Nowe drzewa w rejonie pl. Rapackiego | www.torun.pl

Nowe drzewa w rejonie pl. Rapackiego

Eko, Miasto, MZK
Data publikacji: 09 listopada 2020
Autor: Sylwia Derengowska
Sadzenie drzewa na terenie zieleni, uczestniczy w tym trzech pracowników, jeden z nich to operator koparki stojącej z tyłu

Nowe drzewa pojawiły się na początku listopada 2020 r. w rejonie placu Rapackiego. To zaledwie niewielka część zagospodarowania zieleni w ramach kompleksowej przebudowy układu torowo-drogowego. Docelowo w okolicy przybędzie ponad 160 nowych, zdrowych drzew, powstaną trawniki, zielone torowiska i zielony przystanek. Będą także dodatkowe, ponadplanowe nasadzenia krzewów i zostaną urządzone skalniaki.
 
Pierwsze nasadzenia zastępcze w rejonie pl. Rapackiego miały miejsce już w styczniu 2020 roku. Pozwalała na to prawdziwie wiosenna aura. Teraz, po zakończeniu dużej części prac budowlanych, przyszedł czas na dalsze prace przy zagospodarowaniu zieleni. I tak w pierwszym tygodniu listopada 2020 r. nasadzono 12 jarząbów szwedzkich wzdłuż ul. Chopina. Drzewa te są uzupełnieniem zabytkowego szpaleru drzew wzdłuż torowiska. Część drzew rosnących tam wcześniej trzeba było usunąć, gdyż były w złym stanie zdrowotnym lub już obumarły. Docelowo będzie tam dosadzonych 15 jarząbów szwedzkich. 

Z kolei na łuku al. św. Jana Pawła II, przy hotelu Mercure, nasadzono pięć jarząbów mącznych. Wzdłuż al. św. Jana Pawła II pojawiły się 24 lipy srebrzyste: 6 po wschodniej stronie na odcinku od Ślimaka Getyńskiego do ul. Mickiewicza, 3 po stronie zachodniej na wysokości Doliny Marzeń, 9 po stronie zachodniej przy pomniku Piłsudskiego (jako drugi szpaler), 3 po stronie wschodniej między ul. Kopernika a przejściem dla pieszych i 3 po stronie wschodniej (od. pl. Artylerii do pl. Niepodległości).

Na terenie całej inwestycji zostaną nasadzone 84 drzewa liściaste o dużej odporności na suszę, zanieczyszczenie powietrza, mróz oraz istniejące warunki gruntowo-wodne. Ponadto kolejne co najmniej 80 drzew nasadzono w nieco dalszej odległości. Część nasadzeń utworzy kolejne szpalery lip wzdłuż al. św. Jana Pawła II. Tak więc zieleń w tym obszarze uzupełni ponad 160 młodych i zdrowych drzew, zastępując uschnięte, spróchniałe i schorowane drzewa, nie rokujące, zdaniem ekspertów, na dalszą wegetację.
 
W weekend rozpoczęły się nasadzenia krzewów przy przystanku na al. św. Jana Pawła II, gdzie znajdą się takie jakie rośliny, jak trzmielina Fortune’a, trzmielina oskrzydlona, forsycja pośrednia, berberys Thunberga (odmiana wysoka) oraz tawuła japońska. W tym tygodniu ruszą nasadzenia w pasie rozdziału od Ślimaka Getyńskiego do ul. Mickiewicza. Będą tam rosły: irga szwedzka, tawuła japońska i irga rozesłana.
 
Kolejne nasadzenia będą kontynuowane w miarę postępu prac.
 
Projekt zagospodarowania zieleni w rejonie pl. Rapackiego zakładał także urządzenie trawników i nasadzenia krzewów, ale zadecydowano, że tych ostatnich powinno być jeszcze więcej. I tak w okolicy dodatkowo zostanie nasadzonych ponad 14 tysięcy sadzonek krzewów. Powstaną także skalniaki – na skrzyżowaniu al. św. Jana Pawła II z ul. Chopina (po obu stronach) i na pl. Artylerii. Na ten cel przeznaczono dodatkowo 176 tysięcy złotych.
 
