Nowe elektrobusy i dodatkowe pieniądze na komunikację miejską | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nowe elektrobusy i dodatkowe pieniądze na komunikację miejską

Miasto, MZK
Data publikacji: 12 maja 2023
Autor: Sylwia Derengowska
Nowe elektrobusy i dodatkowe pieniądze na komunikację miejska

Dobre wieści dotyczące toruńskiej komunikacji miejskiej. Już niebawem pasażerów będą woziły cztery kolejne autobusy elektryczne, które właśnie dotarły do grodu Kopernika. Są do nich także nowe ładowarki. Kolejna dobra wiadomość to pozyskanie przez miasto – już trzeci raz - dodatkowego dofinansowania dla projektu BiT City. Ponadto tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji wzbogacił się o nowy pojazd techniczny - do czyszczenia rowków szyn i przestrzeni międzyszynowych.

Ekologia i dbałość o środowisko w dzisiejszych czasach stały się priorytetem działań miast w zakresie komunikacji miejskiej. Pasażerowie chcą przemieszczać się szybko, komfortowo i ekologicznie. Toruń stara się sprostać tym wyzwaniom i nieustannie inwestuje w nowy, ekologiczny tabor i infrastrukturę dla ekologicznej komunikacji publicznej. Buduje nowe linie tramwajowe, węzły przesiadkowe, modernizuje torowiska, kupuje nowe tramwaje, autobusy hybrydowe i elektryczne. Po Toruniu jeździ ponad 20 nowoczesnych tramwajów PESA Swing, 14 hybrydowych autobusów MAN i sześć autobusów elektrycznych. Teraz dotarły cztery kolejne „elektryki”. Dofinansowanie na zakup ekologicznych pojazdów i infrastruktury do ich ładowania miasto, za pośrednictwem MZK, pozyskano z programu Zielony Transport Publiczny.

- Autobusy elektryczne są bardzo potrzebne. Jako pasażerowie chcemy podróżować wygodnie, ale także przyjaźnie dla środowiska naturalnego. Te autobusy są zeroemisyjne. Już w tej chwili mamy 10 takich pojazdów oraz 15 autobusów hybrydowych, a więc stan sprzętu przyjaznego dla środowiska jest coraz lepszy – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Jeżeli dodamy do tego, że nasze miejskie autobusy spalinowe mają obecnie najwyższą, najlepszą normę przed emisją spalin poprzez systemy filtracji i inne zabezpieczenia, to możemy śmiało powiedzieć, że transport publiczny w Toruniu jest przyjazny środowisku naturalnemu. Tym bardziej, że istotną część tego transportu stanowią tramwaje. Budujemy nową linię tramwajową, która na pewno skupi wielu pasażerów, modernizujemy torowiska, kupujemy osprzęt do ich utrzymania, jak ten nowy pojazd do czyszczenia rowków szyn. Wszystko to sprawia, że podróżowanie komunikacją miejską w Toruniu jest coraz wygodniejsze, ekologiczne i bezpieczne.

Nowe autobusy elektryczne dla Torunia

21 stycznia 2022 r. uruchomiono postępowanie przetargowe (oferty można było składać osobno na dostawę pojazdów oraz dostawę, montaż i uruchomienie ładowarek. Na dostawę autobusów wpłynęła jedna oferta - Solaris Bus & Coach sp. z o.o. (na kwotę ponad 11,7 mln zł brutto), a na infrastrukturę do ładowania dwie oferty - Ekoenergetyka-Polska S.A (635,2 tys. zł brutto) i LINTELI Sp. z o.o. (653,1 tys. zł brutto). Za najkorzystniejsze uznano oferty Solarisa i Ekoenergetyki. Umowy zawarto 28 kwietnia 2022 r.

Dofinansowanie do zakupu wozów i ładowarek wyniosło ponad 7 mln zł.

