Od 1 lipca 2022 r. wprowadzonych zostanie kilka zmian w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Wiele z nich wynika z wniosków mieszkańców oraz dostosowania rozkładów jazdy do obsługi przez autobusy elektryczne. M.in. powstanie nowa linia autobusowa, na niektórych liniach wprowadzone zostaną korekty i zmieni się numeracja linii miejsko-podmiejskich.
Toruń wdrożył nowe oprogramowanie do zarządzania rozkładami jazdy powiązane z systemem informacji pasażerskiej. W okresie ostatnich miesięcy przygotowane zostały nowe rozkłady jazdy (uwzględniające nowe warunki ruchu), które będą sukcesywnie wymieniane od 28 czerwca do ok. 7 lipca br. Co istotne, zmieniona zostanie również szata graficzna rozkładów jazdy na przystankach.
Kliknij w schemat, aby powiększyć.
Prosimy o wyrozumiałość i zrozumienie za ewentualne niedogodności w trakcie wymiany rozkładów jazdy!
Termin wymiany rozkładów jazdy nie jest przypadkowy i został zaplanowany na okres urlopowo-wakacyjny, gdy liczba przewożonych pasażerów jest mniejsza, a ewentualne niedogodności będą mniej odczuwalne.
Zmieniona zostanie numeracja linii miejsko-podmiejskich kursujących poza granicę Torunia. Linie te będą oznaczone numerami trzycyfrowymi.
Do Gminy Lubicz:
Do Gminy Obrowo:
Do Gminy Zławieś Wielka:
Bilety miesięczne wystawione wg dotychczasowej numeracji na jedną linię miejsko-podmiejską zachowują ważność. Oznaczenie nr linii na biletach miesięcznych będzie sukcesywnie zmieniane przy zakupie nowych biletów w kasach MZK.
Prawie wszystkie przystanki zlokalizowane na terenie gmin ościennych będą posiadać status przystanków na żądanie. Przystanki na żądanie sprawdziły się i znacząco usprawniają przejazd autobusów, co wpływa na ograniczenie zbędnego zatrzymywania się autobusów i skraca czas przejazdu. Wyjątkami będą pętle oraz przystanki: Lubicz-Bankowa, Lubicz Górny, Lubicz Dolny.
Utworzona zostanie nowa linia autobusowa nr 18 na trasie:
UNIWERSYTET – Gagarina –św. Józefa – Żwirki i Wigury – Legionów – Wielki Rów – Grudziądzka – CCK – Mazowiecka – Chrobrego – Mleczna – Kociewska – Polna – Chrobrego – Kościuszki – Skłodowskiej -Curie – Wschodnia – Rydygiera – Łyskowskiego – Dziewulskiego – Jamontta – Ślaskiego – Konstytucji 3 Maja – Ligi Polskiej – KOLANKOWSKIEGO.
Kliknij w schemat, aby powiększyć.
Nowa linia powstała z połączenia dotychczasowych linii nr 0 i C. Linia funkcjonować będzie tylko w dni wolne, tj. soboty, niedziele i święta. Różnicą jest dojazd do pętli przy ul. Kolankowskiego zamiast do Bielaw oraz przejazd ul. Legionów i Wielki Rów z przystankami „Koniuchy” zamiast ul. Żwirki i Wigury z przystankami „Lotników” i „Kozacka”. Pominięty zostanie odcinek od przystanku „Jeśmianowicza”do „Świętopełka”.
Powyższa zmiana ułatwi i przyspieszy przejazd z Os. Na Skarpie do Cmentarza Komunalnego oraz trasa linii obejmie większym zasięgiem zabudowę mieszkaniową. Os. Koniuchy zyska dodatkowe połączenie z zachodnią częścią miasta i m.in. Cmentarzami Komunalnymi, a mieszkańcy okolic pętli przy ul. Kolankowskiego dodatkowe połączenie.
Jednocześnie autobusy linii nr 33 w soboty będą kursować tylko do godz. 8:00. Po tej godzinie zostaną zastąpione kursami linii nr 18 z pętli „Kolankowskiego” od 7:38 do 16:38 co godzinę. Przestaną funkcjonować także linie nr 0 i C. Szczegóły w rozkładach jazdy.
Zmiany na innych liniach:
Fot. Małgorzata Litwin