www.torun.pl

O współpracy z Indonezją

Biznes, Kultura, Miasto
Data publikacji: 15 kwietnia 2019
Autor: Małgorzata Litwin

Toruń odwiedziła Pani Siti Nugraha Mauludiah - Ambasador Republiki Indonezji w Polsce. W urzędzie miasta spotkała się z zastępcą prezydenta Torunia Andrzejem Rakowiczem.

- Jesteśmy pod wrażeniem wysokiego poziomu edukacji  i rozwoju technologicznegow Waszym mieście. Sądzę, że jest to pole do nawiązania kontaktów, przede wszystkim do wymiany studenckiej, ale także współpracy gospodarczejmówiła Pani Ambasador. - Chcemy przekonać polskich biznesmenów, że  Indonezja to ogromny, atrakcyjny rynek handlowy.

To pierwsza oficjalna wizyta dyplomatki w Toruniu od czasu, gdy na początku 2019 r. objęła swoją funkcję w Polsce. Przyjechała na zaproszenie Urzędu Marszałkowskiego, który od kilku lat prowadzi wspólne projekty z rejonem Małych Wysp Sundajskich w Indonezji. W planach dwudniowej wizyty jest spotkanie z władzami Uniwersytetu Mikołaja Kopernika i zwiedzanie starówki.

- Mam nadzieję, ze podczas tej wizyty Pani Ambasador przekona się, że Toruń to nie tylko piękne miasto, ale także miejsce dobrze skomunikowane ze światem, atrakcyjne dla Indonezji jako partner gospodarczy i doskonałe miejsce do studiowania - mówił Andrzej Rakowicz, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz.

Rozmawiano też o wymianie turystycznej i kulturalnej. W przyszłym roku minie 65 lat od czasu nawiązania oficjalnych stosunków Polski i Indonezji. Będzie to okazja do przygotowania wielu ciekawych wydarzeń, upamiętniających to wydarzenie.

Pani Ambasador jest z wykształcenia filologiem angielskim i magistrem w zakresie międzynarodowej polityki gospodarczej, w 1997 r. ukończyła School of International and Public Affairs na Columbia University w Nowym Jorku. Podczas pracy w Ministerstwie Spraw Zagranicznych Indonezji zajmowała się m.in. współpracą gospodarczą krajów Azji, Afryki i Pacyfiku, w tym kwestiami małej i średniej przedsiębiorczości oraz bezpieczeństwem sieci społecznych. Była doradcą ds. stosunków wielostronnych w Ambasadzie Republiki Indonezji w Rzymie i Konsulem Generalnym Republiki Indonezji w Chinach. Od 7 stycznia 2019 r. pełni funkcję Ambasadora Republiki Indonezji w Warszawie.

Fot. Małgorzata Litwin

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto
  Długi weekend w Toruniu rozpoczynamy na Bulwarze Filadelfijskim, gdzie od środy trwa Festiwal Wisły. Poza tym w programie najbliższych dni 19. Harmonica Bridge, letnia trasa koncertowa „Coke Sssumer Music Tour” z Otsochodzi, Smolastym i Sarsą, „Młodość i fortepian”, a dla kinomanów – bezpłatne pokazy filmowe.
 • Kultura, Miasto
  Różne gatunki muzyczne – jeden instrument. Tak najkrócej można scharakteryzować Festiwal Harmonica Bridge. Wirtuozi harmonijki ustnej spotkają się w Toruniu 16-18 sierpnia 2019 r. po raz dziewiętnasty.
 • Kultura, Miasto
  W dniach 20-25 sierpnia 2019 r. odbędzie się 11. edycja Bella Skyway Festival. W tym roku motywem przewodnim Bella Skyway Festival jest „Różnorodność miejsca”.
 • Kultura, Miasto, MZK
  20 sierpnia 2019 roku rusza tegoroczny Bella Skyway Festival. Organizatorzy przygotowali szereg udogodnień dla kierowców i pasażerów MZK na czas wydarzenia.
 • Kultura, Miasto
  15 sierpnia 2019 roku zakończył się Festiwal Wisły. Na finał trwającego przez kilka dni wydarzenia torunianie mogli podziwiać wyjątkowe widowisko światło-woda-dźwięk.
 • Miasto
  Wodyaz wodociągu publicznego w Toruniu w pierwszym półroczu 2019 roku była zdatna do spożycia przez ludzi - wynika z oceny jakości przygotowanej przez Państwowy Powiatowy Inspektoriat Sanitarny w Toruniu.
 • W sobotę 17 sierpnia 2019 r. odbędzie się II edycja Toruńskich Biegów Wolności 2019/20 - Bieg Nocny Pod Patronatem Bella Skyway Festival 2019! Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje organizacyjne, z którymi powinien zapoznać się każdy uczestnik naszego wydarzenia.
 • Nowy wodociąg, gotowa część chodników i zjazdów do posesji, pierwsze warstwy nowej jezdni - tak wygląda obecnie remont ul. Kołłątaja. Od piątku, 23 sierpnia 2019 r., na kierowców czekają kolejne zmiany w organizacji ruchu.
 • Atrakcyjne tereny inwestycyjne na toruńskim lewobrzeżu we wrześniu pójdą pod młotek. Toruńska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oferuje działki w południowo-zachodniej części miasta w rejonie ulic Gen. Andersa, Poznańskiej oraz trasy S-10. To propozycja dla inwestorów z sektora MŚP.
 • Festiwal Wisły 2019 trwa. W środę festiwalowe łodzie i statki rozpoczną toruńską część festiwalu paradą o godz. 14:30.
 • W dzień Święta Wojska Polskiego - 15 sierpnia po raz kolejny wspominamy Bitwę Warszawską, jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Rzeczypospolitej. W Toruniu uroczyste obchody odbyły się pod pomnikiem marszałka Józefa Piłsudskiego. Święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej obchodzone jest 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy...
 • Astronom pracujący na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika, jeden z bohaterów wystawy „Toruńczycy z wyboru” prof. Toma Tomov nie żyje. Pochodzący z Bułgarii naukowiec od 2001 związany był z Toruniem.
 • 15 sierpnia 2019 roku na Motoarenie zorganizowano zawody żużlowe "Derby Pomorza i Kujaw 2019". Dawni bohaterowie z Torunia i Bydgoszczy wyjechali na stadion aby pokazać piękno czarnego sportu i uczciwej rywalizacji.
 • Toruń dołączył do rywalizacji o Puchar Rowerowej Stolicy Polski, która startuje 1 września 2019 roku.Aby móc uczestniczyć w rywalizacji i zdobywać kilometry dla Torunia należy zainstalować w swoim telefonie aplikację „Rowerowa Stolica Polski”. Jest to wielofunkcyjne narzędzie przydatne każdemu, kto uprawia sport. Aplikacja mierzy czas, pokonany...