Nowe autobusy dla torunian | www.torun.pl

Nowe autobusy dla torunian

Miasto, MZK
Data publikacji: 27 kwietnia 2021
Autor: Sylwia Derengowska
Na zdjęciu nowe autobusy ustawione na parkingu

Nowoczesne, bezpieczne, bogato wyposażone, ułatwiające podróżowanie osobom z niepełnosprawnościami - do Torunia dotarło osiem nowych autobusów miejskich - zasilanych olejem napędowym solarisów. To kolejny krok w stronę wycofania z taboru najstarszych pojazdów, czyli wysłużonych jelczy. W planach są kolejne dostawy i zakupy nowego taboru, w tym autobusów elektrycznych.

Miasto kupiło osiem fabrycznie nowych miejskich autobusów marki Solaris za pośrednictwem Miejskiego Zakładu Komunikacji. Spełniają one wszelkie normy ekologiczne, są wygodne, bezpieczne, niskopodłogowe, klimatyzowane.

- Inwestycje w transport publiczny w Toruniu są systematyczne i rozłożone na wiele lat. Widzimy nowe i przebudowane torowiska tramwajowe, jesteśmy też w przededniu rozstrzygnięcia przetargu na budowę nowej linii tramwajowej na osiedle Jar. Będzie to kilka kilometrów zupełnie nowej liniimówi prezydent Torunia Michał Zaleski. - Równolegle z zadaniami budowlanymi miasto systematycznie uzupełnia tabor komunikacji miejskiej. Kupujemy nowe autobusy, nowe tramwaje. Podpisaliśmy umowę na dostawę pięciu nowych tramwajów, a 17 takich, także nowoczesnych już mamy. Mamy też kilkanaście autobusów hybrydowych, a w ubiegłym roku podpisano umowę na zakup sześciu autobusów elektrycznych. I najnowszy zakup – osiem autobusów zasilanych olejem napędowym, ale z silnikami spełniającymi najwyższe normy Euro 6. Takie zakupy to oczywiście niebagatelny koszt, ale warto wymieniać tabor, by torunianom podróżowało się coraz lepiej.

Na tabor autobusowy składa się obecnie, łącznie z nowymi solarisami, 150 autobusów miejskich w eksploatacji: 50 autobusów MAN, w tym 14 to hybrydy, 85 autobusów Solaris (łącznie z nową dostawą), w tym jedna hybryda, 5 autobusów Ursus, 10 autobusów Jelcz plus zabytkowy Jelcz.

Poprzednia duża dostawa autobusów miała miejsce w 2018 r. – 14 hybrydowych MAN-ów (łączna wartość 24 802 212,00 zł brutto) i 21 Solarisów z silnikiem  Diesla  (łączna wartość 25 538 121,00 zł brutto).

Przetarg na dostawę ośmiu fabrycznie nowych, zasilanych olejem napędowym autobusów ogłoszono 17 marca 2020 r. Zgłosiły sięcztery firmy: Solaris Bus&Coach z ofertą 10.437.288,00 zł brutto, EvoBus Polska sp. z o.o. z ofertą 13.792.728,00 zł brutto, Man Truck&Bus Polska sp. z o.o. z ofertą 11.680.080,00 zł brutto i Busimport Pl sp. z o.o. z ofertą 10.332.000,00 zł brutto.

Za najkorzystniejszą uznano ofertę Solaris Bus & Coach S.A. (łączna wartość 10.437.288,00 zł brutto). Zadecydowały o tym względy techniczne, w tym przyszłe niższe koszty eksploatacji.

8 września 2020 r. Miejski Zakład Komunikacji podpisał umowę na dostawę pojazdów z firmą Solaris. Dostawy zaplanowano w terminie 270 dni od daty podpisania umowy. 27 kwietnia 2021 r. pojazdy dotarły do Torunia.

- Autobusy są wyposażone w silniki spełniające najnowsze normy EURO 6, przystosowane dla osób niepełnosprawnych, niskopodłogowe, 12-metrowe, wyposażone między innymi w system cyfrowego monitoringu wizyjnego przedziału pasażerskiego i kabiny kierowcy, automat do sprzedaży biletów, klimatyzację, WIFI, ładowarki USB oraz system detekcji i gaszenia pożaru komory silnika - wylicza prezes MZK w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. - W dostarczonych obecnie  pojazdach niektóre parametry norm emisji spalin są jeszcze lepsze niż w silnikach, które mają solarisy (21 sztuk) dostarczone do Torunia w 2018 roku. Przeszły też facelifting polegający na zmianach w wyglądzie ściany przedniej autobusu. Dzięki tym zmianom zredukowano opory powietrza w czasie jazdy, co przyczyni się do mniejszego spalania paliwa i mniejszego zabrudzenia boków autobusu w trakcie niekorzystnych warunków pogodowych.

