Nowym ciągiem przez most | www.torun.pl

Nowym ciągiem przez most

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 06 maja 2021
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  


Widok z lotu ptaka na rozbudowywany most z ciągiem pieszo-rowerowym

Od najbliższego piątku (7.05) od godz. 9.00 nowy ciąg pieszo-rowerowy po zachodniej stronie mostu drogowego im. marsz. J. Piłsudskiego zostanie częściowo udostępniony do ruchu. Pozwoli to wykonawcy na rozpoczęcie prac na sąsiednim chodniku.

Ciągi pieszo-rowerowe po obu stronach mostu Piłsudskiego to nowe elementy, które powstają w ramach rozbudowy obiektu. Jest to możliwe dzięki poszerzeniu istniejących stalowych wsporników chodnikowych z 2 do ponad 4 metrów i zastosowaniu pomostów kompozytowych, łączonych za pomocą stalowych elementów co 10 lub 13 metrów. W sumie do wybudowaniu jednego ciągu wykonawca użył 74 kompozytów. Najlżejszy z nich waży 2 tony, a najcięższy aż 5 ton! Ciekawostką może być fakt, że były one montowane z 55 tonowego dźwigu lub przy użyciu specjalnego wózka, który je przewoził do docelowego miejsca wbudowania.

Budowa pierwszego, zachodniego ciągu pieszo-rowerowego trwała 2 miesiące. Ma on ponad 4 metry szerokości, z pasem rozdziału, z czego chodnik ma 1,8 metra, a ścieżka 2 metry. Kompozyty, z których go wykonano, posiadają specjalną powłokę antypoślizgową w dwóch kolorach: szarym-przeznaczonym dla pieszych i czerwonym dla rowerzystów. Pomiędzy tymi elementami jest malowany pas rozdziału  - wyjaśnia Rafał Labocha- kierownik robót mostowych Intop Warszawa.

Chodnik, który zostanie udostępniony dla ruchu w piątek, będzie oświetlony. Wykonawca zamocował tymczasowe oświetlenie  na konstrukcji mostu. Docelowo na każdym z ciągów pieszo-rowerowych zostanie zamontowanych ponad 40 lamp, które będą identyczne jak te, które oświetlają przebudowaną al. św. Jana Pawła II. To nie koniec zabezpieczeń na oddanym częściowo do ruchu ciągu pieszo-rowerowym.

- Od strony rzeki wykonawca zamontował odrestaurowaną balustradę. Dodatkowo dla bezpieczeństwa w miejscu, gdzie powstaną w przyszłości schody i winda (podpora 2 i podpora 6), zostaną zamontowane tymczasowe balustrady. Takie same jak na przyczółkach mostu, gdzie będą trwały roboty elektryczne i teletechniczne. W tym miejscu przejście będzie zawężone do dwóch metrów - mówi Ireneusz Makowski, z-ca dyrektora MZD.

Po rozbudowie zmieni się lokalizacja przejść dla pieszych w obrębie mostu. Nowe przejście od strony pl. Rapackiego zostanie wyznaczone pomiędzy ul. Kopernika a ul. Ślimakiem Getyńskim. Tym samym zamknięte zostanie przejście przez ulicę Ślimak Getyński. Z kolei na placu Armii Krajowej zostanie wyznaczone nowe przejście przed wyjazdem z ul. Majdany.

Częściowe udostępnienie ciągu pieszo-rowerowego po stronie zachodniej pozwoli na rozpoczęcie prac przy budowie ciągu po stronie wschodniej.

Fot. Błażej Antonowicz


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.