Obchody 550. rocznicy urodzin Kopernika | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obchody 550. rocznicy urodzin Kopernika

Miasto
Data publikacji: 17 lutego 2022
Autor: Paula Gałązka
Na zdjęciu: prezydent miasta Torunia Michał Zaleski, w tle wystawa - odwzorowany pokój Mikołaja Kopernika

Dziś w Ratuszu Staromiejskim odbyła się konferencja prasowa dot. zaplanowanych wydarzeń w 2023 roku w ramach Roku Kopernikańskiego z okazji obchodów 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika.

- Toruń co roku pamięta o rocznicy urodzin torunianina Mikołaja Kopernika. Tutaj się urodził, został ochrzczony w katedrze św. Janów i stąd wyruszył w świat, aby pokazać się jako najwybitniejszy uczony tamtych wieków. – powiedział podczas konferencji prezydent Torunia Michał Zaleski.

Przygotowania miasta do Roku Kopernikańskiego trwają już od momentu, przyjęcia przez radnych 27 lutego 2020 r. stanowiska w sprawie podjęcia działań w celu ustanowienia roku 2023 rokiem 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika. Przedsięwzięcia podjęte w tej sprawie to m.in. planowane w tym roku nasadzenie 350 drzew, których łącznie do końca 2023 roku w Toruniu ma zostać nasadzonych 550 sztuk. Zaplanowano również nasadzenie konwalii, czyli kwiatów kojarzonych z postacią Mikołaja Kopernika, które zakwitną w maju 2023 r.

550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika to dla nas torunianek i torunian wielkie święto. Czas kiedy przez cały rok 2023 chcemy pokazywać jego dokonania i efekty twórczego umysłu. Mikołaj Kopernik był nie tylko astronomem, był także duchownym, ekonomistą i lekarzem. – dodał prezydent Michał Zaleski.

18 lutego odbędzie się coroczne wydarzenie Dies Natalis Copernici 550 wraz z wystawą w Ratuszu Staromiejskim pt. „Wokół rękopisu De revolutionibus”. Kulminacyjnym momentem będzie 19 lutego, czyli święto uczelni i inauguracja Światowego Kongresu Kopernikańskiego. Część toruńska kongresu zaplanowana jest na 12-15.09.2023 r.

- Kongres Kopernikański rozpocznie się w Toruniu. Następnie obrady kongresu przeniosą się w maju do Krakowa, w czerwcu do Olsztyna, zaś uroczyste zakończenie wydarzenia odbędzie się ponownie w Toruniu. Już dziś mamy mnóstwo zgłoszeń uczonych z całego świata, w tym kilku laureatów Nagrody Nobla, którzy deklarują chęć udziału w tym wydarzeniu. – podkreślał rektor UMK Andrzej Sokala.

Na zdjęciu: od lewej ks. Wiesław Śmigiel –  biskup Diecezji Toruńskiej, Józef Ramlau – wicewojewoda kujawsko-pomorski, Michał Zaleski – prezydent miasta Torunia, Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Andrzej Sokala – rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

Wśród wydarzeń, które odbędą się w lutym 2023 r. przewidziano także Koncert Kopernikowski przygotowany przez Toruńską Orkiestrę Symfoniczną oraz otwarcie Kopernikańskiego Centrum Integracji – kompleksu dydaktyczno-integracyjnego znajdującego się na osiedlu Bielany. Ma być to miejsce spotkań w duchu tolerancji dla studentów i absolwentów UMK, wśród których jest rzesza osób pochodzących z rożnych krajów. Obiekt ma służyć również integracji mieszkańców Torunia.

W roku szkolnym 2022/2023 odbędzie się Ogólnopolski Konkurs Wiedzy o Mikołaju Koperniku, którego rozstrzygnięcie i wręczenie nagród nastąpi podczas toruńskiej części Światowego Kongresu Kopernikańskiego.

Uatrakcyjniona zostanie również lokalna, specjalna trasa kopernikańska z tablicami informacyjnymi od pomnika Mikołaja Kopernika po Fontannę Cosmopolis.

