Nowe stawki podatków od 1 stycznia 2021 | www.torun.pl

Nowe stawki podatków od 1 stycznia 2021 | www.torun.pl

Miasto
Data publikacji: 24 września 2020
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Na zdjęciu: Toruń z lotu ptaka

Radni jednogłośnie wyrazili zgodę na zmianę wysokości stawek podatków od środków transportowych i podatków od nieruchomości.

Podczas sesji Rady Miasta Torunia 24 września radni zagłosowali za ustaleniem stawek podatku od środków transportu i podatku od nieruchomości. Nowe stawki będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku.

- Do tej pory na terenie Gminy Miasta Toruń obowiązywało 80 stawek podatku od środków transportu. Proponujemy zmniejszenie ich ilości do 61mówiła podczas sesji Magdalena Flisykowska-Kacprowicz skarbnik miasta.

Jak zaznaczyła pani skarbnik, pod uwagę był brany także wpływ danych pojazdów na środowisko. Zlikwidowana została dodatkowa opłata w wysokości 50 zł od pojazdu wyprodukowanego przed 2000 rokiem, ale za to podtrzymane mają być preferencyjne stawki dla pojazdów o napędzie ekologicznym bądź wyposażonych w silnik spełniający normę Euro6. Tych pojazdów dotyczyć będzie ulga w wysokości 50 proc. od stawki podstawowej. W przypadku autobusów spełniających te warunki ulga wynosić ma 30 proc.

Zgodnie z treścią przyjętej uchwały, w wyniku scalania stawki podatkowe dla 19 typów pojazdów uległy obniżeniu średnio o 9 proc. W przypadku autobusów o liczbie miejsc siedzących do 22, stawka obniżona zostanie aż o 32 proc. – z kwoty 1760 zł za autobus do 1200 zł rocznie. Dla autobusów posiadających więcej niż 22 miejsca siedzące stawka ma zostać obniżona o 15 proc. – z 2220 zł do 1960 zł rocznie. Na niezmienionym poziomie pozostaną stawki podatku dla 23 kategorii pojazdów. Z kolei 33 kategorii pojazdów dotyczyć będą podwyżki średnio o 3,7 proc. Wszystkie te zmiany spowodują, że do budżetu miasta wpłynie mniej pieniędzy niż w roku 2020 – o ok. 250 tys. zł.

Zmienią się także stawki podatku od nieruchomości. Ustawa o podatkach i opłatach lokalnych precyzuje, że co roku właśnie w lipcu Minister Finansów podaje wskaźnik wzrostu stawek podatkowych na następny rok. Jest to tzw. wskaźnik inflacji, czyli procent inflacji, jaki mieliśmy w pierwszym półroczu tego roku w porównaniu z pierwszym półroczem roku ubiegłego. Inflacja, czyli wskaźnik wzrostu cen i usług konsumpcyjnych, wynosi 3,9 procenta i o tyle Minister Finansów podnosi górne stawki podatków.

W naszym mieście od lat mamy politykę chroniącą mieszkańców przed nadmiernym fiskalizmem ze strony miasta. Dlatego nadal chcielibyśmy utrzymać te stawki podatku od nieruchomości na poziomie niższym niż górna stawka określana przez ministra, przede wszystkim dla budynków mieszkalnych, ale też dla garaży i budynków gospodarczych wykorzystywanych przez osoby fizyczne do celów niezarobkowych, co jest ewenementem na skalę krajową – dodała Magdalena Flisykowska-Kacprowicz.

Zgodnie z treścią przyjętej uchwały, stawka podatku od mieszkań czy garażu wzrośnie w 2021 roku nie więcej niż o 50 groszy miesięcznie. Nieco więcej wzrośnie stawka podatku od domów z działką – maksymalnie o 3 złote. W przypadku niewielkich budynków, które przez osoby fizyczne nie są wykorzystywane na działalność gospodarczą, wzrost wyniesie ok. 1 złotego. W przypadku budynków i gruntów na działalność gospodarczą wskaźnik wzrostu wyniesie odpowiednio 5 proc. i 8 proc. Zgodnie z założeniami, dzięki wyższym stawkom podatku od nieruchomości, do budżetu miasta trafi 4,8 mln zł.


