Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich | www.torun.pl

Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich

Data wydarzenia
-

UWAGA!

Decyzją Premiera RP Mateusza Morawieckiego instytucje kultury na terenie całego kraju do końca listopada 2020 r. pozostają zamknięte. Wydarzenia kulturalne organizowane przez toruńskie instytucje kultury są odwołane lub realizowane bez udziału publiczności. Trwają prace nad przygotowaniem programu imprez i warsztatów online.

Szczegółowych informacji szukaj na stronach organizatorów imprez.


  

logo Muzeum Okręgowego
Opis wydarzenia: 

Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprasza na spotkania realizowane w ramach projektu badawczego „Od katalogu do wystawy o formach piernikarskich z Muzeum Okręgowego w Toruniu. Badania Toruńskiego Piernikarstwa”.
Projekt dwuletni (2019-2020) dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury

Terminarz:
od 17 października wystawa czasowa „Formy piernikarskie ze zbiorów Muzeum Okręgowego w Toruniu”
Kuratorzy: Krzysztof Lewandowski, Małgorzata Mikulska-Wernerowicz
Realizowana ekspozycja, to pierwsza od wielu lat monograficzna prezentacja form piernikarskich znajdujących się w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu. Wystawa przybliża zarówno historię kolekcji, jak i bogactwo ikonograficzne przedstawień snycerskich. Autorzy postawili sobie za cel prezentację piękna kolekcji form z toruńskiego muzeum. Proponują spojrzenie na piernikarskie klocki jako odrębne dzieła sztuki – artystyczne, mistrzowskie przedstawienia kunsztu rzeźbiarskiego.

22 października godz. 12.00 Współczesne formy do pierników (warsztat/pokaz snycerski)
Prowadzenie: Beata Pranke-Zdziebło (przewodnik po Toruniu)

30 października, godz. 12.00 Kolekcja form piernikarskich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu (prelekcja) Prowadzenie: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

8 grudnia godz.12.00 Współczesne formy do pierników (warsztat snycerski)
Prowadzenie: dr Stanisław Kośmiński (artysta - rzeźbiarz, Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Wydział Sztuk Pięknych)

15 grudnia godz. 12.00 Kolekcja form piernikarskich w zbiorach Muzeum Okręgowego w Toruniu (prelekcja) Prowadzenie: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

16 grudnia godz. 12.00 Rozwój przemysłu piernikarskiego (prelekcja)
Prowadzenie: Krzysztof Lewandowski (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

17 grudnia godz. 12.00 Burzliwe dzieje fabryki „Kopernik” (prelekcja)
Prowadzenie: dr Aleksandra Kleśta-Nawrocka (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

Podsumowanie dwuletniego projektu (2019-2020): Prowadzenie: Małgorzata Mikulska-Wernerowicz, Krzysztof Lewandowski (Muzeum Okręgowe w Toruniu, Dział Historii Toruńskiego Piernikarstwa)

Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny

Warsztaty snycerskie przeznaczone są dla max. 10 osób. Zapisy: (56) 656 70 86, (56) 656 70 87

Ze względu na stan zagrożenia epidemiologicznego - Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wprowadzenia zmian w programie.

Osoby prowadzące warsztaty snycerskie:
Beata Pranke-Zdziebło – jedna z nielicznych kobiet zajmujących się wytwarzaniem form do pierników; licencjonowany przewodnik po Toruniu, Ciechocinku, Zamku w Golubiu-Dobrzyniu, pilot wycieczek. Organizuje ciekawe i nieszablonowe zwiedzanie dla grup zorganizowanych i turystów indywidualnych. Od lat współpracuje z Muzeum Okręgowym w Toruniu i Muzeum Toruńskiego Piernika.
dr Stanisław Kośmiński – artysta - rzeźbiarz. Absolwent Państwowego Liceum Sztuk Plastycznych im. A. Kenara w Zakopanem oraz Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu na kierunku Rzeźba. Tworzy głównie w drewnie, zarówno małe formy rzeźbiarskie jak i kilkumetrowe realizacje. Wykorzystuje różne gatunki drewna, łączy je z innymi materiałami. Eksponuje naturalne wartości materiału. Zajmuje się także medalierstwem wykorzystując w tym zakresie drewno.

Data: 
17.10.2020 10:00
22.10.2020 12:00
30.10.2020 12:00
08.12.2020 12:00
15.12.2020 12:00 — 17.12.2020 12:00
Miejsce: 
Muzeum Toruńskiego Piernika, Strumykowa 4
Kategoria wydarzenia: 
Inne
Położenie: 

Najbliższe wydarzenia

Pokaż więcej

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.