www.torun.pl

Obchody 100-lecia [film]

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2020
Autor: Natalia Przytarska

18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.

Uroczystości rozpoczęły się od pikniku historycznego – Halleriady. Na Rynku Staromiejskim skorzystać można było z bryczki, punktu rekrutacyjnego do wojska oraz okazjonalnej mennicy. Posilić się można było również zupą przygotowaną przez kuchnię polową Muzeum Historyczno-Wojskowego. Wydarzenie uświetnił pokaz wyszkolenia ułańskiego oraz potyczki kawalerzystów Błękitnej Armii z konnicą niemiecką. Widzowie podziwiać mogli prezentację niezwykle trudnych figur na koniach oraz skoków adiutanckich. Całość dopełnił recital piosenek z okresu 20-lecia międzywojennego.

Następnie obchody przeniosły się pod pomnik jednej z najważniejszych postaci  związanych z powrotem Torunia do macierzy – generała Józefa Hallera. Wniesiono poczty sztandarowe, a przedstawiciele władz lokalnych oraz państwowych w hołdzie dla generała złożyli wieńce kwiatów.

- Zbliża się południe. Ulice zaludnione coraz to gęściej. Tłumy odświętnie przybrane zalegają Rynek Staromiejski i ulice obramowane girlandami, sztandarami cechów i towarzystw, grupujących się przy swoich bramach triumfalnych (…) Nagle rozkołysały się tłumy: »Są, są! Na Podgórzu! Na dworcu głównym! – Ułani! Ułani Krechowieccy! Polscy ułani! – rekonstrukcję powitania wojsk polskich zobaczyć można było o godz. 14:00 przy dworcu Toruń Miasto. Następnie naśladując pochód z 1920 roku, zgromadzeni udali się przez ul. Warszawską, plac i ulicę św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ul. Królowej Jadwigi, Szeroką, aż wreszcie dotarli na Rynek Staromiejski. Tam, przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, generał Haller złożył wieniec laurowy, po czym przemówił do publiczności z balkonu Ratusza Staromiejskiego. - Tu była, jest i będzie tylko Polska!

- Dziękuję za tak liczne przybycie na obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej, niepodległej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej! Za wspólny przemarsz ulicami starówki oraz za symboliczne przywitanie gen. Józefa Hallera przy dworcu Toruń Miasto. Swoją obecnością potwierdzają Państwo, że jesteśmy godnymi spadkobiercami naszych przodków! - do zgromadzonych na Rynku Staromiejskim zwrócił się także prezydent Torunia Michał Zaleski.  

Podczas uroczystości na Rynku Staromiejskim prezydent Michał Zaleski został odzczony za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie to, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, prezydent Torunia odebrał z rąk wicewojewody kujawsko-pomorskiego Józefa Ramlaua. Medal otrzymał także Bogdan Major.

Trzeci dzień obchodów stulecia zakończył się mszą w intencji Torunia w katedrze Świętych Janów. Słowa podsumowujące do parafian skierował zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

- Dziękujemy dziś za odzyskanie niepodległości. Sto lat minęło od tamtych dni i wspominamy jako bardzo odległe. Tym bardziej budzi podziw, że w 1920 r. nikt z Torunian już nie urodził się w wolnej Polsce, a mimo to nie stracili nadziei i nadal byli Polakami. Jakież musiało być ich wzruszenie, gdy zobaczyli w Toruniu wojsko polskie, polskie flagi, nasze godła. Spróbujmy odtworzyć nastrój tamtego radosnego i jakże podniosłego wydarzenia. Od kilku dni spotykamy się w różnych miejscach, żeby nie tylko świętować, ale po to by przypomnieć sobie tamte wydarzania, a przede wszystkim, żeby była to lekcja historii – na dziś i na jutro.  


 Fot. Sławomir Kowalski 


Fot. Sławomir Kowalski


Fot. Wojciech Szabelski 


 Fot. Wojciech Szabelski 


Fot. Lech Kamiński


Najczęściej czytane aktualności

 • Sport
  O planach Żużlowej Reprezentacji Polski na kolejne miesiące 2020 r. była mowa 5 sierpnia 2020 r. na toruńskiej Motoarenie.
 • Zółto-niebieski tramwaj swing na przystanku przy Cinema-City
  MZK, Sport
  MZK uruchomi dodatkowy kurs tramwaju nr 5 w związku z czwartkowym meczem Apatora Toruń z TŻ Ostrovia.
 • Na zdjęciu fragment budynku Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy
  Kultura, Miasto
  Biuro Programu „Niepodległa” ogłosiło wyniki naboru w ramach programu dotacyjnego „Koalicje dla Niepodległej #wiktoria 1920”. Dofinansowanie otrzymało Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, które w październiku zaprosi na dwudniowy festiwal nauki związany z militarną historią Torunia.
 • Parking przy ul. Skrzyńskiego od 1 października 2020 r. będzie płatny
  Drogi, Miasto
  Przypominamy, że od 1 sierpnia 2020 r. Strefa Płatnego Parkowania w Toruniu została poszerzona. Do SPP Podstrefy "B" zaliczono 238 dodatkowych miejsc parkingowych zbudowanych w 2019 roku.
 • Na zdjęciu laborantka bada próbki
  Miasto
  Woda dostarczana przez Toruńskie Wodociągi jest przydatna do spożycia - stwierdził Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Toruniu.
 • Strona tytułowa ksiażki "Smak Gothicu"
  Kultura, Miasto
  Na pokaz kulinarny w wykonaniu Bogdana Gałązki zaprasza w piątek 7 sierpnia 2020 r. Muzeum Toruńskiego Piernika przy ul. Strumykowej. Początek o godz.17:00.
 • Centrum Wsparcia Biznesu, miejska jednostka zajmującą się promocją gospodarczą miasta i współpracą z inwestorami, przygotowało zaktualizowane portfolio gospodarcze Torunia.
 • Statki i łodzie rzeczne spłyną 15 i 16 sierpnia do Torunia w ramach czwartej edycji Festiwalu Wisły. Oprócz możliwości podziwiania jednostek pływających, publiczność weźmie udział m.in. jarmarku regionalnych produktów oraz pikniku przy Zamku Dybowskim.
 • W toruńskich szkołach i przedszkolach trwają wakacyjne remonty. Na prace w placówkach oświatowych miasto przeznaczyło w tym roku 4,5 mln zł.
 • Od soboty 8 sierpnia 2020 r. nastąpią zmiany w organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości spowodowane pracami realizowanymi w ramach projektu BiT-City II.
 • Pod hasłem "Wielka tajemnica wiary" 4 sierpnia 2020 r. z Torunia ruszyła 42. Piesza Pielgrzymka z Torunia i 40. Pielgrzymka Ziemi Lubawskiej na Jasną Górę.
 • W sobotę 15 sierpnia 2020 r. wystartuje kolejny z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”. Na trasie wyprawy znalazły się miejsca, które pokażą wielowątkową historię Torunia. Wystartowały zapisy na to wydarzenie.
 • Gmina Miasta Toruń rozstrzygnęła konkurs na organizację i udział w imprezach sportowych w II półroczu 2020 roku. Na organizację imprez sportowych, które odbędą się w Toruniu miasto przeznaczyło 165 400 zł.
 • 15 sierpnia 2020 roku o godzinie 19:15 na toruńskiej Motoarenie Toruń im. Mariana Rosego odbędą się PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi. Poznaliśmy zawodników uprawnionych do startu w tych zawodach.