www.torun.pl

Nowe stawki podatków

Miasto
Data publikacji: 10 października 2019
Autor: Magdalena Winiarska

Od 2020 roku nastąpi zmiana wysokości stawek podatków od nieruchomości i od środków transportowych – tak zdecydowała Rada Miasta Torunia podczas 11. sesji.

W dniu 24 lipca 2019 roku Minister Finansów ogłosił górne granice stawek kwotowych podatków i opłat lokalnych na 2020 rok – wzrosły one średnio o 1,88% w stosunku do roku 2019.

W Toruniu stawki, jakie będą obowiązywać od 1 stycznia 2020 roku, zostały ustalone na poziomie 93,47% stawek maksymalnych. Na niższym poziomie, oprócz stawek dla budynków mieszkalnych i garaży, nadal pozostaną stawki dla gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej (92,63%), dla gruntów pozostałych (84,00%) i budynków gospodarczych.

Treść uchwały i stawki

W wyniku zmiany stawek podatków od nieruchomości dochody do budżetu miasta z tego tytułu sięgną w 2020 roku ok. 128 mln zł.

Z kolei stawki kwotowe podatku od środków transportowych wzrastają w 2020 roku w stopniu odpowiadającym wzrostowi wskaźnika cen i towarów konsumpcyjnych, czyli średnio o 1,88% w stosunku do roku 2019.

Treść uchwały i stawki

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta, zostają utrzymane preferencyjne stawki dla pojazdów spełniających wyższe standardy ekologiczne w zakresie emisji spalin, tj. pojazdów ciężarowych posiadających certyfikat EURO 5 i autobusów posiadających certyfikat EURO 6.

Dzięki przyjętym stawkom w 2020 roku dochody z tytułu podatku od środków transportowych powinny osiągnąć ok. 5,9 mln zł.

Fot. Michał Kunicki

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  14 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej. Święto całej społeczności szkolnej było idealną okazją do wręczenia nagród Prezydenta Miasta Torunia dla nauczycieli.
 • Miasto
  16 i 17 października 2019 r. w Toruniu zostaną przeprowadzone miejskie ćwiczenia obronne pod kryptonimem „Kobra-19”. Wezmą w nich udział między innymi pracownicy Urzędu Miasta, miejskie służby, policja, straż pożarna i wojsko.
 • Miasto
  W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.
 • Miasto
  15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Inwestycje, Miasto
  Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • Miasto
  Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Rozpoczęły się nowe nasadzenia w ramach projektu "Zielona Brama Gotyckiej Starówki". Nowym zagospodarowaniem objęte są skwery w rejonie Muzeum Etnograficznego i CKK Jordanki.
 • 14 października 2019 r. o godz. 13.00 w Centrum Kultury Dwór Artusa odbędą się miejskie obchody Dnia Edukacji Narodowej, podczas których zostaną wręczone Nagrody Prezydenta Miasta Torunia najlepszym pedagogom.
 • Okręgowa Izba Radców Prawnych w Toruniu organizuje w dniach 18-19 października 2019 r. akcję „Na torach prawa”, podczas której radcowie prawni i aplikanci radcowscy z Izby będą udzielać bezpłatnych porad prawnych.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Do 2025 roku w Toruniu ma powstać siedziba Europejskiego Centrum Filmowego Camerimage. Będzie to wspólna inwestycja Skarbu Państwa i Gminy Miasta Toruń.
 • 13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • 1 października 2019 roku oficjalnie zainaugurowany zostanie Międzynarodowy Festiwal i Konkurs Skrzypcowy im. Karola Lipińskiego. Przez dwa tygodnie torunianie mogą wziąć udział w kilkudziesięciu festiwalowych wydarzeniach i przyglądać się rywalizacji 22 młodych skrzypków z 13 krajów.
 • W środę 2 października 2019 r. na skrzyżowaniach ulic Kraszewskiego - Matejki, Kraszewskiego - Moniuszki nie będzie działała sygnalizacja świetlna.