www.torun.pl

Obroniliśmy toruńskie mosty!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Tłumy widzów zgromadziła w piątek, 6 września 2019 r. inscenizacja „Obrona toruńskich mostów 1939 r.” na Bulwarze Filadelfijskim.

Wydarzenie, przygotowane dla torunian przez miasto, było elementem tegorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Głównym organizatorem inscenizacji była toruńska Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe przy udziale grup rekonstrukcyjnych z całego województwa.

Rekonstrukcja nawiązywała do obrony toruńskich mostów w pierwszych dniach września 1939 r. Kilkadziesiąt osób w strojach cywilnych i mundurowych, nawiązujących do lat 30. , odegrało na oczach licznie zgromadzonych widzów sceny, jakie mogły rozegrać się 80 lat temu na nadwiślańskim nabrzeżu w Toruniu w momencie wybuchu wojny. Można było zobaczyć następujące obrazy:

• scena I – ruch miejski u progu wybuchu wojny- gazeciarz, pucybut, spacerujący ludzie, przygotowanie żołnierzy do walki, patrol rzeki na łodzi
• scena II – ogłoszenie o nalotach, panika ludzi, wojsko wybiega na posterunki, samolot pojawia się na horyzoncie
• scena III - rozpoznanie ze strony niemieckiego samolotu, ewakuacja rannych
• scena IV – naloty samolotowe między mostami (6-8 nalotów z wybuchami), wojsko stawia opór
• scena V – zestrzelenie niemieckiego samolotu z CKM, samolot odpala racę dymną i oddala się

- Słuchając relacji kombatantów o czasach wojny i oglądając obrazy takie, jak dzisiejsza rekonstrukcja historyczna, cieszymy się, że możemy żyć w wolnym kraju, bez wojen - mówił obecny na wydarzeniu prezydent Torunia Michał Zaleski. Prezydent przywołał też m.in. postać komandora porucznika Romana Kanafoyskiego, dowodzącego Oddziałem Wydzielonym Rzeki Wisły, którego okręty ogniem z karabinów maszynowych obroniły toruńskie przeprawy przed pierwszymi nalotami niemieckimi. Wspomniał też bohaterów 4. Pułku Lotniczego, w tym asa polskiego lotnictwa Stanisława Skalskiego, którzy dzielnie stawiali opór niemieckim nalotom we wrześniu 1939 r.

Podczas piątkowego wydarzenia publiczność mogła obejrzeć wystawę sprzętu i umundurowania z okresu II wojny światowej, przygotowaną przez Muzeum Historyczno-Wojskowe oraz grupy rekonstrukcyjne biorące udział w inscenizacji. Prezentowane były m.in. samolot niemiecki Messerschmitt, zabytkowy samochód cywilny, przejęty na potrzeby wojska, CKM, moździerze, broń ręczna, kuter KH200, motocykl Sokół 1000 i rowery z 1939 r. Przygotowane tez były stanowiska rekonstrukcyjne: szpital polowy, sztab dowodzenia oraz punkt poboru do wojska.

Była to już druga odsłona nadwiślańskiej inscenizacji z czasów wybuchu II wojny światowej. Pierwszy raz obronę toruńskich mostów widzowie mogli oglądać 27 września 2014 r.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pięcioro absolwentów UMK odebrało klucze do mieszkań, przyznanych im w ramach programu „Mieszkanie dla absolwenta”. Wręczył je, wraz z umowami najmu, prezydent Michał Zaleski w dniu 22 listopada 2019 r.
 • Kultura, Miasto
  Święta Katarzyna wypiek rozpoczyna, a my startujemy z weekendem w Toruniu! Przed nami spotkania: muzyczne - 30. Blues Meeting, dramatyczne - Teatrów Jednego Aktora oraz projektantów i ilustratorów - GrafConf 2019.
 • Kultura, Miasto
  Bez wątpienia zakończony niedawno EnergaCamerimage Festival 2019 w Toruniu okazał się kulturalnym i promocyjnym sukcesem. Przez kilka dni za sprawą festiwalu, który po 20 latach nieobecności powrócił do naszego miasta, o Toruniu usłyszał cały świat.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 11 toruńskich par zostało odznaczonych Medalami za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Uroczystość odbyła się 22 listopada 2019 r. w zabytkowej Sali Mieszczańskiej.
 • Miasto
  22 listopada 2019 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK odbyła się konferencja “Prawo humanitarne w 100. lecie Polskiego Czerwonego Krzyża”. Była ona okazją do wspomnień, podsumowań działalności regionalnych oddziałów oraz refleksji na temat międzynarodowego prawa humanitarnego. Konferencję zainaugurował prof. Zacharzewski, który opowiedział o...
 • Inwestycje, Miasto
  Trwają nasadzenia krzewów w pasach drogowych. W dniu 22 listopada 2019 r. prace objęły ul. Owsianą. Na powierzchni 1073 m kw. zasadzono tam krzewy gat. tawuła japońska.
 • Koncerty muzyczne, projekcje filmowe, wydarzenia poetyckie oraz artystyczne. 11-15 grudnia 2019 r. po raz szósty w Toruniu organizowane są Dni Grzegorza Ciechowskiego.
 • Na Rynku Staromiejskim trwa montowanie dekoracji świątecznych. Jak co roku zespół staromiejski w okresie bożonarodzeniowym rozbłyśnie piękną iluminacją.
 • Poprawa bezpieczeństwa to główny cel prac drogowych, realizowanych obecnie na placu Pokoju Toruńskiego. Chodzi o ograniczenie prędkości samochodów i zmniejszenie liczby miejsc grożących kolizją.
 • Toruń jest gospodarzem Mistrzostw Polski w Łyżwiarstwie Synchronicznym, które odbędą się 30 listopada 2019 r.
 • Podczas 12. sesji Rady Miasta przyjęto dwa programy z zakresu zdrowia i polityki społecznej. Dotyczą one rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii oraz działań na rzecz osób z niepełnosprawnością.
 • Pracownicy socjalni obchodzą swoje święto. Z tej okazji 20 listopada 2019 r. odbyło się uroczyste spotkanie w Ratuszu Staromiejskim.
 • Gala finałowa konkursu „Liderzy Innowacji Pomorza i Kujaw 2019” odbyła się 20 listopada 2019 r. w toruńskim hotelu Bulwar.
 • Sesje referatowe, warsztaty historyczne dla młodzieży i pokaz filmu „Szpęgawsk 1939” to główne punkty konferencji naukowej "Rozstrzelana niepodległość. Ofiary zbrodni pomorskiej 1939 roku", która odbywa się w piątek 22 listopada 2019 r. w Dworze Artusa.