Do pobrania:

- Treści przyjętych uchwał w Biuletynie Informacji Publicznej - aby przejść do strony kliknij tutaj.

fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Przebarwione żółto drzewa w Parku Tysiąclecia jesienią, fot. Adam Zakrzewski
  Eko, Miasto
  Październikowe dni zachęcają do spacerów. Jednym z miejsc, które warto w tym czasie odwiedzić, jest zrewitalizowany Park Tysiąclecia na lewobrzeżu.
 • Na zdjęciu fryzjerka w maseczce obcina włosy klientowi
  Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu prezentuje kolejny odcinek cyklu filmowego „Starówka Mistrzów”. Poznajcie fachowców, artystów, firmy, usługodawców i zakłady rzemieślnicze, które cieszą się największym zaufaniem klientów. Bohaterem odcinka jest mistrzyni nożyczek Irena Tywczyńska, prowadząca Studio Fryzjerskie Andromeda na toruńskiej starówce.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Jedynie w telewizji będzie można obejrzeć w tym roku koncert galowy Festiwalu Twórczości Niezapomnianych Artystów Polskich „Pejzaż bez Ciebie”. Tegoroczna edycja poświęcona jest Wojciechowi Młynarskiemu.
 • plakat koncertu
  Kultura, Miasto
  Pamięci tych co odeszli – to tytuł koncertu, który odbędzie się 30 października 2020 r. o godz. 19.00 w sali na Jordankach. Toruńska Orkiestra Symfoniczna upamiętni w ten sposób zmarłych członków społeczności akademickiej UMK.
 • Na zdjęciu: tramwaj jadący po ulicach miasta
  MZK
  W związku z pracami przy sieci trakcyjnej prowadzonymi w rejonie pl. Rapackiego inaczej będzie kursowała komunikacja miejska.
 • Na zdjęciu: grafika promująca program koordynowany przez CWB
  Biznes, Koronawirus
  W związku z kolejnym trudnym okresem dla branży gastronomicznej Centrum Wsparcia Biznesu wznawia akcję „Toruńska baza lokali z jedzeniem na wynos lub z dowozem”. Tworzona baza ma pomóc przedsiębiorcom i mieszkańcom w obliczu pandemii i związanych z nią obostrzeń. Ze wzlędu wprowadzone ograniczenia restauracje, puby, bary i kawiarnie mogą świadczyć...
 • Trzydzieści trzy pojemniki na małą elektronikę o charakterystycznym czerwonym kolorze pojawią się w tym tygodniu na toruńskich osiedlach. System Elektryczne Śmieci uruchomi firma MB Recykling.
 • Od niedzieli, 25 października 2020 r. przy teatrze Baj Pomorski działa plenerowa Scena Szekspirowska. Spotkamy w niej bohaterów stworzonych przez dramaturga wszech czasów.
 • O 146 osób wzrosła z poniedziałku na wtorek liczba torunian zakażonych koronawirusem SARS-CoV-2. Liczba osób chorych na dzień 27 października wynosi 1558.
 • Podczas konferencji prasowej 27 października premier Mateusz Morawiecki ogłosił szczegóły rządowego wsparcia dla branż dotkniętych obostrzeniami. Z pomocy będą mogły skorzystać firmy z branży gastronomicznej, rozrywkowej, zdrowia fizycznego i sprzedaży detalicznej.
 • We wtorek 27 października 2020 roku w Toruniu odbędzie się kolejna odsłona Czarnego Protestu. Organizatorzy zapowiadają, że tym razem protestować będą w samochodach i na rowerach jeżdząc po ruchliwych ulicach Torunia. Po godz. 15:00 mogą wystapić utrudnienia.
 • Podczas konferencji prasowej, 26 października 2020 r. prezydent Torunia Michał Zaleski poinformował o aktualnej sytuacji epidemicznej w mieście.
 • Od 27 października 2020 r. wojewoda zawiesił działalność kilku rodzajów placówek dziennej opieki nad seniorami i osobami niepełnosprawnymi. Centra i kluby integracji społecznej mogą jednak kontynuować działalność wytwórczą związaną z epidemią.
 • Aby wesprzeć najstarszych mieszkańców Torunia w związku ze wzrostem zakażeń oraz zaleceniami do pozostawania w domu osób powyżej 70. roku życia, toruńskie jednostki przygotowały szereg form pomocy dla seniorów. Będą one dopełnieniem rządowego programu „Wspieraj Seniora”.