„Od przyrodnika do technika” po raz szósty | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

„Od przyrodnika do technika” po raz szósty

Eko, Miasto
Data publikacji: 02 czerwca 2023
Autor: Magdalena Winiarska
Na zdjęciu: uczestnicy konkursu „Od przyrodnika do technika” z opiekunami

Finał 6. edycji  Konkursu Przyrodniczo-Technicznego pod hasłem „Od przyrodnika do technika” odbył się 30 maja 2023 r. w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu.

Konkurs Przyrodniczo-Techniczny pod hasłem „Od przyrodnika do technika” w roku szkolnym 2022/2023 organizowany był po raz szósty. Konkurs został objęty Honorowym Patronatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty Marka Gralika oraz Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego.

Celem Konkursu Przyrodniczo-Technicznego jest uwrażliwienie młodzieży na problemy związane z ochroną środowiska przyrodniczego, zwrócenie uwagi na kwestie ochrony środowiska integrującej się Europy, rozwijanie poczucia współodpowiedzialności za środowisko naturalne, a także zainteresowań zawodowych uczniów i podkreślenie znaczenia zawodów technicznych. Konkurs adresowany był do uczniów klas ósmych szkół podstawowych z województwa kujawsko-pomorskiego.

Do 24 marca 2023 r. wśród uczniów klas ósmych szkół podstawowych przeprowadzono szkolne eliminacje pn. „Test – EKO”. Łącznie w I etapie uczestniczyło 417 uczniów z 29 szkół województwa kujawsko-pomorskiego, nad którymi opiekę merytoryczną sprawowało 29 nauczycieli.

>>> Lista szkół biorących udział w konkursie

Do II etapu konkursu zakwalifikowało się 83 uczniów, którzy 4 kwietnia 2023 r. na platformie testowej „Test portal” zmagali się z pytaniami pn. „Świat wokół mnie” z zakresu 5 branż: środowisko i technika, zielony krajobraz, zwierzęta towarzyszące, czysta energia, ochrona przyrody w krajach Unii Europejskiej.

Do finału „DIY” czyli zrób to sam zakwalifikowało się 15 uczniów z dziewięciu szkół: SP nr 14 w Toruniu, SP nr 27 w Toruniu, SP w Dąbrowie Biskupiej, SP w Pieraniu, SP w Sypniewie, SP w Książkach, SP w Nowej Wsi, SP w Łubiance, SP nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim.

Trzeci etap konkursu odbył się 30 maja 2023 r. w Zespole Szkół Inżynierii Środowiska w Toruniu i składał się z dwóch części: testu wiedzy i testu umiejętności praktycznych. Oceny uczestników dokonało jury stanowiące zespół nauczycieli przedmiotów zawodowych ZSIŚ w Toruniu. Podczas pierwszej części finału uczestnicy rozwiązywali test z zakresu pięciu kategorii konkursowych, który pozwolił wyłonić 6 laureatów konkursu. W drugiej części finału laureaci zmagali się z zadaniami praktycznymi, które przeprowadzane były na indywidualnych stanowiskach i wymagały łączenia wiedzy z praktyką.

Ostatecznie wyniki konkursu prezentują się następująco:
I miejsce: Marcel Zwolak, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi
II miejsce: Liliana Kropisz, Szkoła Podstawowa nr 14 w Toruniu
III miejsce: Paweł Cisoń, Szkoła Podstawowa w Łubiance
IV miejsce: Wioletta Walewska, Szkoła Podstawowa w Dąbrowie Biskupiej,
V miejsce: Nicole Chełminiak, Szkoła Podstawowa nr 3 w Aleksandrowie Kujawskim
VI miejsce: Nikola Jankowska, Szkoła Podstawowa im. Marii Konopnickiej w Nowej Wsi

Wszyscy laureaci konkursu zdobyli atrakcyjne nagrody rzeczowe ufundowane przez sponsorów:
•    Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko – Pomorskiego w Toruniu,
•    Kujawsko-Pomorski Kurator Oświaty p. Marek Gralik,
•    Prezydent Miasta Torunia p. Michał Zaleski,
•    Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Toruniu,
•    Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. w Toruniu,
•    Wyższa Szkoła Zarządzania Środowiskiem w Tucholi,
•    Kolegium Nauk Technicznych WSG filia w Toruniu,
•    PGE Toruń S.A.