- Nowe autobusy elektryczne są takie same jakie pierwsze toruńskie „elektryki”, zresztą także solarisy - klasy Maxi, o długości ok. 12 metrów, niskopodłogowe, przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych, wyposażone m.in. w system informacji pasażerskiej, monitoring, klimatyzację, automaty do sprzedaży biletów, WiFi, łącza USB i system detekcji i gaszenia pożarów – wylicza prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. - Infrastrukturę do ładowania stanowią dwie podwójne ładowarki tzw. „wolne”. Stanęły one na terenie zajezdni autobusowej przy ul. Legionów.

Podczas prezentacji autobusów prezydent Zaleski wręczył kluczyki do pojazdów kierowcom, którzy będą je obsługiwali. Warto tu dodać, że to wyróżniający się pracownicy.

To nie koniec dobrych wiadomości. Już kolejny, trzeci raz miasto pozyskało dodatkowe dofinansowanie dla projektu „Poprawa funkcjonowania komunikacji miejskiej w Toruniu – BiT-City II”. Jest to największe przedsięwzięcie, które zmienia komunikacyjne oblicze miasta w ostatnich latach.

Cały projekt, o łącznej wartości ponad 461,5 mln zł, składa się z ośmiu zadań, dzięki którym zostanie usprawniony transport publiczny w mieście. Najważniejszym z nich jest budowa nowej linii tramwajowej na północ Torunia, która będzie przebiegać z centrum Szosą Chełmińską, ul. Długą, Legionów, Polną, Ugory i Watzenrodego aż do nowej pętli, która powstaje przy ul. Heweliusza. Koszt budowy to niemal 212 mln zł brutto.

Pozostałe zadania projektu:

 • modernizacje torowisk - 4 odcinki wraz z siecią trakcyjną wzdłuż ul. Bydgoskiej, Szosy Lubickiej, Broniewskiego, Kraszewskiego (zakończone), Warneńczyka i Gogi (zakończone, czeka na odbiór końcowy);
 • zakup 14 autobusów hybrydowych – dostarczone;
 • zakup pięciu nowoczesnych tramwajów – dostarczone;
 • zakup sześciu autobusów elektrycznych z infrastrukturą do ich ładowania – dostarczone;
 • zakup trzech pojazdów technicznych (wóz do czyszczenia i udrażniania rozjazdów, kanałów, torowiska i zwrotnic, pojazd wieżowy, pojazd do czyszczenia rowków szyn i przestrzeni międzyszynowej) - dostarczone.

- Pierwotnie wartość projektu wynosiła ponad 400 mln zł, a dofinansowanie 195,6 mln zł. Miasto ubiegało się o zwiększenie tej kwoty. W 2020 r. pozyskało dodatkowe 17,7 mln zł dofinansowania, w kwietniu ubiegłego roku kolejne dodatkowe 25 mln zł (głównie na realizację dodatkowego odcinka nowego torowiska – od ronda Strobanda do pętli przy ul. Heweliusza), a teraz jeszcze kolejne 22,5 mln zł – mówi prezydent Zaleski. - W efekcie całkowita wartość projektu wynosi obecnie ponad 461,5 mln zł., a dofinansowanie od wydatków kwalifikowalnych – niemal 261 mln zł (71,33%). Projekt jest dofinansowany ze środków Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.

Trzecia dobra wiadomość – tabor Miejskiego Zakładu Komunikacji zyskał kolejny specjalistyczny wóz technicznydo czyszczenia rowków i przestrzeni międzyszynowych. Jego dostawcą jest wyłoniona w przetargu czeska firma SaZ s.r.o. Pojazd kosztował 2,4 mln zł brutto. Jak usprawni on pracę? Obecnie czyszczenie torów odbywa się ręcznie, co jest bardzo czasochłonne. Nowy wóz, za pomocą wody pod wysokim ciśnieniem, upora się z zanieczyszczeniami zdecydowanie szybciej. Jego zaletą jest także to, że z łatwością porusza się zarówno po torowisku, jak i po drodze. Jest to tzw. wóz dwudrogowy, który oprócz normalnych kół ma specjalny wózek, dzięki któremu można go wkoleić na szyny. Koszt zakupu to ponad 2,4 mln zł brutto.