To nie koniec zakupów. 30 września ub.r. podpisano umowy na dostawy sześciu autobusów elektrycznych i infrastruktury do ich ładowania. Nowe pojazdy dostarczy Solaris Bus & Coach S.A. za 16.730.091,00 zł brutto. Za zaprojektowanie oraz wybudowanie infrastruktury do ładowania autobusów elektrycznych odpowiada konsorcjum firm Ekoenergetyka – Polska i Westa Building za kwotę 4.679.190.26 zł brutto. Dostawa powinna zostać zrealizowana pod koniec pierwszego kwartału 2022 roku.

MZK złożył także wniosek aplikacyjny na dofinansowanie zakupu kolejnych 10 autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą w ramach programu „Zielony transport publiczny” realizowanego przez NFOŚiGW. Jeśli wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie, w tym roku ogłoszony zostanie przetarg, a dostawy planowane są w 2023 r.

W tym roku MZK planuje również ogłoszenie przetargu na zakup kolejnych 5 nowych autobusów 12-metrowych zasilanych olejem napędowym, których dostawa będzie zrealizowana w 2022 roku.

Fot. Wojciech Szabelski

Najczęściej czytane aktualności

 • historyczny autobus, popularnie zwany ogórkiem
  MZK
  Sto trzydzieści lat temu, 16 maja 1891 r., na ulice Torunia wyjechał pierwszy konny tramwaj. Z tej okazji w sobotę, 15 maja 2021 r. przy Łuku Cezara na pl. Rapackiego otwarta została wystawa prezentująca trzynaście dekad komunikacji miejskiej w naszym mieście.
 • start ósemek w maratonie
  Sport
  W sobotę, 15 maja 2021 r. odbył się Maraton Wioślarski z Torunia do Bydgoszczy. Wzięło w nim udział dwanaście ósemek.
 • pokazy strzelania z łuku
  Kultura, Miasto
  Turniej łuczniczy, pokazy walk rycerskich, warsztaty tańca średniowiecznego, konkursy, atrakcje dla dzieci – to tylko niektóre atrakcje festynu z okazji Dnia Hanzy, który odbył się 15 maja 2021 r. w Fosie Zamkowej. Wydarzenie było częścią inauguracji sezonu turystycznego w Toruniu.
 • Dzieci z PM nr 13 z upominkami od WGK
  Eko
  Dzieci z Przedszkola Miejskiego nr 13 wzięły udział w inicjatywie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego. Przez trzy dni zbierały śmieci, które następnie zostały poddane recyklingowi w profesjonalnym zakładzie przetwarzania. Akcja podsumowana została 13 maja 2021 r.
 • Na zdjęciu widać żłóto-niebieski tramwaj
  Miasto, MZK
  W związku z koniecznością wyłączenia sieci trakcyjnej w ul. Broniewskiego na odcinku od ul. Sienkiewicza do Reja, od nocy 17/18.05 do nocy 20/21.05 2021 r. wstrzymane zostanie kursowanie tramwajów linii nocnych 1N i 3N.
 • Na zdjęciu widać dwóch żołnierzy biegnących z bronią po terenie poligonu
  Miasto
  Od 14 do 21 maja 2021 roku na toruńskim poligonie odbywają się ćwiczenia, podczas których będą wykonywane strzały artyleryjskie.
 • W najbliższy poniedziałek 17 maja 2021 r. rusza rejestracja na szczepienia osób, które ukończyły 16 i 17 rok życia.
 • Kolejna inwestycja sektora magazynowo-biurowego w Toruniu. Już w lipcu 2021 ruszy budowa drugiej części kompleksu „Forteczna Park” w przemysłowej części tzw. Osiedla JAR – informuje Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Wiosenna pogoda sprzyja spacerom na Bulwarze Fildadelfijskim. Skutkuje to także znacznym zwiększeniem ilości odpadów w koszach. By nie dopuścić do ich przepełnienia, będzie ich więcej i będą częściej opróżniane.
 • W szeregi toruńskiej policji wstąpiło 11 nowych funkcjonariuszy – w dniu 13 maja 2021 r. złożyli uroczyste ślubowanie.
 • Szkoła bogata w historie i aż 75-letnią tradycję w kształtowaniu młodych ludzi w zawodzie. Daje możliwości zdobycia obszernego praktycznego doświadczenia. Poniżej tegoroczna oferta Szkoły Gastronomiczno-Hotelarskiej w Toruniu.
 • Wyższe środki na dotacje sportowe o kwotę 495.000 zł - Rada Miasta Torunia podczas 30. sesji przyjęła zmiany w budżecie miasta na rok 2021.
 • W Toruniu w ciągu ostatniej doby potwierdzono 10 przypadków zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Trzy osoby zmarły w wyniku chorób współistniejących z COVID-19.
 • Miasto Toruń zdobyło 1. miejsce jako samorządowy Lider Komunikacji i Promocji w obszarze komunikacji pandemicznej - za całość komunikacji z mieszkańcami podczas pandemii.