www.torun.pl

O współpracy z Indonezją

Biznes, Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 kwietnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Toruń odwiedziła Pani Siti Nugraha Mauludiah - Ambasador Republiki Indonezji w Polsce. W urzędzie miasta spotkała się z zastępcą prezydenta Torunia Andrzejem Rakowiczem.

- Jesteśmy pod wrażeniem wysokiego poziomu edukacji  i rozwoju technologicznegow Waszym mieście. Sądzę, że jest to pole do nawiązania kontaktów, przede wszystkim do wymiany studenckiej, ale także współpracy gospodarczejmówiła Pani Ambasador. - Chcemy przekonać polskich biznesmenów, że  Indonezja to ogromny, atrakcyjny rynek handlowy.

To pierwsza oficjalna wizyta dyplomatki w Toruniu od czasu, gdy na początku 2019 r. objęła swoją funkcję w Polsce. Przyjechała na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego, który od kilku lat prowadzi wspólne projekty z rejonem Małych Wysp Sundajskich w Indonezji. W planach dwudniowej wizyty jest spotkanie z władzami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i zwiedzanie starówki.

- Mam nadzieję, ze podczas tej wizyty Pani Ambasador przekona się, że Toruń to nie tylko piękne miasto, ale także miejsce dobrze skomunikowane ze światem, atrakcyjne dla Indonezji jako partner gospodarczy i doskonałe miejsce do studiowania - mówił Andrzej Rakowicz, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz.

Rozmawiano też o wymianie turystycznej i kulturalnej. W przyszłym roku minie 65 lat od czasu nawiązania oficjalnych stosunków Polski i Indonezji. Będzie to okazja do przygotowania wielu ciekawych wydarzeń, upamiętniających to wydarzenie.

Pani Ambasador jest z wykształcenia filologiem angielskim i magistrem w zakresie międzynarodowej polityki gospodarczej, w 1997 r. ukończyła School of International and Public Affairs na Columbia University w Nowym Jorku. Podczas pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Indonezji zajmowała się m.in. współpracą gospodarczą krajów Azji, Afryki i Pacyfiku, w tym kwestiami małej i średniej przedsiębiorczości oraz bezpieczeństwem sieci społecznych. Była doradcą ds. stosunków wielostronnych w Ambasadzie Republiki Indonezji w Rzymie i Konsulem Generalnym Republiki Indonezji w Chinach. Od 7 stycznia 2019 r. pełni funkcję Ambasadora Republiki Indonezji w Warszawie.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  Trzecia edycja przejazdu rowerowego pn. „Toruń na rowery" odbędzie się 25 maja 2019 roku. To wydarzenie aktywizującego całe rodziny, grupy zorganizowane oraz pojedynczych rowerzystów. Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie GoSport!
 • Miasto
  Uwaga, w środę 22 maja 2019 można się spodziewać przez kilka godzin utrudnień drogowych w rejonie Kaszownika.
 • Łódzka otwarta
  Drogi, Inwestycje, Miasto
  Jest szeroka i bezpieczna, z nową jezdnią, chodnikami, drogą rowerową  i oświetleniem oraz, co najważniejsze, nowymi wiaduktami nad linią kolejową - tak wygląda nowa Łódzka. 21 maja 2019 roku generalny wykonawca prac - firma  PBDI S.A. - zakończyła roboty. Projekt kosztował 21 390 208,58 zł, z czego 85% stanowiło dofinansowanie z Europejskiego...
 • Miasto
  13 maja 2019 roku rusza nabór do klas I liceów, techników i szkół branżowych I stopnia. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano w sumie ponad 5100 miejsc dla absolwentów gimnazjów i szkół podstawowych.
 • Miasto
  Informacje dla wyborców, członków komisji oraz komitetów wyborczych.
 • Miasto
  Prezydent Miasta Torunia co roku przyznaje stypendia i nagrody dla zdolnych uczniów. W 2019 roku obowiązują nowe zasady przyznawania tych świadczeń.
 • 25 maja 2019 Stowarzyszenie Ognisko Sportu Niepełnosprawnych Alfa Sport Toruń i Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Toruniu zapraszają na Toruńską Olimpiadę Osób Niepełnosprawnych.
 • Mieszkańcy Stawek spotkali się w niedzielę 19 maja 2019 r. na rodzinnym festynie parafialno-osiedlowym.
 • Koncertem Prezydenckim w wykonaniu orkiestry Sinfonia Varsovia w CKK Jordanki zakończył się 26. Festiwal Muzyki i Sztuki Krajów Bałtyckich Probaltica 2019.
 • Od 26 maja do 1 czerwca 2019 r. torunianie będą mogli skorzystać z bogatej oferty zajęć sportowo-rekreacyjnych, jakie zostaną przeprowadzone w ramach XI Europejskiego Tygodnia Sportu dla Wszystkich.
 • W związku z przebudową ul. Chrobrego, od środy 22 maja 2019 r. zmieni się trasa przejazdu autobusów linii nr 33.
 • Dziś (17 maja 2019 r.) drogowcy podpisali umowę na Toruński Rower Miejski. Firma BIKEU rozpoczyna przygotowania do uruchomienia systemu w mieście.
 • Kolejna produkcja, tym razem związana z grupą Republika i Toruniem, odnosi sukces na rynku filmowym.
 • W sobotę 18 maja 2019 r. w Centrum Kształcenia ustawicznego w Toruniu odbył się V Kongres Nauczycieli Wychowania Przedszkolnego. Temat tegorocznego Kongresu „Sprawdzone metody wychowania i edukacji małego dziecka”.Inicjatorem przedsięwzięcia było działające od 2002 r. w Toruniu, Stowarzyszenie Edukacji Przedszkolnej „Inicjatywa i Twórczość”,...