Obniżki dla ogródków | www.torun.pl

Obniżki dla ogródków

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 06 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Na zdjęciu ogródek gastronomiczny na Rynku Staromiejskim

Na 30. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 13 maja 2021 r., radni głosować będą nad prezydenckim projektem uchwały zmniejszającym o 90 procent wysokości stawek opłat za zajęcie 1 m² pasa drogowego na toruńskich drogach publicznych. Uchwała ma wesprzeć przedsiębiorców, których dochody zostały znacznie uszczuplone przez pandemię.

- Chciałbym prosić radę, aby ogródki gastronomiczne, ale także obiekty takie jak stawiane okresowo stragany i punkty sprzedaży, miały obniżoną stawkę opłaty za metr kwadratowy – wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziś jest to 4 zł za każdy m² zajęcia pasa drogowego na drogach zarządzanych przez Miejski Zarząd Dróg. Propozycja jest taka, by od 1 czerwca było to 40 gr. Staramy się choć odrobinę ulżyć przedsiębiorcom, by mogli trochę nadrobić czas zamknięć, ograniczeń, zakazów i nakazów, szczególnie dotkliwy w gastronomii.

Obniżka miałaby obowiązywać od 1 czerwca 2021 r. do 30 września 2021 r. Skutkiem finansowym przyjęcia projektu uchwały będzie utrata wpływów do budżetu miasta w wysokości ok. 85 tys. zł.

Do tej pory wpłynęło 20 wniosków o ogródki, które mają się znaleźć na ulicach zarządzanych przez MZD, zarówno w centrum jak i poza nim. Wydano 17 decyzji. Jeśli uchwała wejdzie w życie, opłata zostanie również zmieniona dla tych przedsiębiorców, którym już wydano decyzje. W ubiegłym roku na terenach zarządzanych przez MZD było 41 takich obiektów.

Warto przypomnieć, że takie obniżki, wprowadzone na mocy innej uchwały rady miasta, obowiązują już dla ogródków usytuowanych na drogach wewnętrznych zespołu staromiejskiego, pozostających w zarządzie Biura Toruńskiego Centrum Miasta. Do 31 sierpnia 2021 r. wydłużone zostały terminy obowiązywania 90-procentowej obniżki miesięcznego czynszu dla przedsiębiorców, wystawiających ogródki letnie i stoiska plenerowe. Mogą oni również liczyć na taką samą pomoc od 1 września do 15 listopada 2021 r., jeśli dotkną ich ograniczenia lub zakaz działalności w związku z pandemią oraz jeśli wskażą spadek przychodów o co najmniej 40 procent w stosunku do analogicznego okresu w roku 2019.

W 2020 roku na drogach wewnętrznych zespołu staromiejskiego były 44 ogródki gastronomiczne. W tej chwili BTCM przyjął 52 wnioski o zawarcie umowy na najem terenu. Ostatecznie pracownicy biura spodziewają się ok. 60 wniosków. Dodajmy, że w tym roku drogi wewnętrzne zespołu staromiejskiego poszerzone zostały o ul. Szczytną, Szewską i Most Pauliński.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.