Nowe stawki za gospodarowanie odpadami | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Nowe stawki za gospodarowanie odpadami

Eko, Miasto
Data publikacji: 20 kwietnia 2023
Autor: Paula Gałązka
Zdjęcie przedstawia mężczyznę na tle pojemników na odpady.

Rada Miasta Torunia podjęła uchwałę dotyczącą zmiany stawki opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla nieruchomości zamieszkanych. Mieszkańcy zarówno domów jednorodzinnych, jak i zabudowy wielorodzinnej od 1 lipca 2023 roku zapłacą 20 zł od osoby. Zmiana opłaty podyktowana jest znacznym wzrostem kosztów utrzymania systemu – przede wszystkim kosztów zagospodarowania odpadów.

Decyzja ta wynika z konieczności dostosowania poziomu opłat do realnych kosztów gospodarki odpadami. Ich wzrost sprawił, że utrzymanie stawki na dotychczasowym poziomie nie jest już możliwe.

- W większości gmin w Polsce znaczne podwyżki zostały wprowadzone w 2020 r. Dzięki oszczędnościom oraz prowadzonym przez Miasto działaniom, mającym na celu optymalizację systemu, udało się przesunąć w czasie kolejną podwyżkę, co przełożyło się na oszczędności w domowym budżecie mieszkańców mówi Zbigniew Fiderewicz, zastępca Prezydenta Miasta Torunia. – Przypomnę, że dotychczasowa stawka obowiązywała w Toruniu od stycznia 2021 roku.

Warto też podkreślić, że prowadzone przez Miasto działania pozwoliły na przyjęcie stawki na poziomie zdecydowanie niższym niż jej maksymalny, przewidziany w ustawie, wymiar wynoszący 45 zł od osoby. Tym samym wysokość zaproponowanej torunianom opłaty jest ponad dwukrotnie niższa. Natomiast w porównaniu do stawek obowiązujących w innych gminach czy aglomeracjach w naszym kraju, propozycja toruńskich urzędników również wypada korzystnie. Przykładowo, mieszkańcy Bydgoszczy płacą za odpady 21 zł od osoby, Katowic – 26 zł, Poznania – 28 zł, Łodzi – 34 zł, a Wrocławia – 41 zł! Co ważne, utrzymane zostaną częściowe zwolnienia dla rodzin wielodzietnych. Z kolei, jeśli mieszkańcy domów jednorodzinnych mają własny kompostownik i kompostują w nim bioodpady, przysługuje im zwolnienie z części opłaty za gospodarowanie odpadami w wysokości 2 zł od osoby.

Co jest finansowane z opłat za gospodarowanie odpadami? Zgodnie z obowiązującym prawem krajowym, cały system gospodarowania odpadami komunalnymi powinien się samofinansować. Oznacza to, że wpływy z opłat od mieszkańców muszą pokrywać jego realne koszty. Przeznaczanie opłaty na inne cele jest niezgodne z prawem.

Tymczasem blisko 70% kosztów toruńskiego systemu gospodarki odpadami to koszty zagospodarowania odpadów komunalnych. Natomiast ok. 25% kosztów ponoszone jest na odbiór odpadów od mieszkańców, zaś pozostała część opłaty jest przeznaczone na obsługę systemu (koszty: utrzymania oprogramowania informatycznego, korespondencji, wynagrodzeń pracowników, materiałów biurowych) oraz edukację ekologiczną (materiały i kampanie informacyjno-edukacyjne, akcje edukacyjne dla mieszkańców, konkursy o tematyce ekologicznej).

Dlaczego ta opłata musi wzrosnąć? – Na opłatę za gospodarowanie odpadami wpływają liczne czynniki, które determinują jej wysokość. W ostatnich latach mamy do czynienia z częstymi zmianami prawa, które wpłynęły na kształtowanie regionalnej gospodarki odpadami, wymuszając konieczność dostosowania się do narzuconych z góry zasad. Do tego dochodzą rosnące ceny energii, koszty zapewnienia i utrzymania oprogramowania informatycznego do zarządzania gospodarką odpadami czy wzrost kosztów pracodawcy, np. zwiększenie wysokości płacy minimalnejmówi Marcin Kowallek, dyrektor Wydziału Gospodarki Komunalnej Urzędu Miasta Torunia.

