Nowi dyrektorzy MZK i MZD w Toruniu | www.torun.pl

Nowi dyrektorzy MZK i MZD w Toruniu

Data publikacji: 01 sierpnia 2005
Autor: admin_vobacom

Budżet obywatelski 2022, Start

Budżet obywatelski 2022, fragment plakatu

 

Rozpoczęliśmy kolejną edycję budżetu obywatelskiego w Toruniu - na rok 2022

>>> Przejdź do informacji na ten temat

  Prezydent Michał Zaleski powołał Marię Zawal na nowego dyrektora Miejskiego Zakładu Komunikacji. Prezydent zadecydował też o unieważnieniu konkursu na dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i powołał na to stanowisko Andrzej Glonka.

Maria Zawal była jednym z dwóch kandydatów, którzy w konkursie uzyskali najwyższą liczbę punktów i zostali zaproponowani przez komisję prezydentowi. Po bezpośrednich rozmowach i zapoznaniu się z koncepcją funkcjonowania zakładu, prezydent Zaleski uznał, że to propozycje Marii Zawal są najbliższe jego oczekiwaniom. Uzgadniając warunki powołania nowego dyrektora prezydent uznał, że najważniejszym zadaniem będzie przygotowanie koncepcji funkcjonowania transportu publicznego w Toruniu, w tym niezbędnych działań restrukturyzujących obecny zakład komunikacji.

Maria Zawal jest rodowitą torunianką, absolwentką ekonomii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika. W latach 1973-1978 pracowała jako ekonomistka w Towimorze, później przez 12 lat zajmowała to samo stanowisko w Miejskim Przedsiębiorstwie (później Zakładzie) Komunikacji. Po rocznej przerwie spędzonej w kuratorium oświaty na stanowisku dyrektora ekonomicznego, wróciła do MZK tym razem jako zastępca dyrektora. Gdy w kwietniu 2004 r. ówczesny dyrektor MZK przeszedł na rentę, Maria Zawal przejęła jego obowiązki. Ma uprawnienia biegłej księgowej i biegłego rewidenta, oraz Certyfikat Kompetencji Zawodowych w Krajowym Transporcie Drogowym Osób. Dyrektor Zawal ma trzy córki i syna. Jej mąż, Kazimierz, jest prezesem spółki Miasto-Handel.

Prezydent unieważnił konkurs na dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg i doszedł do porozumienia z Andrzejem Glonkiem, który przyjął propozycję dalszego kierowania MZD. Jednocześnie prezydent przekazał mu swoje obserwacje dotyczące niezbędnych zmian organizacyjnych, w tym konieczności pilnego powołania zastępcy dyrektora. Ma to związek ze wzrostem zadań inwestycyjnych i remontów kapitalnych prowadzonych przez MZD.

Andrzej Glonek (rocznik 1946) pochodzi z Mokrzysk-Brzeska w dawnym woj. tarnowskim. Jest inżynierem mechanikiem, absolwentem Politechniki Śląskiej. Po studiach przez dwa lata pracował w gliwickim Biurze Projektów Budownictwa Hutniczego. W 1972 r. przeniósł się do Torunia gdzie podjął pracę głównego mechanika w Zakładzie Gazowniczym, awansując później na zastępcę dyrektora Zakładu Remontowego Urządzeń Gazowniczych. W latach 1981-1995 był zastępcą dyrektora, a następnie likwidatorem Wojewódzkiego Zakładu Transportu Mleczarskiego. W czerwcu 1995 roku został naczelnikiem Wydziału Gospodarki Komunalnej (od 2003 r. dyrektorem wydziału i Inżynierem Miasta). W listopadzie 2003 r. prezydent powierzył mu pełnienie obowiązków dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg. Andrzej Glonek zdał egzamin dla Kandydatów na Członków Rad Nadzorczych w Spółkach Skarbu Państwa.

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu prezydent Michał Zaleski, pani Janina i jej rodzina uśmiechają się
  Miasto
  Do grona toruńskich stulatków dołączyła 17 czerwca 2021 r. Pani Janina Buczkowska. W przeddzień urodzin jubilatkę odwiedził prezydent Torunia Michał Zaleski.
 • Na zdjęciu ulica Broniewskiego z lotu ptaka
  Miasto, MZK
  Od poniedziałku 21 czerwca 2021 r. od około godziny 8:00 na fragmencie ulicy Broniewskiego zmieni się organizacja ruchu drogowego. Zmiana ma związek z modernizacją torowiska tramwajowego.
 • Na zdjęciu pracownicy w kamizelkach wchodzą do studni
  Miasto, MZK
  Trwają prace przy modernizacji torowiska tramwajowego w ciągu ul. Bydgoskiej. Obecnie roboty toczą się na odcinku od ul. Reja do Sienkiewicza.
 • Kobieta opalająca się nad Wisłą
  Miasto
  X Ogólnopolski Tydzień Świadomości Czerniaka 14-20 czerwca 2021 r. to okazja do przypomnienia zasad bezpiecznego korzystania ze słońca.
 • Na zdjęciu Muzeum Twierdzy Toruń z zewnątrz
  Koronawirus, Miasto
  Szczepienie podczas sobotnich zakupów czy podczas niedzielnego spaceru? W Toruniu to możliwe! W każdy weekend czerwca.
 • Z okazji 20-lecia Toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki powstał film, który dokumentuje bogatą historię imprezy i zapowiada przyszłoroczną edycję.
 • W ciągu ostatniej doby w Toruniu potwierdzono 1 przypadek zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Nikt nie zmarł w wyniku COVID-19 w naszym mieście.
 • Każdy, kto organizuje jakiekolwiek wydarzenie plenerowe, w tym: zgromadzenie, akcję zbierania podpisów, happening czy nawet przemarsz w ścisłym centrum miasta, jest zobowiązany do uzyskania każdorazowo pozwolenia na ustawienie jakiejkolwiek infrastruktury (krzesło, stolik, sztaluga, daszek, namiot itp.)
 • Na toruńskich osiedlach regularnie pojawiają się watahy dzików. Zwiększająca się populacja oraz coraz częstsza obecność dzików w mieście mogą stanowić zagrożenie dla bezpieczeństwa ludzi, dlatego przypominamy, aby nie zachęcać dzikich zwierząt do opuszczania leśnego środowiska.
 • XVIII edycja miejskiej akcji odbędzie się już 18-20 czerwca! Na uczestników czeka ponad setka rabatowych ofert w hotelach, restauracjach, sklepach i punktach usługowych.
 • Koncertowe atrakcje, spektakle, plenerowe kino letnie, konkurs muzyczny czy Piernikowa Aleja Gwiazd – tegoroczny program Święta Miasta pęka w szwach od wydarzeń. Oficjalne obchody potrwają ponad tydzień - od 20 do 27 czerwca 2021 r.
 • W środę 16 czerwca 2021 r. w Toruniu gościła ekipa programu OnetRano. Redaktor Beata Tadla rozmawiała z prezydentem Michałem Zaleskim o atrakcjach, jakie Toruń przygotował na lato dla mieszkańców i turystów.
 • 15 medali zdobytych indywidualnie i drużynowo - z takim imponującym dorobkiem wrócili karatecy KKT Kumade z Mistrzostw Polski we Wrocławiu.