Najważniejszym wydarzeniem turystycznym o zasięgu międzynarodowym w Roku Kopernikańskim będzie 43. Międzynarodowy Zjazd Miast Nowej Hanzy, podczas którego przewidujemy gościć przedstawicieli ponad 100 miast hanzeatyckich z całej Europy. Zjazd odbędzie się w dniach 22-25.06.2023 r.

We wrześniu 2023 r. Muzeum Okręgowe w Toruniu zorganizuje wystawę poświęconą Mikołajowi Kopernikowi pn. „Misterium Słońca. Kopernik, syn renesansu”. Nastąpi także otwarcie Kujawsko-Pomorskiego odcinka Szlaku Kopernikańskiego.

- Szlak Kopernikowski połączy się w pętlę z istniejącym już szlakiem na Warmii i Mazurach. Brakuje odcinka kujawsko-pomorskiego oraz na Pomorzu. Tak jak życie Mikołaja Kopernika, szlak zaczynałby się w Toruniu, a kończył we Fromborku. – wspominał marszałek województwa kujawsko-pomorskiego Piotr Całbecki.

Należy również nadmienić, że wszystkie wydarzenia kulturalne i sportowe odbywające się w Toruniu takie jak: Bella Skyway Festival, Halowy Mityng Lekkoatletyczny „Copernicus Cup”, Nocna Dycha Kopernika, Run Toruń czy Bieg Mikołajów będą nawiązywały do postaci astronoma Mikołaja Kopernika.

Na zdjęciu: portret Mikołaja Kopernika

Wprowadzony zostanie do obiegu banknot poświęcony postaci Mikołaja Kopernika oraz znaczek Poczty Polskiej z podobizną astronoma. Prawdopodobnie powstanie także komiks o jego życiu.

Jakie jeszcze wydarzenia planowane są w 2023 roku?

  • W ramach Sportowego Lata: rajd rowerowy dla mieszkańców śladami Kopernika oraz gry terenowe;
  • Sztafety Kopernika – czyli cykl czterech imprez biegowych w ciągu roku;
  • Toruński Festiwal Książki, w ramach którego odbędzie się debata na temat prawd kopernikańskich i przewrotu kopernikańskiego;
  • Wielki quiz wiedzy o Koperniku;
  • Spektakl Impro w Artusie – Format – Nowe odkrycia Kopernika. Sceniczna zabawa z udziałem publiczności;
  • Koncert „Muzyczny Kosmos” w Arenie Toruń – muzyka filmowa i symfoniczna;
  • Cykl warsztatów rodzinnych pt. „Oblicza Kopernika”. Zajęcia będą poświęcone różnym sferom życia i pracy Kopernika tj. astronomii, medycynie, ekonomii, literaturze czy kartografii;
  • Konkurs na sobowtóra M. Kopernika;
  • Cykl warsztatów szkolnych związanych z tematyką astronomiczną, podkreślających rolę odkrycia Kopernika dla rozwoju astronomii;
  • Konkurs plastyczny dla dzieci w wieku 7-14 lat, którego motywem przewodnim byłby M. Kopernik – po jego zakończeniu najlepsze prace zostaną pokazane na wystawie w Domu Muz przy ul. Poznańskiej;
  • Przegląd filmów dot. persony Kopernika („Dokumenty Kopernika”, „Astronom w kinie”, „Kino na księżycu”, Mikołaj Kopernik dla najmłodszych);
  • Warsztaty, wykłady, pokazy w ramach Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki, Toruńskiej Nocy Naukowców oraz Konferencji Near Space i innych.
Na zdjęciu: publiczność oraz przemawiający siedzący przy stole od lewej ks. Wiesław Śmigiel –  biskup Diecezji Toruńskiej, Józef Ramlau – wicewojewoda kujawsko-pomorski, Michał Zaleski – prezydent miasta Torunia, Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego, Andrzej Sokala – rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu

W konferencji wzięli udział:

  • Michał Zaleski – prezydent miasta Torunia;
  • Józef Ramlau – wicewojewoda kujawsko-pomorski;
  • Piotr Całbecki – marszałek województwa kujawsko-pomorskiego;
  • ks. Wiesław Śmigiel – biskup Diecezji Toruńskiej;
  • Andrzej Sokala – rektor Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu;
  • Krzysztof Mikulski – prezes Towarzystwa Miłośników Torunia.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.