Nowe stawki za gospodarowanie odpadami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nowe stawki za gospodarowanie odpadami

Eko, Miasto
Data publikacji: 20 kwietnia 2023
Autor: Paula Gałązka

Zgłoś swój projekt na stronie esk2029.pl

Zdjęcie przedstawia mężczyznę na tle pojemników na odpady.

Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę dotyczącą zmiany stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkanych. Mieszkańcy zarówno domów jednorodzinnych, jak i zabudowy wielorodzinnej od 1 lipca 2023 roku zapłacą 20 zł od osoby. Zmiana opłaty podyktowana jest znacznym wzrostem kosztów utrzymania systemu – przede wszystkim kosztów zagospodarowania odpadów.

Decyzja ta wynika z konieczności dostosowania poziomu opłat do realnych kosztów gospodarki odpadami. Ich wzrost sprawił, że utrzymanie stawki na dotychczasowym poziomie nie jest już możliwe.

- W większości gmin w Polsce znaczne podwyżki zostały wprowadzone w 2020 r. Dzięki oszczędnościom oraz prowadzonym przez Miasto działaniom, mającym na celu optymalizację systemu, udało się przesunąć w czasie kolejną podwyżkę, co przełożyło się na oszczędności w domowym budżecie mieszkańców mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta Torunia. – Przypomnę, że dotychczasowa stawka obowiązywała w Toruniu od stycznia 2021 roku.

Warto też podkreślić, że prowadzone przez Miasto działania pozwoliły na przyjęcie stawki na poziomie zdecydowanie niższym niż jej maksymalny, przewidziany w ustawie, wymiar wynoszący 45 zł od osoby. Tym samym wysokość zaproponowanej torunianom opłaty jest ponad dwukrotnie niższa. Natomiast w porównaniu do stawek obowiązujących w innych gminach czy aglomeracjach w naszym kraju, propozycja toruńskich urzędników również wypada korzystnie. Przykładowo, mieszkańcy Bydgoszczy płacą za odpady 21 zł od osoby, Katowic – 26 zł, Poznania – 28 zł, Łodzi – 34 zł, a Wrocławia – 41 zł! Co ważne, utrzymane zostaną częściowe zwolnienia dla rodzin wielodzietnych. Z kolei, jeśli mieszkańcy domów jednorodzinnych mają własny kompostownik i kompostują w nim bioodpady, przysługuje im zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości 2 zł od osoby.

Co jest finansowane z opłat za gospodarowanie odpadami? Zgodnie z obowiązującym prawem krajowym, cały system gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować. Oznacza to, że wpływy z opłat od mieszkańców muszą pokrywać jego realne koszty. Przeznaczanie opłaty na inne cele jest niezgodne z prawem.

Tymczasem blisko 70% kosztów toruńskiego systemu gospodarki odpadami to koszty zagospodarowania odpadów komunalnych. Natomiast ok. 25% kosztów ponoszone jest na odbiór odpadów od mieszkańców, zaś pozostała część opłaty jest przeznaczone na obsługę systemu (koszty: utrzymania oprogramowania informatycznego, korespondencji, wynagrodzeń pracowników, materiałów biurowych) oraz edukację ekologiczną (materiały i kampanie informacyjno-edukacyjne, akcje edukacyjne dla mieszkańców, konkursy o tematyce ekologicznej).

Dlaczego ta opłata musi wzrosnąć? – Na opłatę za gospodarowanie odpadami wpływają liczne czynniki, które determinują jej wysokość. W ostatnich latach mamy do czynienia z częstymi zmianami prawa, które wpłynęły na kształtowanie regionalnej gospodarki odpadami, wymuszając konieczność dostosowania się do narzuconych z góry zasad. Do tego dochodzą rosnące ceny energii, koszty zapewnienia i utrzymania oprogramowania informatycznego do zarządzania gospodarką odpadami czy wzrost kosztów pracodawcy, np. zwiększenie wysokości płacy minimalnejmówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Reasumując, uchwalona zmiana stawki opłaty jest niezbędna, by pokryć wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem systemu. – Poprzez ciągłą kontrolę systemu gospodarki odpadami, prowadzoną przez nasz Wydział Gospodarki Komunalnej, częste analizy, udało się podwyżkę za odpady przesunąć w czasie. Jednak przy ostatnich znacznych wzrostach kosztów funkcjonowania systemu, w tym głównie nakładów na zagospodarowanie odpadów, podwyżka taka jest, niestety, nieuchronna – podsumowuje Zbigniew Fiderewicz.

