Obniżki dla ogródków | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obniżki dla ogródków

Koronawirus, Miasto
Data publikacji: 06 maja 2021
Autor: Magdalena Kujawa
Na zdjęciu ogródek gastronomiczny na Rynku Staromiejskim

Na 30. Sesji Rady Miasta Torunia, która odbędzie się 13 maja 2021 r., radni głosować będą nad prezydenckim projektem uchwały zmniejszającym o 90 procent wysokości stawek opłat za zajęcie 1 m² pasa drogowego na toruńskich drogach publicznych. Uchwała ma wesprzeć przedsiębiorców, których dochody zostały znacznie uszczuplone przez pandemię.

- Chciałbym prosić radę, aby ogródki gastronomiczne, ale także obiekty takie jak stawiane okresowo stragany i punkty sprzedaży, miały obniżoną stawkę opłaty za metr kwadratowy – wyjaśnia prezydent Torunia Michał Zaleski. - Dziś jest to 4 zł za każdy m² zajęcia pasa drogowego na drogach zarządzanych przez Miejski Zarząd Dróg. Propozycja jest taka, by od 1 czerwca było to 40 gr. Staramy się choć odrobinę ulżyć przedsiębiorcom, by mogli trochę nadrobić czas zamknięć, ograniczeń, zakazów i nakazów, szczególnie dotkliwy w gastronomii.

Obniżka miałaby obowiązywać od 1 czerwca 2021 r. do 30 września 2021 r. Skutkiem finansowym przyjęcia projektu uchwały będzie utrata wpływów do budżetu miasta w wysokości ok. 85 tys. zł.

Do tej pory wpłynęło 20 wniosków o ogródki, które mają się znaleźć na ulicach zarządzanych przez MZD, zarówno w centrum jak i poza nim. Wydano 17 decyzji. Jeśli uchwała wejdzie w życie, opłata zostanie również zmieniona dla tych przedsiębiorców, którym już wydano decyzje. W ubiegłym roku na terenach zarządzanych przez MZD było 41 takich obiektów.

Warto przypomnieć, że takie obniżki, wprowadzone na mocy innej uchwały rady miasta, obowiązują już dla ogródków usytuowanych na drogach wewnętrznych zespołu staromiejskiego, pozostających w zarządzie Biura Toruńskiego Centrum Miasta. Do 31 sierpnia 2021 r. wydłużone zostały terminy obowiązywania 90-procentowej obniżki miesięcznego czynszu dla przedsiębiorców, wystawiających ogródki letnie i stoiska plenerowe. Mogą oni również liczyć na taką samą pomoc od 1 września do 15 listopada 2021 r., jeśli dotkną ich ograniczenia lub zakaz działalności w związku z pandemią oraz jeśli wskażą spadek przychodów o co najmniej 40 procent w stosunku do analogicznego okresu w roku 2019.

W 2020 roku na drogach wewnętrznych zespołu staromiejskiego były 44 ogródki gastronomiczne. W tej chwili BTCM przyjął 52 wnioski o zawarcie umowy na najem terenu. Ostatecznie pracownicy biura spodziewają się ok. 60 wniosków. Dodajmy, że w tym roku drogi wewnętrzne zespołu staromiejskiego poszerzone zostały o ul. Szczytną, Szewską i Most Pauliński.

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • UMT na weekend majowy
    Miasto
    Zbliża się długi weekend majowy. Warto wiedzieć, jak w dniach 29 kwietnia - 4 maja 2024 r. będzie funkcjonować Urząd Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.