www.torun.pl

Obroniliśmy toruńskie mosty!

Kultura, Miasto
Data publikacji: 07 września 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Tłumy widzów zgromadziła w piątek, 6 września 2019 r. inscenizacja „Obrona toruńskich mostów 1939 r.” na Bulwarze Filadelfijskim.

Wydarzenie, przygotowane dla torunian przez miasto, było elementem tegorocznych obchodów 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Głównym organizatorem inscenizacji była toruńska Fundacja Muzeum Historyczno-Wojskowe przy udziale grup rekonstrukcyjnych z całego województwa.

Rekonstrukcja nawiązywała do obrony toruńskich mostów w pierwszych dniach września 1939 r. Kilkadziesiąt osób w strojach cywilnych i mundurowych, nawiązujących do lat 30. , odegrało na oczach licznie zgromadzonych widzów sceny, jakie mogły rozegrać się 80 lat temu na nadwiślańskim nabrzeżu w Toruniu w momencie wybuchu wojny. Można było zobaczyć następujące obrazy:

• scena I – ruch miejski u progu wybuchu wojny- gazeciarz, pucybut, spacerujący ludzie, przygotowanie żołnierzy do walki, patrol rzeki na łodzi
• scena II – ogłoszenie o nalotach, panika ludzi, wojsko wybiega na posterunki, samolot pojawia się na horyzoncie
• scena III - rozpoznanie ze strony niemieckiego samolotu, ewakuacja rannych
• scena IV – naloty samolotowe między mostami (6-8 nalotów z wybuchami), wojsko stawia opór
• scena V – zestrzelenie niemieckiego samolotu z CKM, samolot odpala racę dymną i oddala się

- Słuchając relacji kombatantów o czasach wojny i oglądając obrazy takie, jak dzisiejsza rekonstrukcja historyczna, cieszymy się, że możemy żyć w wolnym kraju, bez wojen - mówił obecny na wydarzeniu prezydent Torunia Michał Zaleski. Prezydent przywołał też m.in. postać komandora porucznika Romana Kanafoyskiego, dowodzącego Oddziałem Wydzielonym Rzeki Wisły, którego okręty ogniem z karabinów maszynowych obroniły toruńskie przeprawy przed pierwszymi nalotami niemieckimi. Wspomniał też bohaterów 4. Pułku Lotniczego, w tym asa polskiego lotnictwa Stanisława Skalskiego, którzy dzielnie stawiali opór niemieckim nalotom we wrześniu 1939 r.

Podczas piątkowego wydarzenia publiczność mogła obejrzeć wystawę sprzętu i umundurowania z okresu II wojny światowej, przygotowaną przez Muzeum Historyczno-Wojskowe oraz grupy rekonstrukcyjne biorące udział w inscenizacji. Prezentowane były m.in. samolot niemiecki Messerschmitt, zabytkowy samochód cywilny, przejęty na potrzeby wojska, CKM, moździerze, broń ręczna, kuter KH200, motocykl Sokół 1000 i rowery z 1939 r. Przygotowane tez były stanowiska rekonstrukcyjne: szpital polowy, sztab dowodzenia oraz punkt poboru do wojska.

Była to już druga odsłona nadwiślańskiej inscenizacji z czasów wybuchu II wojny światowej. Pierwszy raz obronę toruńskich mostów widzowie mogli oglądać 27 września 2014 r.

Fot. Sławomir Kowalski

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu Maja Błażejewska z medalem
  Miasto, Sport
  Maja Błażejewska, toruńska juniorka młodsza z KS Centuria, otrzymała powołanie do kadry narodowej taekwondo olimpijskiego.
 • Na zdjęciu para seniorów na starówce
  Miasto
  Upadki są jedną z najczęstszych przyczyn hospitalizacji, niepełnosprawności starszych osób i potencjalnym zagrożeniem dla ich życia. Od 13 sierpnia 2020 r. zgłosić można się do „Programu zapobiegania upadkom dla seniorów w województwie kujawsko-pomorskim”.
 • Plakat wydarzenia przedstawiający nurkującą dziewczynkę
  Miasto, Sport
  W ramach programu "Lato w Toruniu bez nudy" zapraszamy na kolejne wydarzenie na basenach letnich, tym razem na Skarpie. Rekreacyjna impreza pod nazwą „All Day Beach Party” odbędzie się w najbliższy piątek 14 sierpnia 2020 r.
 • plakat wydarzenia
  Kultura, Miasto
  Toruńska starówka piękna jest zawsze, ale starówka wieczorową porą widziana z lotu ptaka to szczególne przeżycie. 14 i 15 sierpnia 2020 r. Muzeum Okręgowe zaprasza na nocne wejście na wieżę Ratusza Staromiejskiego.
 • Miasto, MZK
  Od 12 sierpnia 2020 r. obowiązują nowe godziny otwarcia kas biletowych Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu.
 • Na zdjęciu: Prezydent Miasta Torunia Michał Zaleski
  Miasto
  Wyjaśnienie Prezydenta Miasta Torunia w nawiązaniu do artykułu redaktor Małgorzaty Oberlan pt. „Cięcia wydatków w Toruniu: urzędnicy wkurzeni „Niech zaczną od siebie” ” opublikowanego w Nowościach 7 sierpnia 2020 r.
 • Po raz pierwszy dla zwiedzających zostanie udostępnione Muzeum Twierdzy Toruń. 15 sierpnia w godz. 10.00-18.00 możliwe będzie zwiedzanie obiektu oraz obejrzenie wybranych pomieszczeń z zewnątrz.
 • Motoarena Toruń im. Mariana Rosego w 2020 roku gościć będzie dwa turnieje Speedway Grand Prix!
 • „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • 9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • 8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.