Uchwalone zmiany w stawce opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów od mieszkańców będą obowiązywały od 1 lipca br.

fot. Lech Kamiński


Do pobrania:

Prezentacja dotycząca zmian opłat za gospodarowanie odpadami na terenie Miasta Torunia w 2023 roku

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Za długoletnie pożycie małżeńskie
  Miasto
  Kolejne toruńskie pary odebrały Medale za Długoletnie Pożycie Małżeńskie. Wręczył je 22 września 2023 roku w Ratuszu Staromiejskim Prezydent Torunia Michał Zaleski. Odznaczenia państwowe nadane zostały przez Prezydenta RP 10 parom, które w tym roku świętują 50- i 51-lecie zawarcia związku małżeńskiego. Razem z medalem jubilatom Prezydent Zaleski...
 • Kultura, Miasto
  Niesamowite podniebne show pojawi się w Toruniu już w dniach 29 i 30 września 2023 r. – piątek, sobota. W te dni, o godzinie 20:00 torunianie i turyści będą mieli okazję podziwiać spektakl EXIT podniebne widowisko artystyczne z okazji Roku Kopernikańskiego, który odbędzie się na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego przy ul. gen. Józefa Bema...
 • Na zdjęciu: biała strzałka zawieszona na płocie, na niej czerwony napis: do lokalu wyborczzego
  Miasto
  W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Na zdjęciu: prezydent Michał Zaleski stoi z kilkorgiem nauczycieli, którzy trzymają teczki z aktami mianowania, za nimi portret Mikołaja Kopernika
  Miasto
  109 nauczycieli toruńskich szkół uzyskało kolejny stopień awansu zawodowego na nauczyciela mianowanego.
 • Na zdjęciu: grupa młodzieży biegnie po zielonej murawie stadionu
  Miasto, Sport
  Uczniowie i przedszkolaki rozpoczęli zmagania w ramach Toruńskiej Olimpiady Przedszkoli i Szkół. Inauguracja wydarzenia odbyła się 26 września 2023 r. na Stadionie Miejskim im. Grzegorza Duneckiego.
 • Na zdjęciu: prezydent michał Zaleski wręcza przedstawicielom księgowych okolicznościową grafikę z panoramą Torunia
  Miasto
  Z okazji jubileuszu 30-lecia Oddziału Okręgowego w Toruniu Stowarzyszenia Księgowych w Polsce 26 września 2023 r. w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży odbyła się konferencja „Rachunkowość przyszłości”.
 • To kolejni laureaci znaku jakości Made in Toruń. Są wśród nich firmy zajmujące się produkcją urządzeń pokładowych w przemyśle stoczniowym, wytwarzaniem konstrukcji stalowych, recyklingiem odpadów, montażem systemów klimatyzacyjnych, czy też działają w branżach instalacji teletechnicznych, czy transportowych.
 • Rozstrzygnięty został konkurs ofert nr 53/2023 na promocję sportu i aktywności fizycznej wśród mieszkańców Torunia poprzez kluby sportowe prowadzące szkolenie drużyn seniorskich w ekstraklasie: koszykówki mężczyzn i kobiet, hokeja na lodzie, futsalu, hokeja na trawie, II lidze piłki siatkowej mężczyzn oraz III lidze piłki nożnej mężczyzn. Dotacje...
 • W Toruniu rusza Green Lab, czyli Zielone Forum Torunia - pilotażowe narzędzie współpracy z mieszkańcami w zakresie zieleni i działań pro środowiskowych.
 • Po służbie przygotowawczej i pomyślnie zdanym egzaminie 16 nowych urzędników samorządowych złożyło 25 września 2023 r. ślubowanie na sztandar miasta Torunia.
 • 26 września 2023 roku o godzinie 11:00 na stadionie miejskim przy ul. Bema nastąpi inauguracja szkolnych rozgrywek sportowych w ramach Toruńskiej Olimpiady Przeszkoli i Szkół.
 • W Toruniu funkcjonują 123 obwody głosowania – warto sprawdzić, gdzie oddać głos w nadchodzących wyborach parlamentarnych, które odbędą się 15 października 2023 r.
 • Wszystkich miłośników przygód, łamigłówek i zagadek zachęcamy do udziału w grze terenowej „Śladami Kopernika w Toruniu”. Zaczynamy w sobotę 30 września 2023 r. o godz. 11.00 na dziedzińcu Ratusza Staromiejskiego!
 • Już po raz piąty w Toruniu rozegrany został Maraton Ósemek Wioślarskich „Run & Row”. 24 września 2023 roku Puchar Prezydenta Miasta Torunia trafił do AZS UMK Toruń. „Run & Row” to widowiskowy bieg z łodziami i wyścig wioślarski na Wiśle zakończony sztafetą na ergometrze. W tegorocznej edycji na wioślarzy czekały następujące etapy maratonu...