Obchody 100-lecia [film] | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Obchody 100-lecia [film]

Miasto
Data publikacji: 18 stycznia 2020
Autor: Natalia Przytarska

18 stycznia 2020 r. obchodzimy 100. rocznicę powrotu naszego miasta do wolnej Polski. Aby upamiętnić tę ważną datę, w Toruniu odbył się szereg wydarzeń patriotycznych.

Uroczystości rozpoczęły się od pikniku historycznego – Halleriady. Na Rynku Staromiejskim skorzystać można było z bryczki, punktu rekrutacyjnego do wojska oraz okazjonalnej mennicy. Posilić się można było również zupą przygotowaną przez kuchnię polową Muzeum Historyczno-Wojskowego. Wydarzenie uświetnił pokaz wyszkolenia ułańskiego oraz potyczki kawalerzystów Błękitnej Armii z konnicą niemiecką. Widzowie podziwiać mogli prezentację niezwykle trudnych figur na koniach oraz skoków adiutanckich. Całość dopełnił recital piosenek z okresu 20-lecia międzywojennego.

Następnie obchody przeniosły się pod pomnik jednej z najważniejszych postaci  związanych z powrotem Torunia do macierzy – generała Józefa Hallera. Wniesiono poczty sztandarowe, a przedstawiciele władz lokalnych oraz państwowych w hołdzie dla generała złożyli wieńce kwiatów.

- Zbliża się południe. Ulice zaludnione coraz to gęściej. Tłumy odświętnie przybrane zalegają Rynek Staromiejski i ulice obramowane girlandami, sztandarami cechów i towarzystw, grupujących się przy swoich bramach triumfalnych (…) Nagle rozkołysały się tłumy: »Są, są! Na Podgórzu! Na dworcu głównym! – Ułani! Ułani Krechowieccy! Polscy ułani! – rekonstrukcję powitania wojsk polskich zobaczyć można było o godz. 14:00 przy dworcu Toruń Miasto. Następnie naśladując pochód z 1920 roku, zgromadzeni udali się przez ul. Warszawską, plac i ulicę św. Katarzyny, Rynek Nowomiejski, ul. Królowej Jadwigi, Szeroką, aż wreszcie dotarli na Rynek Staromiejski. Tam, przed pomnikiem Mikołaja Kopernika, generał Haller złożył wieniec laurowy, po czym przemówił do publiczności z balkonu Ratusza Staromiejskiego. - Tu była, jest i będzie tylko Polska!

- Dziękuję za tak liczne przybycie na obchody 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej, niepodległej, najjaśniejszej Rzeczypospolitej! Za wspólny przemarsz ulicami starówki oraz za symboliczne przywitanie gen. Józefa Hallera przy dworcu Toruń Miasto. Swoją obecnością potwierdzają Państwo, że jesteśmy godnymi spadkobiercami naszych przodków! - do zgromadzonych na Rynku Staromiejskim zwrócił się także prezydent Torunia Michał Zaleski.  

Podczas uroczystości na Rynku Staromiejskim prezydent Michał Zaleski został odzczony za zasługi dla Niepodległej Medalem Stulecia Odzyskanej Niepodległości. Odznaczenie to, przyznane przez prezydenta RP Andrzeja Dudę, prezydent Torunia odebrał z rąk wicewojewody kujawsko-pomorskiego Józefa Ramlaua. Medal otrzymał także Bogdan Major.

Trzeci dzień obchodów stulecia zakończył się mszą w intencji Torunia w katedrze Świętych Janów. Słowa podsumowujące do parafian skierował zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz.

- Dziękujemy dziś za odzyskanie niepodległości. Sto lat minęło od tamtych dni i wspominamy jako bardzo odległe. Tym bardziej budzi podziw, że w 1920 r. nikt z Torunian już nie urodził się w wolnej Polsce, a mimo to nie stracili nadziei i nadal byli Polakami. Jakież musiało być ich wzruszenie, gdy zobaczyli w Toruniu wojsko polskie, polskie flagi, nasze godła. Spróbujmy odtworzyć nastrój tamtego radosnego i jakże podniosłego wydarzenia. Od kilku dni spotykamy się w różnych miejscach, żeby nie tylko świętować, ale po to by przypomnieć sobie tamte wydarzania, a przede wszystkim, żeby była to lekcja historii – na dziś i na jutro.  


 Fot. Sławomir Kowalski 


Fot. Sławomir Kowalski


Fot. Wojciech Szabelski 


 Fot. Wojciech Szabelski 


Fot. Lech Kamiński


Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.