O wzroście znaczenia konkursu „Od przyrodnika do technika” świadczy objęcie Honorowym Patronatem przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty oraz Prezydenta Miasta Torunia, a także fakt, że zgodnie z komunikatem Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty z 22 lutego 2023r. konkurs może być wymieniony na świadectwie ukończenia szkoły i jest dodatkowo punktowany przy postępowaniu rekrutacyjnym na rok szkolny 2023/2024.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Uroczysta inauguracja emisji programu radiowego Radia GRA Toruń z nowego miejsca odbyła się w Dniu Radia - polskiego święta obchodzonego corocznie 11 kwietnia. - Serdeczne życzenia dla wszystkich radiowców. To Wasze święto, jesteście tymi którzy docierają do nas z informacją, wiedzą, ale i muzyką, rozrywką – tak jak robi to Radio Gra - powiedział...
 • Miasto
  Państwa Komisja Wyborcza podała wyniki wyborów samorządowych 2024 w Toruniu. Po podliczeniu 100% oddanych głosów znamy już nazwiska osób wybranych do Rady Miasta Torunia na nową kadencję. 21 kwietnia 2024 odbędzie się II tura wyborów Prezydenta Miasta Torunia.
 • Miasto
  Do 30 kwietnia 2024 r. Biuro Miejskiego Konserwatora Zabytków Urzędu Miasta Torunia przyjmuje wnioski o dotacje na prace konserwatorskie, restauratorskie lub roboty budowlane przy zabytku wpisanym do rejestru zabytków lub znajdującym się w gminnej ewidencji zabytków położonym na terenie Gminy Miasta Toruń, które mają być wykonane w roku 2024. Pula...
 • Na zdjęciu: dłoń, która trzyma kartki i wrzuca je do urny wyborczej, obok stoi flaga biało-czerwoa
  Miasto
  Osoby z niepełnosprawnością oraz osoby powyżej 60. roku życia mają możliwość wzięcia udziału w drugiej turze wyborów samorządowych poprzez pełnomocnika.
 • Dwie panie rozmawiające przy stole.
  Miasto
  Rodzice dzieci w wieku szkolnym, zainteresowani funkcjonowaniem nowo budowanej Szkoły Podstawowej nr 12 na ul. Strzałowej, mogą uzyskać informacje bezpośrednio u p. dyrektor szkoły – Barbary Iwanowskiej.
 • Grafika informująca o akcji Skrzynka Dobrych Słów
  Miasto, MZK
  Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • Od kilku miesięcy mamy w Toruniu Przystanki Dobrej Energii, teraz przyszedł czas na Skrzynkę Dobrych Słów. Dzięki młodym ludziom z I Liceum Ogólnokształcącego 12 kwietnia 2024 r. na węźle przesiadkowym na al. św. Jana Pawła II pasażerowie komunikacji miejskiej zetkną się z tekstami z pozytywnym przesłaniem.
 • 12 kwietnia 2024 r. na pl. 4 Czerwca otwarta zostanie wystawa plenerowa „Uciekli do Mandżurii”, która powstała w związku z 80. rocznicą ujawnienia Zbrodni Katyńskiej.
 • O blisko 12 tysięcy metrów kwadratowych wzbogaci w tym roku toruński rynek powierzchni biurowych. Intensywne prace inwestycyjne trwają przy – Platinum Business Center, Szubińskiej 13 oraz Business Park Toruń.
 • Atrakcyjna działka inwestycyjna została wystawiona na sprzedaż przez miasto Toruń. Teren przy Szosie Bydgoskiej 76-80 znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie toruńskiej Motoareny. Przetarg odbędzie się 9 lipca 2024 r. Cena wywoławcza to 2 700 000 zł.
 • Wystarczyło zaledwie kilka ciepłych dni, by zielone torowiska i skwery, które powstały w ramach projektu BiT City II, nabrały wiosennych barw.
 • 21 kwietnia na parkingu przed Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się piknik popularnonaukowy w ramach tegorocznej edycji Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki.
 • Zapraszamy na kolejne spotkanie depozytariuszy tradycji piernikarskich, które odbędzie się 18 kwietnia 2024 roku o godzinie 17:00 w Muzeum Toruńskiego Piernika, będącym oddziałem Muzeum Okręgowego w Toruniu (ul. Strumykowa 4).
 • Tegoroczna majówka w toruńskim centrum nauki rozpocznie się 30 kwietnia i potrwa do 5 maja 2024 r. W ofercie Młyna Wiedzy znalazły się rodzinne warsztaty oraz zwiedzanie interaktywnych wystaw.