www.torun.pl

Nowy Dwór Artusa

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 stycznia 2020
Autor: Natalia Przytarska

Wspólna misja i nowe zadania organizacyjne - tak o początkach połączonego Dworu Artusa i Domu Muz opowiadano na konferencji prasowej 14 stycznia 2020 r.

Toruńscy radni zdecydowali o połączeniu jednostek na sesji w grudniu 2019. Decyzja w tej sprawie była wynikiem analizy przeprowadzonej ze względu na szybko rozwijającą się infrastrukturę w Toruniu. Celem było zdynamizowanie funkcjonowania placówek kultury oraz zwiększenie liczby realizowanych przez nie inicjatyw artystycznych i edukacyjnych.

- Bardzo nam zależało, żeby nasze instytucje kultury spełniały oczekiwania mieszkańców i były ich blisko. Cieszymy się, że obie instytucje spełniają to kryterium, a połączenie postrzegamy jako ogromną szansę na rozwój Centrum Kultury Dwór Artusa, jak i całej toruńskiej kultury - stwierdził dyrektor Wydziału Kultury Zbigniew Derkowski.

Nie zmieni się stan posiadania instytucji - Dwór Artusa oraz Dom Muz nadal będą zajmowały budynki na Rynku Staromiejskim, przy ul. Okólnej, Podmurnej oraz Poznańskiej. Zmieni się natomiast statut - obie instytucje występować będą pod wspólną nazwą Centrum Kultury „Dwór Artusa”.

Jak dotąd Dwór Artusa zajmował się głównie impresariatem, edukacja stanowiła niewielką część jego działalności. Połączenie z Domem Muz ma te braki uzupełnić.

- Dzięki wkładowi Domu Muz mamy możliwość rozwinięcia bardzo szeroko działalności edukacyjnej. Widzimy potrzebę konsekwentnego wychowywania przyszłych odbiorców, gdyż bez nich za 20 lat nasza bytność na arenie kultury będzie mijała się z celem - powiedział Łukasz Wudarski, dyrektor Dworu Artusa. - Wierzę, że animatorzy z Domu Muz wydatnie nam w tym pomogą, tym bardziej że mają w tym bardzo liczne doświadczenie. My natomiast wniesiemy potencjał promocyjny, który umożliwi imprezom edukacyjnym przebić się do masowego odbiorcy.

Pierwszym, dużym, wspólnym wydarzeniem dla instytucji będą ferie zimowe - “Zimowa Akademia Magii i Przygody”. Młodzi uczestnicy będą mogli przenieść się w świat Harry'ego Pottera oraz Indiana Jonesa. Poznają cudowny świat wyobraźni, kreatywności i tajemnej wiedzy.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura, Miasto, Sport
  Od 27 stycznia do 9 lutego 2020 r. przypadają ferie zimowe w województwie kujawsko-pomorskim. Na dzieci, spędzające ten czas w Toruniu, czeka wiele atrakcji sportowych, kulturalnych oraz edukacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Białe wakacje tuż, tuż, a my rozpoczynamy je jeszcze wcześniej - przed nami impreza “Ferie na start!”. Oprócz zabawy na lodzie w ten weekend witamy Chiński Nowy Rok w Ratuszu Staromiejskim, słuchamy Alicji Majewskiej w Jordankach oraz Freygish Orchestry w Dworze Artusa. Osobom o mocnych nerwach polecamy natomiast nocne zwiedzanie Zamku...
 • Miasto
  Ruszył nabór wniosków do udziału w programie pn. „Mieszkania na wynajem dla osób starszych i niepełnosprawnych”. Dokumenty można składać od 24 stycznia do 14 lutego 2020 r. w Biurze Mieszkalnictwa przy ul. Legionów 220.
 • Miasto
  W Ratuszu Staromiejskim w Toruniu 24 stycznia 2020 r. odbyła się uroczystość wręczenia Medali za Długoletnie Pożycie Małżeńskie.
 • Drogi, Miasto, MZK
  Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu uruchomił dostępną dla klientów indywidualnych, samoobsługową stację paliw. Z okazji otwarcia na klientów czekają niespodzianki - atrakcyjne ceny paliwa, upominki, a na najszybszych - karty podarunkowe na kolejne tankowanie..
 • Biznes, Miasto
  Budynek biurowy wraz z halą magazynową i warsztatem firmy Rollstick powstanie w Strefie Inwestycyjno-Logistycznej „Toruń-Wschód”. To inwestor, który kupił pierwszą działkę przeznaczoną dla małych i średnich przedsiębiorstw w rejonie ulicy Przelot w sąsiedztwie węzła autostradowego.
 • W związku z budową kanalizacji od 27 stycznia br. zostanie wprowadzone ograniczenie ruchu na ul. Szosa Chełmińska.
 • Cztery dni uroczystych wydarzeń i tysiące mieszkańców biorących w nich udział – tak najkrócej można podsumować inaugurację obchodów 100. rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski.
 • Zwieńczeniem obchodów setnej rocznicy powrotu Torunia do wolnej Polski był koncert z udziałem Toruńskiej Orkiestry Symfonicznej oraz takich gwiazd, jak Piotr Cugowski, Michał Szpak, Kasia Wilk. W Arenie Toruń w wyjątkowej aranżacji wybrzmiały największe polskie przeboje ostatniego stulecia.
 • Inwestycyjna ofensywa w Toruniu trwa. 900 m kw. powierzchni magazynowej i 800 m kw. nowoczesnej powierzchni biurowej - tak będzie wyglądała nowa siedziba firmy Gastroparts Spółka Jawna, która powstanie na toruńskim lewobrzeżu.
 • Na tzw. osiedlu Jar gotowe są dwa budynki z mieszkaniami przeznaczonymi dla osób starszych i niepełnosprawnych.
 • Zakład Ubezpieczeń Społecznych zaprasza do projektu edukacyjnego „Projekt z ZUS” skierowanego do uczniów szkół podstawowych.
 • Nowa aplikacja, dzięki której mieszkańcy mogą zgłaszać problemy i usterki pojawiające się w przestrzeni miejskiej - "Dbam o miasto" ruszyła 14 stycznia 2020 r.
 • W najbliższą sobotę 25 stycznia 2020 r. w Arenie Toruń odbędzie się II Ogólnopolski Halowy Mityng Lekkoatletyczny U-14 i U-16 pamięci Ireny Szewińskiej. Organizatorem imprezy jest Miejski Klub Lekkoatletyczny.