www.torun.pl

Nowy Dwór Artusa

Kultura, Miasto
Data publikacji: 14 stycznia 2020
Autor: Natalia Przytarska

Wspólna misja i nowe zadania organizacyjne - tak o początkach połączonego Dworu Artusa i Domu Muz opowiadano na konferencji prasowej 14 stycznia 2020 r.

Toruńscy radni zdecydowali o połączeniu jednostek na sesji w grudniu 2019. Decyzja w tej sprawie była wynikiem analizy przeprowadzonej ze względu na szybko rozwijającą się infrastrukturę w Toruniu. Celem było zdynamizowanie funkcjonowania placówek kultury oraz zwiększenie liczby realizowanych przez nie inicjatyw artystycznych i edukacyjnych.

- Bardzo nam zależało, żeby nasze instytucje kultury spełniały oczekiwania mieszkańców i były ich blisko. Cieszymy się, że obie instytucje spełniają to kryterium, a połączenie postrzegamy jako ogromną szansę na rozwój Centrum Kultury Dwór Artusa, jak i całej toruńskiej kultury - stwierdził dyrektor Wydziału Kultury Zbigniew Derkowski.

Nie zmieni się stan posiadania instytucji - Dwór Artusa oraz Dom Muz nadal będą zajmowały budynki na Rynku Staromiejskim, przy ul. Okólnej, Podmurnej oraz Poznańskiej. Zmieni się natomiast statut - obie instytucje występować będą pod wspólną nazwą Centrum Kultury „Dwór Artusa”.

Jak dotąd Dwór Artusa zajmował się głównie impresariatem, edukacja stanowiła niewielką część jego działalności. Połączenie z Domem Muz ma te braki uzupełnić.

- Dzięki wkładowi Domu Muz mamy możliwość rozwinięcia bardzo szeroko działalności edukacyjnej. Widzimy potrzebę konsekwentnego wychowywania przyszłych odbiorców, gdyż bez nich za 20 lat nasza bytność na arenie kultury będzie mijała się z celem - powiedział Łukasz Wudarski, dyrektor Dworu Artusa. - Wierzę, że animatorzy z Domu Muz wydatnie nam w tym pomogą, tym bardziej że mają w tym bardzo liczne doświadczenie. My natomiast wniesiemy potencjał promocyjny, który umożliwi imprezom edukacyjnym przebić się do masowego odbiorcy.

Pierwszym, dużym, wspólnym wydarzeniem dla instytucji będą ferie zimowe - “Zimowa Akademia Magii i Przygody”. Młodzi uczestnicy będą mogli przenieść się w świat Harry'ego Pottera oraz Indiana Jonesa. Poznają cudowny świat wyobraźni, kreatywności i tajemnej wiedzy.

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • Na zdjęciu: tramwaj czekający na przystanku
  MZK
  W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • Na zdjęciu: maszyny i ludzie pracujący na poboczu w rejonie Al. św. Jana Pawła II
  MZK
  W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • Na zdjęciu: uczestnicy wyścigu z pucharami
  Sport
  1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.
 • Województwo Kujawsko-Pomorskie realizuje projekt, w ramach którego możliwe jest przeprowadzenia testów na koronawirusa wśród pracowników publicznych podmiotów leczniczych z naszego województwa.
 • Świetlny pokaz motocross, szpaler fontann i projekcja na gigantycznych głowach, astronomiczny mapping na balonie czy kilkudziesięciometrowa instalacja z ekranów LED – te i wiele innych instalacji z zakresu sztuki światła czekają na zmotoryzowanych widzów „Auto Skyway Festival. Lotnisko. Toruń. Województwo Kujawsko-Pomorskie.”.
 • Toruńskie Centrum Świaczeń Rodzinie wypłaciło już ponad 1,6 mln zł w ramach świadczenia "Dobry start".