www.torun.pl

Nowa Turystyczna

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 stycznia 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Ulica Turystyczna już po remoncie

Zakończyła się przebudowa ulicy Turystycznej. Dzięki pracom, które trwały 15 miesięcy, zupełnie nowy wygląd zyskał odcinek od Ligi Polskiej do granic administracyjnych miasta. Dodatkowo na skrzyżowaniu Ligi Polskiej z ul. Turystyczną powstało rondo.

26 września 2017 roku firma Eurovia podpisała umowę na przebudowę ulicy Turystycznej. Kontrakt został podpisany na 15 miesięcy, na kwotę 7 478 055,96,18 zł, z czego 1 444 356,82 zł to koszt przebudowy skrzyżowania Ligi Polskiej z ul. Turystyczną.

Niebezpieczne skrzyżowanie zostało zastąpione rondem. Dzięki jego budowie został spowolniony ruch w tym miejscu, szczególnie w relacji Ligi Polskiej-Turystyczna. Zakres prac w tym miejscu był duży. Obejmował roboty rozbiórkowe, ziemne i roboty brukarskie. Równolegle prowadzono roboty nawierzchniowe, namalowano oznakowanie poziome i ustawiono znaki. W obrębie nowego ronda zamontowano 33 oprawy oświetleniowe. Zmodernizowana została również infrastruktura wodno-kanalizacyjna.

Prace na Turystycznej podzielono na sześć etapów. aby zminimalizować utrudnienia i niedogodności. Rondo było realizowane jako ostatni etap.

Poza rondem wykonawca przebudował ulicę Turystyczną na odcinku 1513 metrów, od Ligi Polskiej do granicy administracyjnej miasta. W ramach robót nawierzchniowych wylano 14 790 m2 asfaltu na jezdni, ponad 4 tys. m2 na ścieżkach rowerowych. Powstało ponad 6,5 tys m2 nowych chodników oraz 1,7 tys. m2 zjazdów. Namalowano 1230 m2 oznakowania poziomego, ustawiono 6 wiat przystankowych. Na przebudowywanej ulicy, nie licząc lamp na  rondzie, zamontowano 79 opraw oświetleniowych. Na przebudowanym odcinku zmodernizowana została infrastruktura wodno-kanalizacyjna. Oprócz wykonania odwodnienia, powstało 800 metrów kanałów, zamontowano studnie rewizyjne i przebudowano 8 hydrantów. Wiele czasu pochłonęła przebudowa sieci teletechnicznej, która w wielu punktach kolidowała z przebudowywaną ulicą.

Ulica Turystyczna przed remontem

Ulica Turystyczna przed rozpoczęciem prac remontowych, fot. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu.

8 stycznia 2019 roku oddano  mieszkańcom poszerzoną do 7 metrów ulicę, z dwustronnym chodnikiem, którego do tej pory w kilku miejscach brakowało. Dla rowerzystów przygotowano ciągi rowerowe i pieszo-rowerowe Zadbano również o bezpieczeństwo i czytelności układu drogowego. W ramach inwestycji zmodernizowano osiem skrzyżowań z ulicami osiedlowymi, z : ul. ks. Paluszyńskiego, Krajoznawczą, Dożynkową, Światowida, Kogucią, Gościnną, Na Przełaj i Zakole. Zupełnie nowy wygląd zyskała pętla autobusowa.

- Kilka lat temu przebudowaliśmy odcinek od osiedla Na Skapie do ulicy Ligii Polskiej, a teraz udało nam się przebudować kolejną częśc tej ulicy, aż do mostu na rzece Drwęca - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas zwiedzania nowootwartej Turystycznej. - Ulica zyskała nowe, wzmocnione nawierzchnie, przebudowano chodniki, zbudowano drogę rowerową. Udało się także wykonać oświetlenie drogowe i przebudować skrzyżowania.

Równolegle w ramach odrębnego zlecenia dla poprawy bezpieczeństwa ruchu  wybudowana 2 sygnalizacje świetlne przy skrzyżowaniu z ul. Dożynkową oraz Gościnną.

