www.torun.pl

Nowy program walki z otyłością

Miasto
Data publikacji: 10 stycznia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Miasto przystąpi do realizacji programu walki z otyłością

Toruńscy radni podczas sesji 10 stycznia 2019 roku jednogłośnie zgodzili się, aby miasto przystąpiło do realizacji „Qźni Zdrowia". To program wczesnego wykrywania nadwagi i otyłości wśród osób w wieku produkcyjnych po 40. roku życia w Toruniu.

Program zakłada walkę i zapobieganie otyłości i cukrzycy typu II wśród osób aktywnych zawodowo, po 40. roku życia. Uzyskał on pozytywną opinię Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji oraz Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.

To nie pierwsze działanie Gminy Miasta Toruń w zakresie przeciwdziałaniu otyłości. Od 2016 roku realizowane są inne programy, m.in. "Grupy Wsparcia dla Osób z Otyłością". Do tej pory ponad 300 osobom udało się zrzucić zbędne kilogramy i żyć zdrowiej. Aby wziąć udział w „Qźni Zdrowia” należy przedstawić organizatorom zaświadczenie od lekarza, w którym znajdą się zapisy o wysokim indeksie BMI oraz zagrożeniu cukrzycą typu II zainteresowanego. Uczestnikami programu będą osoby po 40. roku życia, walczące z nadwagą i otyłością wciąż aktywne zawodowo.

W czteroletnim programie może wziąć udział ponad 3 tys. torunian. Roczny koszt realizacji "Qźni" to 465 000 zł.

Otyłość dotyka 15 procent mieszkańców miasta.

Najczęściej czytane aktualności

 • Toruń w dniu pogrzebu śp. prezydenta Pawła Adamowicza, fot. Małgorzata Litwin
  Kultura, Miasto
  Torunianie łączyli się w sobotę 19 stycznia 2019 r. w żałobie z mieszkańcami Gdańska i całej Polski podczas ostatniej drogi śp. prezydenta Pawła Adamowicza.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W związku z ogłoszoną żałobą narodową wiele wydarzeń podczas nadchodzącego weekendu w Toruniu zostało odwołanych lub przełożonych. Odbędą się tylko te, które nie naruszają powagi tych dni.
 • Miasto, Sport
  Lodowiska, baseny, orliki bezpłatnie lub w cenach ulgowych, a także kibicowanie podczas meczów toruńskich drużyn - to niektóre elementy oferty sportowej dla dzieci i młodzieży na ferie zimowe 2019.
 • Miasto
  Na fasadzie budynku Urzędu Miasta Torunia 18 stycznia 2019 r. został odsłonięty specjalny, okolicznościowy zegar stulecia z wizerunkiem gen. Józefa Hallera.
 • Kultura, Miasto
  Uroczysty przemarsz i apel, odsłonięcie zegara stulecia oraz kwiaty pod pomnikami bohaterów toruńskiej niepodległości uczciły 18 stycznia 2019 roku 99. rocznicę powrotu Torunia do wolnej Polski po latach zaboru pruskiego.
 • W Dworze Artusa zaplanowano transmisję z pogrzebu
  Miasto
  W sobotę 19 stycznia 2019 roku w Gdańsku odbędzie się pogrzeb zmarłego w poniedziałek Pawła Adamowicza. W uroczystościach weźmie udział delegacja z Torunia, na czele z prezydentem Michałem Zaleskim. Wszystkich, którzy chcieliby wspólnie obejrzeć relację z uroczystości informujemy o transmisji w Dworze Artusa.
 • 18 stycznia 2019 roku torunianie świętują 99. rocznicę powrotu miasta do Rzeczypospolitej. Tego dnia zaplanowano szereg wydarzeń w tym uroczystości wojskowe i odsłonięcie okolicznościowego zegara na frontonie budynku urzędu miasta.
 • Poniżej prezentujemy dane teleadresowe przychodni WOMP w Toruniu, w związku ze zmianami dot. Akademickiej Przychodni Lekarskiej.
 • We wszystkich klasach w szkołach prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń zorganizowane zostaną lekcję dotyczące tzw. „mowy nienawiści” i jej wpływowi na kształtowanie postaw dzieci i młodzieży.
 • W imieniu Prezydenta Miasta Torunia, zastępca prezydenta Andrzej Rakowicz podjął decyzję o unieważnieniu przetargu na prowadzenie miejskiego schroniska dla bezdomnych zwierząt przy ul. Przybyszewskiego 3.
 • 18 stycznia 2019 roku w siedzibie Miejskiego Przedsiębiorstwa Oczyszczania Sp. z o.o. podpisano umowę na rozbudowę sortowni Zakładu Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych. Przetarg na realizację tego zadania wygrała firma Sutco Polska Sp. z o.o. Zgodnie z umową, do 25 listopada 2019 roku MPO Sp. Z o.o. będzie mogło pochwalić się rozbudowaną...
 • 914 osób zapewniło naszemu miastu zwycięstwo w ogólnopolskiej rywalizacji - dzięki "Wielkiej Ściskawie" do Toruniu trafi sprzęt medyczny o wartości 50 tys. zł!
 • Podczas 3. sesji w dniu 10 stycznia 2019 roku radni jednomyślnie uchwalili budżet miasta Torunia na rok 2019 i Wieloletnią Prognozę Finansową miasta na lata 2019-2044.
 • Ogród Zoobotaniczny zaprasza dzieci i młodzież do wzięcia udziału w warsztatach feryjnych.