Warto przypomnieć, że zieleń w rejonie placu Rapackiego to także dwa odcinki zielonego torowiska, które przyczyni się do zwiększenia powierzchni biologicznie czynnej oraz podniesie walor estetyczny. Dzięki zastosowanej konstrukcji i nawierzchni roślinnej torowisko będzie ograniczało drgania i hałas oraz absorbowało pyły z ulicznego powietrza. Zatrzyma też wilgoć, dzięki czemu zminimalizuje efekt tzw. miejskiej wyspy ciepła. Kolejnym ekologicznym elementem będzie tzw. „zielony przystanek” na węźle przesiadkowym w al. św. Jana Pawła II. Zieleń będzie dawała ochronę przed  promieniami słonecznymi i pochłaniała zanieczyszczenia powietrza generowane przez ruch drogowy.
 

Najczęściej czytane aktualności

 • Grafika programu Wspieraj Seniora zachęcająca do zgłoszenia się do wolontariatu ozdrowieńców
  Koronawirus, Miasto
  Solidarnościowy Korpus Wsparcia Seniorów poszerza swoją działalność – od wczoraj ruszyły zapisy do wolontariatu ozdrowieńców. Osoby, które przeszły zakażanie koronawirusem, pomagać będą mogły w domach pomocy społecznej.
 • Dwóch Mikołajów: Kopernik na pomniku i święty z iluminacji świątecznej
  Kultura, Miasto
  Po raz kolejny z okazji mikołajek i świąt Bożego Narodzenia działacz społeczny Robert Olkowski z grupą inicjatywną Rodzina organizuje akcję charytatywną na rzecz osób niepełnosprawnych, potrzebujących oraz seniorów z Torunia. 7 grudnia 2020 r. o godz. 12.00 przed budynkiem Szpitala Dziecięcego odbędzie się koncert dla pacjentów.
 • Na zdjęciu Michał Piwoński w biegu
  Miasto, Sport
  Uczeń klasy 2 V LO w Toruniu, Mikołaj Piwoński, został powołany do lekkoatletycznej kadry narodowej.
 • widok budynku z muralem
  Kultura, Miasto
  Na szczycie budynku przy ul. Reja 25 powstał mural upamiętniający Grzegorza Ciechowskiego. Jego inicjatorką jest wdowa po zmarłym w 2001 r. muzyku Anna Skrobiszewska.
 • Prezydent Michał Zaleski
  Miasto
  List Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego do redaktora naczelnego portalu Wyborcza.pl, Jarosława Kurskiego, będący odpowiedzią na zarzuty dotyczące domniemanych „strat” Bydgoszczy w rywalizowaniu z Toruniem o instytucje i fundusze.
 • Na zdjęciu: montaż nowych wiat przystankowych na Placu Rapackiego
  MZK
  Trwają prace torowo-drogowe przy placu Rapackiego i placu Niepodległości. Gotowe jest już oznakowanie poziome jezdni, powstają ekrany akustyczne i wiaty przystankowe, a gdy pogoda pozwoli, rozpoczną się kolejne nasadzenia zieleni.
 • Dzisiaj, 2 grudnia 2020 r. obchodzimy siedemdziesiątą dziewiątą rocznicę śmierci jednego z Honorowych Obywateli Torunia, Edwarda Śmigłego-Rydza.
 • Młodzieżowy Dom Kultury wToruniu ogłasza konkurs plastyczny z cyklu „Niepodległość – Wolność – Rozwój” pod hasłem „Polski Bałtyk”. Mogą wziąć w nim udział dzieci i młodzież w wieku 5-18 lat.
 • Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na cykl spotkań online, z których skorzystać mogą uczniowie i nauczyciele.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje o 13855 osobach, które w całej Polsce zaraziły się koronawirusem w ciągu ostatniej doby. W Toruniu zakażenie potwierdzono u 144 osób.
 • Powiatowa Komisja Lekarska poszukuje lekarzy do przeprowadzenia kwalifikacji wojskowej. W przyszłym roku odbędzie się ona w terminie od 1 lutego do 16 kwietnia.
 • W dniu 1 grudnia 2020 r. mija 26 lat od śmierci Wandy Szuman, Honorowej Obywatelki Torunia, pionierki toruńskiej pedagogiki i pracy z osobami niepełnosprawnymi.
 • Polski Bon Turystyczny to jedna z form wsparcia branży turystycznej w kraju. Po zniesieniu restrykcji, ci, którzy nie wykorzystali go latem, mogą dzięki niemu spędzić atrakcyjnie czas w Toruniu.
 • Ministerstwo Zdrowia informuje, że koronawirusem w ciągu ostatniej doby zakaziło się 9105 osób. Liczba zakażonych od początku pandemii w całym kraju zbliża się do miliona. W Toruniu od wczoraj zakażenie zdiagnozowano u 151 osób.