnie dzieło – powiedział prezydent Michał Zaleski.

 W 1992 roku ówczesny biskup Andrzej Suski uczynił kościół redemptorystów pw. św. Józefa sanktuarium diecezjalnym - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 17 czerwca 2004 r. decyzją Stolicy Apostolskiej toruńskie sanktuarium zostało afiliowane do Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Dzięki temu zyskało m.in. możliwość uzyskania tych samych odpustów, jakie są przywilejem rzymskiej bazyliki.

Fot. Lech Kamiński

Najczęściej czytane aktualności

 • Plakat zachęcający studentów do zakupu biletu semestralnego
  Miasto, MZK
  Z początkiem października Toruń wypełni się studentami. Miejski Zakład Komunikacji ma dla nich bilet semestralny, który pozwoli na oszczędne i wygodne przemieszczanie się po mieście.
 • Grafika przedstawia plakat informujący o akcji Toruń za pół ceny 2022
  Miasto
  Przedsiębiorców prowadzących działalność w Toruniu lub okolicach zapraszamy do przystąpienia do tegorocznej edycji „Toruń za pół ceny”. Wydarzenie odbędzie się w dniach 21-23 października 2022 roku.
 • Na zdjęciu: mężczyzna w uprzeży alpinistycznej zaczyna wspinać się po drzewie, żeby wycinac jemiołę
  Eko, Miasto
  Wycinka jemioły to główne zadanie prac prowadzonych w koronach 120 drzew rosnących w centrum Torunia.
 • Na zdjęciu: zastępca prezydenta Adrian Mól z powołaniem do Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego
  Biznes, Miasto
  Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna powołała nowych członków do Rady Rozwoju Obszaru Gospodarczego. Akt powołania otrzymał m.in. Adrian Mól, zastępca Prezydenta Miasta Torunia.
 • Na zdjęciu: widok z drona na Rynek Staromiejski, w centrum Ratusz
  Miasto
  Określeniu cech wyróżniających Miejski Obszar Funkcjonalny Torunia służy ankieta, która jest skierowana do mieszkańców gmin położonych na tym obszarze.
 • Na zdjeciu: budynek Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Miasto
  561 161 zł to kwota, jaką Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy pozyskało z Ministerstwa Edukacji i Nauki na realizację dwóch projektów w ramach programu „Społeczna odpowiedzialność nauki”.
 • Roboty bitumiczne i brukarskie, przebudowa sieci podziemnych, układanie podbudowy pod nowy układ drogowy, montaż szyn, wylewanie fundamentów pod słupy trakcyjne – takie prace prowadzone są między innymi obecnie na budowie nowej linii tramwajowej w Toruniu. Część robót jest już na ukończeniu.
 • Od 24 września do 3 października 2022 r. głosujemy na projekty do Budżetu obywatelskiego Torunia na 2023 rok. Wybieramy najlepsze spośród 134 projektów.
 • Toruński Zespół Szkół Technicznych obchodzi 100. rocznicę działalności! Uroczystość jubileuszowa odbyła się 22 września 2022 r. w Auli Uniwersytetu Mikołaja Kopernika.
 • Kacper Woryna otrzymał "dziką kartę" na żużlowe zawody Grand Prix Polski w Toruniu zaplanowane na 1 października 2022 r.
 • W niedzielę 25 września 2022 r. na Rynku Staromiejskim odbędzie się czwarta edycja nietypowego maratonu wioślarskiego ósemek Run&Row.
 • Miasto planuje rozbiórkę Garbatego Mostka i wybudowanie go od nowa w formie nawiązującej do lat przedwojennych.
 • Na ścianie zabytkowej kamienicy przy ulicy Ciasnej w Toruniu powstaje artystyczny mural. Nawiązuje on do popularnego w późnym średniowieczu motywu alegorycznego tańca śmierci, w obliczu której wszyscy, bez względu na swój status, jesteśmy równi.
 • Chcesz pracować na własny rachunek i samodzielnie ustalać swój czas pracy? Jeśli nosisz się z zamiarem założenia własnej firmy, te warsztaty są dla Ciebie.