www.torun.pl

O edukacji przedszkolnej na UMK

Miasto
Data publikacji: 03 czerwca 2019
Autor: Maria Wesoła

31 maja 2019 r. na Wydziale Nauk Historycznych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu odbyła się interdyscyplinarna konferencja pn. „Toruńska edukacja przedszkolna w niepodległej Polsce”.

W konferencji uczestniczył Zastępca Prezydenta Miasta Torunia Andrzej Rakowicz.

Prelegenci poruszyli podczas wykładów wiele wątków dot. edukacji przedszkolnej, m.in.: „Edukacja przedszkolna w Toruniu w okresie XX-lecia międzywojennego” dr hab. prof. IH PAN Przemysław Olstowski Wydział Nauk Historycznych UMK, „Standardy jakości w placówkach wczesnej edukacji” dr Elżbieta Wieczór Wydział Nauk Pedagogicznych UMK. Wykład „Edukacja przedszkolna dawniej i dziś” przedstawiła Anna Łukaszewska dyrektor Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Torunia.

Podczas konferencji podsumowano projekt „Toruńskie przedszkolaki – kreatywne dzieciaki”. Prezentację nt. „Projekt toruńskie przedszkolaki – kreatywne dzieciaki szansą na lepszy start” przedstawiła Marzena Chmielewska kierownik Referatu Strategii Rozwoju Edukacji i Współpracyz Podmiotami Zewnętrznymi WE i Jadwiga Lamparska dyrektor PM nr 15. „Kierunki rozwoju edukacji ku przyszłości na podstawie projektu…” omówiły Małgorzata Czekała dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 11 i Joanna Rutkowska dyrektor Przedszkola Miejskiego nr 8.

Na zakończenie uczestnicy dyskutowali na temat obszarów rozwoju edukacji przedszkolnej. Konferencja zorganizowana została dla dyrektorów i nauczyciel toruńskich szkół oraz przedszkoli, rodziców oraz studentów UMK.

Fot. Wojtek Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Od 24 lutego 2020 r. rozpoczynają się postępowania rekrutacyjne dzieci do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń, oraz do klas I w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Taki weekend jak ten przypada raz na cztery lata, dlatego warto skorzystać z oferty kulturalnej w Toruniu! Przed nami: Jazz Od Nowa Festival, finisaż Artuum Mobile, Kasia Kowalska w Jordankach oraz Mata w NRD.
 • Drogi, Inwestycje, Miasto
  Rozbudowa mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego to najważniejsza inwestycja gminna realizowana w roku 2020. Na przełomie kwietnia i maja rozpoczną się prace remontowe.
 • Sport
  W sobotę 29 lutego 2020 roku Akademia Futsalu FC KJ Toruń zaprasza na „Dzień Otwarty”. Zajęcia rozpoczną się o godz. 10:00 w hali UCS UMK przy ul. Św. Józefa.
 • Kultura, Sport
  Żużlowa Reprezentacja Polski wraca po 9 latach na Motoarenę! 29 marca 2020 r. o godz. 14:00 właśnie w Toruniu Polacy zmierzą się z Australijczykami.
 • Kultura, Miasto, Sport
  Strzała Amora trafiła Toruń - w ten weekend mnóstwo wydarzeń z okazji święta zakochanych. Przed nami: Walentynki dla ptaszynki, Randka w ciemno z książką oraz Ślizgawka Walentynkowa. Będzie też coś dla miłośników sportu: mecz hokejowy na Tor-torze, futsalowy w "Spożywczaku" oraz Halowe Mistrzostwa Polski w Arenie Toruń.
 • Od 17 lutego do 26 marca prezydent Torunia Michał Zaleski spotka się z mieszkańcami toruńskich osiedli. Prezydent zaprasza do rozmowy wszystkich torunian zainteresowanych sprawami miasta.
 • 28 lutego 2020 roku Justyna Wileńska obejmie stanowisko dyrektora Miejskiego Szpitala Zespolonego. Komisja konkursowa jednogłośnie rekomendowała jej kandydaturę.
 • Projekt ChainDoc, jaki został wdrożony w Toruńskim Centrum Usług Wspólnych, został wyróżniony w konkursie Innowacyjny Samorząd, zorganizowanym po raz pierwszy przez Serwis Samorządowy Polskiej Agencji Prasowej.
 • Już 17 marca 2020 r. w Centrum Targowym Park odbędzie się IV Toruńskie Forum Zawodowców, w ramach którego funkcjonować będzie Strefa Biznesu.
 • Do końca 2032 roku powinny zostać usunięte wszystkie eternitowe pokrycia dachowe. Właściciele nieruchomości mogą składać w Urzędzie Miasta Torunia wnioski o dotacje na ten cel.
 • Rozstrzygnięty został konkurs na rozwój sportu dzieci i młodzieży – dotacje trafią do 59 toruńskich klubów sportowych.
 • W kolejnym odcinku cyklu filmowego „Invest in Toruń” rozmawiamy z Jarosławem Pińkowskim ze spółki GC Skwer. Inwestorem nowoczesnego biurowca u zbiegu ulic Grudziądzkiej i Chełmińskiej jest firma Transchem z Włocławka, która w naszym mieście realizuje także inwestycję deweloperską – osiedle domów jednorodzinnych Słoneczna Polana.
 • Straż Miejska w Toruniu rozpoczyna nabór pań chętnych do udziału w XXV edycji Kursu Samoobrony dla Kobiet pod nazwą „Jestem bezpieczna”.