Od stu lat w Toruniu | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Od stu lat w Toruniu

Miasto
Data publikacji: 19 marca 2021
Autor: Magdalena Winiarska

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Tablica ufundowana przez parafian z okazji setnej rocznicy obecności redemptorystów w Toruniu

Ojcowie redemptoryści obchodzą jubileusz 100. rocznicy osiedlenia się w Toruniu swojej pierwszej grupy duszpasterskiej.

Uroczystą mszą św. w dniu 19 marca 2021 r. w kościele pw. św. Józefa uczczono 100-lecie obecności zakonu redemptorystów w Toruniu. Mszy przewodniczył biskup diecezji toruńskiej ks. Wiesław Śmigiel. Z okazji jubileuszy w kościele odsłonnięta została pamiątkowa tablica ufundowana przez parafian. Podczas uroczystości wojewoda Mikołaj Bogdanowicz wręczył Medale Stulecia Odzyskanej Niepodległości, przyznane przez prezydenta RP. Otrzymali je: o. Zbigniew Kotliński, o. Stanisław Kuczek oraz o. Jan Skórka.

Historia zakonu redemptorystów w Toruniu sięga 1921 roku, kiedy na lewobrzeżu – na Stawkach w pobliżu poligonu wojskowego, powołano juwenat. Kilka lat później, w roku 1927, zakonnicy przenieśli się na Bielany, czyli ówczesne obrzeża miasta. Od początku podjęli prężną działalność formacyjną i charytatywną integrującą mieszkańców pobliskich osiedli. W roku 1950 powołana została tu parafia pw. św. Józefa Oblubieńca NMP. W czasach powojennych rozpoczęto budowę kościoła przy ul. Świętego Józefa, który uroczyście otwarto w roku 1963. Rozbudowywano także budynki  przyległe, w których do dziś odbywają się spotkania licznych grup, w tym Duszpasterstwa Akademickiego.

Tę działalność łączącą lokalną społeczność, jak również przyciągającą ludzi młodych szczególnie podkreślił prezydent Michał Zaleski, zwracając się do zebranych w reżimie sanitarnym w świątyni. - Wraz z Ojcem Proboszczem, obecnymi w Toruniu Ojcami Redemptorystami i Parafianami z wdzięcznością przyjmuję trud wielu pokoleń torunian, którzy na Bielanach skupiali się, aby zaspokoić własny głód wiary chrześcijańskiej, a jednocześnie spajać swoje sąsiedzkie relacje.  Jest to trwałe dobro społeczne Torunia. Dziękuję też wszystkim, którzy w parafii pw. św. Józefa kontynuują to stuletnie dzieło – powiedział prezydent Michał Zaleski.

 W 1992 roku ówczesny biskup Andrzej Suski uczynił kościół redemptorystów pw. św. Józefa sanktuarium diecezjalnym - Sanktuarium Matki Bożej Nieustającej Pomocy. 17 czerwca 2004 r. decyzją Stolicy Apostolskiej toruńskie sanktuarium zostało afiliowane do Bazyliki Matki Bożej Większej (Santa Maria Maggiore) w Rzymie. Dzięki temu zyskało m.in. możliwość uzyskania tych samych odpustów, jakie są przywilejem rzymskiej bazyliki.

Fot. Lech Kamiński

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: dwaj żużlowcy na torze
  Miasto, Sport
  W sobotę 30 września 2023 roku czeka nas wielkie święto żużlowe. Na Motoarenie im. Mariana Rosego odbędzie się ostatni turniej tegorocznego cyklu Speedway Grand Prix. Za nami już dziewięć z nich, w tym dwie w Polsce, co oznacza, że pozostał tylko wielki finał.
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: balon unoszący się na tle ciemnego nieba
  Kultura, Miasto, Sport
  Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • Balonowy spektakl nad stadionem miejskim
  Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema 23/29....
 • Bulwar Filadelfijski w Toruniu
  Inwestycje, Miasto
  Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Na zdjęciu: dwóch żużlowców na torze
  Miasto, Sport
  Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Dajmy się unieść w przestworza! W piątkowy i sobotni wieczór patrzymy w niebo – na Stadionie Miejskim podziwiać będziemy balonowy spektakl „Exit”. Cały weekend należeć też będzie do seniorów – instytucje kultury przygotowały dla nich specjalną ofertę wydarzeń w ramach ogólnopolskiej akcji.
 • W dniach 7-15 września 2023 r., z okazji Światowego Dnia Fair Play, Polski Komitet Olimpijski zorganizował ogólnopolską akcję dla dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych i ponadpodstawowych pn. #BiegFairPlayPKOl. W III edycji wydarzenia wzięły dwie toruńskie szkoły – Zespół Szkół Mechanicznych Elektrycznych i Elektronicznych oraz Szkoła...
 • Po raz dziewiąty w historii Speedway Grand Prix najważniejsze rozstrzygnięcia indywidualnych mistrzostw świata poznamy na Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego.
 • Trwa ostatnie odliczanie przed SGP na toruńskiej Motoarenie. Kibice wybierający się na wydarzenie mogą już pobierać informatory kibica.
 • Stanowisko Prezydenta Miasta Torunia ws. pokontrolnego wystąpienia Najwyższej Izby Kontroli dot. Bulwaru Filadelfijskiego w Toruniu.
 • Agnieszka Peret, absolwentka Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu, jedną z dwóch toruńskich laureatek konkursu "Matura na 100 procent". Spotkał się z nią Prezydent Torunia Michał Zaleski. - Nie bez przyczyny fundacja, która organizuje wyłonienie najlepszych spośród najlepszych maturzystek i maturzystów nazywa się zawsze warto. Bo...
 • Trwa usuwanie jemioły z koron 129 drzew rosnących na terenie miasta. W ramach zadania wykonywane są także cięcia pielęgnacyjne.
 • Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza 5 października 2023 r. o godzinie 17.00 do Muzeum Podróżników im. Tony’ego Halika na wernisaż wystawy pt. „Imago Caeli – malarstwo Katarzyny Kołodziejczyk”. Wystawa udostępniona będzie od 6 października do 26 listopada br.