Turystyczna po remoncie

Ulica Turystyczna po zakończonym remoncie fot. Błażej Antonowicz/www.focusart.com.pl.

Koszt sygnalizacji na skrzyżowaniu Turystycznej z Dożynkową 158 000,00 zł, natomiast na skrzyżowaniu Turystycznej z Gościnną 155 000,00 zł.

Przebudowa Turystycznej jest dofinansowana (4,4, mln zł) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przypomnijmy, że w tej perspektywie finansowania z RPO była współfinansowana także przebudowa Szosy Chełmińskiej.

fot. Błażej Antonowicz

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto, Sport
  W pierwszym meczu eWinner 1. ligi żużlowej toruński Apator pewnie pokonał drużynę z Gniezna 55:35.
 • Kultura, Miasto
  Recital organowy zabrzmiał w katedrze śś. Janów. Koncert odbył się w ramach 24. Międzynarodowego Festiwalu "Nova Muzyka i Architektura".
 • Miasto, Sport
  PGE Indywidualne Międzynarodowe Mistrzostwa Ekstraligi odbędą się 15 sierpnia 2020 r. o godz. 19:15 na toruńskiej Motoarenie.
 • Miasto
  W niedzielę 12 lipca 2020 roku Toruń pojawi się w popularnym programie porannym „Pytanie na śniadanie” w TVP2.
 • Miasto
  W odpowiedzi na prośby mieszkańców ławka multimedialna grająca utwory Fryderyka Chopina na ul. Mostowej została przeprogramowana. Dotychczas funkcja audio była dostępna w godzinach 7:00-22:00 na żądanie poprzez wciśnięcie przycisku. Każdy kolejny z czterech utworów był emitowany poprzez kolejne wciśnięcie przycisku audio.
 • Miasto
  Razem zaplanujmy, jak zagospodarować pierzeję południową Rynku Nowomiejskiego na cele wypoczynkowo-rekreacyjne.
 • Centralne Biuro Prognoz Meteorologicznych w Warszawie informuje, że w piątek od godz. 15:00 mogą wystąpić burze z gradem.
 • Koncerty, Kino Letnie, spektakle teatralne i zbliżający się festiwal światła w niecodziennej odsłonie – tak właśnie zapowiadają się wakacje w Toruniu. Festiwal Teatrów Ulicznych czy plenerowa Scena Letnia to tylko część oferty przygotowanej przez Toruńską Agendę Kulturalną na ten okres. Najbliższe wydarzenia już w ten weekend! Przypominamy o...
 • Miejski Zakład Komunikacji w Toruniu rozstrzygnął przetarg na dostawy pięciu nowych, pięcioczłonowych tramwajów. Nowe pojazdy dostarczy PESA, która jako jedyna złożyła ofertę w przetargu. Na realizację zamówienia wykonawca ma 24 miesiące.
 • W poniedziałek 13 lipca 2020 r. rusza nabór wniosków na zadania służące ochronie zasobów wodnych, polegające na gromadzeniu i wykorzystaniu wód opadowych i roztopowych w miejscu ich powstania.
 • W sobotę 11 lipca 2020 r. na Motoarenie odbędą się zawody żużlowe. Aby ułatwić wiernym kibicom toruńskiej drużyny dotarcie na stadion, uruchomione zostaną kursy tramwajów linii nr 5.
 • 147 wniosków poprawnych formalnie złożyli mieszkańcy do budżetu obywatelskiego Torunia na rok 2021. Rekordowa liczba propozycji lokalnych wpłynęła z Bydgoskiego.
 • O tym, jak bezpiecznie przetrwać pandemię, rozmawiamy z mgr Ewą Nowak - Wąsicką, Państwowym Powiatowym Inspektorem Sanitarnym.
 • Most drogowy im. Józefa Piłsudskiego to obecnie jeden z większych placów budowy w Toruniu. Inwestycja zakończy się w listopadzie 2021 roku.