fot. Agnieszka Bielecka

Zobacz wydarzenia kopernikańskie

Twarz Mikołaja Kopernika i napis: 550. rocznica urodzin Mikołaja Kopernika  


  

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: walka bokserska
  Miasto, Sport
  9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Na zdjęciu: otwarcie Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim
  Miasto, Sport
  Od 4 do 10 grudnia 2023 r. Toruń jest stolicą boksu – rozpoczęły się Mistrzostwa Polski seniorek i seniorów w boksie olimpijskim.
 • Na zdjęciu: stół z kolorowymi papierami, przy nim siedzą dzieci podczas warsztatów
  Kultura, Miasto
  Przy ul. Kościuszki, w obrębie dawnych Młynów Richtera oficjalnie otworzono Młyn Kultury, w którym swoje miejsce znalazły trzy instytucje kulturalne, kierowane przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
 • Na zdjęciu; rzeźba mostu im. gen. E. Zawackiej wykonana w lodzie
  Miasto
  Jedną z atrakcji 10. rocznicy powstania mostu gen. Elżbiety Zawackiej było rzeźbienie mostu w lodzie. Spektakularna rzeźba stanęła na Rynku Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: otwarty "Przewodnik astronomiczny po Polsce", widac dłonie trzymające tę otwartą książkę
  Miasto
  Premiera „Przewodnika astronomicznego po Polsce” przygotowanego na Rok Kopernika miała miejsce 9 grudnia 2023 r. w Ratuszu Staromiejskim.
 • Na zdjęciu: grupa osób, w tle most drogowy
  Drogi, Miasto
  Liczne grono torunianek i torunian wraz z prezydentem Michałem Zaleskim pozowało do wspólnej fotografii z mostem drogowym im. gen. Elzbiety Zawackiej w tle z okazji 10. rocznicy jego otwarcia.
 • Poznaliśmy laureatów 44. edycji konkursu plastycznego pn. „Moja przygoda w muzeum”. Organizatorem konkursu jest Muzeum Okręgowe w Toruniu.
 • 10 grudnia 2023 r. na Lodowisku Mentor Sport rozegrany zostanie coroczny turniej charytatywny Świąteczna Bitwa Gwiazd.
 • Dobra informacja dla miłośników jazdy na łyżwach. 16 grudnia 2023 roku otwarte zostanie lodowisko sezonowe Przy Skarpie. Po dłuższej przerwie ponownie otwarte zostanie sezonowe lodowisko MOSiR, które znajduje się przy ul. Przy Skarpie 2. Pierwsi łyżwiarze będą mogli wejść na lód 16 grudnia 2023 roku. Lodowisko będzie czynne od poniedziałku do...
 • Obywatele Ukrainy mogą skorzystać z bezpłatnej doraźnej pomocy psychologicznej.
 • Prezydent Torunia Michał Zaleski odwiedził z opłatkiem i upominkami toruńskie kluby seniora.
 • 9 i 10 grudnia 2023 r. w hali tenisowej przy ul. Szosa Chełmińska odbędą się walki finałowe Mistrzostw Polski w Boksie Olimpijskim.
 • Od 10 lat białe łuki mostu im. gen. Elżbiety Zawackiej są nieodłącznym elementem panoramy Torunia. Rocznicę otwarcia drugiego toruńskiego mostu drogowego obchodzimy w ten weekend.
 • W najbliższą niedzielę, 10 grudnia 2023 r., w rejonie Motoareny odbędzie się impreza samochodowa „4. Toruńska Barbórka”. W związku z tym z ruchu na kilka godzin zostanie zmieniona organizacja ruchu.