Reasumując, uchwalona zmiana stawki opłaty jest niezbędna, by pokryć wszystkie koszty związane z funkcjonowaniem systemu. – Poprzez ciągłą kontrolę systemu gospodarki odpadami, prowadzoną przez nasz Wydział Gospodarki Komunalnej, częste analizy, udało się podwyżkę za odpady przesunąć w czasie. Jednak przy ostatnich znacznych wzrostach kosztów funkcjonowania systemu, w tym głównie nakładów na zagospodarowanie odpadów, podwyżka taka jest, niestety, nieuchronna – podsumowuje Zbigniew Fiderewicz.

Uchwalone zmiany w stawce opłaty za odbiór i zagospodarowanie odpadów od mieszkańców będą obowiązywały od 1 lipca br.

fot. Lech Kamiński


Do pobrania:

Prezentacja dotycząca zmian opłat za gospodarowanie odpadami na terenie Miasta Torunia w 2023 roku

Najczęściej czytane aktualności

 • Dziecko na rowerku na Motoarenie
  Sport
  246 uczestników stanęło 19 maja 2024 r. na starcie zawodów rowerkowych dla dzieci na Motoarenie.
 • Zastępca prezydenta Rafał Pietrucień na Zlocie Mercedesów
  Miasto, Sport
  Kilkuset fanów mercedesów odwiedziło Toruń 19 maja 2024 r. W MotoParku przy ul. Łukasiewicza 66 odbył się Ogólnopolski Zlot Mercedes-Benz.
 • Rondo Czadcy z tramwajem
  Drogi, Miasto
  Uwaga! Awaria sygnalizacji świetlnych w rejonie ronda Czadcy, spowodowana przez burzę. Prosimy o ostrożność!
 • Na zdjęciu: samochody - mercedesy
  Miasto
  W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Michał Gordon oprowadza zwiedzających po wystawie, fot. Sławomi Kowalski
  Kultura, MZK
  Atrakcją pierwszej w tym roku Toruńskiej Nocy Muzeów była wystawa pt. „Autobusem i tramwajem po dawnym Toruniu”, przygotowana przez Muzeum Okręgowe w Toruniu, Miejski Zakład Komunikacji i Toruński Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej.
 • Kultura, Miasto, Sport
  W ten weekend szykuje się duża dawka dobrej muzyki i historii. Wszystko za sprawą tegorocznego VIII Festiwalu Muzykofilia i I Toruńskiej Nocy Muzeów. Miłośników teatru zapraszamy na 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora. Wystąpią znani aktorzy, m.in. Sławomir Holland, Sonia Bohosiewicz, Piotr Kondrat i Wiesław Komasa. Z kolei dla fanów...
 • 18 maja 2024 r. w hali w hali sportowej ZSPS i VIII LO przy ul. Grunwaldzkiej rozpoczął się III Międzynarodowy Turniej Szermierczy „Złoty Piernik” w szpadzie dziewcząt i chłopców. Zawody potrwają do 19 maja.
 • 80 ceramicznych maków w 80. rocznicę bitwy pod Monte Cassino – tak Toruń uczcił wielki czyn polskich żołnierzy w czasie II wojny światowej.
 • W ramach podróży studyjnej attache wojskowi w Polsce odwiedzili Toruń. W kolacji wydanej przez Departament Wojskowych Spraw Zagranicznych MON udział wziął prezydent Paweł Gulewski.
 • Dziesięć wyjątkowych monodramów na scenie Teatru Baj Pomorski – rozpoczęły się 38. Toruńskie Spotkania Teatrów Jednego Aktora.
 • W niedzielę 19 maja 2024 r. odbędzie się kolejna edycja Ogólnopolskiego Zlotu Mercedes-Benz w Toruniu, która prawdopodobnie będzie największym na świecie tegorocznym spotkaniem fanów tej prestiżowej marki.
 • Orsolya Zsuzsanna Kovács, Ambasador Węgier w Polsce, była gościem prezydenta Torunia Pawła Gulewskiego 17 maja 2024 r.
 • Karatecy z klubu Kimura Toruń wrócili z medalami z Międzynarodowych Mistrzostw Polish Open oraz WGKF w full contact karate.
 • Korzyści płynące z programu „Cała Polska Strefą”, wyzwania związane z cyfryzacją i automatyzacją, wyniki najnowszego raportu Randstad oraz oferta działań probiznesowych Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu – to główne tematy spotkania dla przedsiębiorców z sektora BPO, na które zapraszamy 4 czerwca 2024 roku do restauracji Mio Piano w Toruniu.