www.torun.pl

Nowa Turystyczna

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 stycznia 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Ulica Turystyczna już po remoncie

Zakończyła się przebudowa ulicy Turystycznej. Dzięki pracom, które trwały 15 miesięcy, zupełnie nowy wygląd zyskał odcinek od Ligi Polskiej do granic administracyjnych miasta. Dodatkowo na skrzyżowaniu Ligi Polskiej z ul. Turystyczną powstało rondo.

26 września 2017 roku firma Eurovia podpisała umowę na przebudowę ulicy Turystycznej. Kontrakt został podpisany na 15 miesięcy, na kwotę 7 478 055,96,18 zł, z czego 1 444 356,82 zł to koszt przebudowy skrzyżowania Ligi Polskiej z ul. Turystyczną.

Niebezpieczne skrzyżowanie zostało zastąpione rondem. Dzięki jego budowie został spowolniony ruch w tym miejscu, szczególnie w relacji Ligi Polskiej-Turystyczna. Zakres prac w tym miejscu był duży. Obejmował roboty rozbiórkowe, ziemne i roboty brukarskie. Równolegle prowadzono roboty nawierzchniowe, namalowano oznakowanie poziome i ustawiono znaki. W obrębie nowego ronda zamontowano 33 oprawy oświetleniowe. Zmodernizowana została również infrastruktura wodno-kanalizacyjna.

Prace na Turystycznej podzielono na sześć etapów. aby zminimalizować utrudnienia i niedogodności. Rondo było realizowane jako ostatni etap.

Poza rondem wykonawca przebudował ulicę Turystyczną na odcinku 1513 metrów, od Ligi Polskiej do granicy administracyjnej miasta. W ramach robót nawierzchniowych wylano 14 790 m2 asfaltu na jezdni, ponad 4 tys. m2 na ścieżkach rowerowych. Powstało ponad 6,5 tys m2 nowych chodników oraz 1,7 tys. m2 zjazdów. Namalowano 1230 m2 oznakowania poziomego, ustawiono 6 wiat przystankowych. Na przebudowywanej ulicy, nie licząc lamp na  rondzie, zamontowano 79 opraw oświetleniowych. Na przebudowanym odcinku zmodernizowana została infrastruktura wodno-kanalizacyjna. Oprócz wykonania odwodnienia, powstało 800 metrów kanałów, zamontowano studnie rewizyjne i przebudowano 8 hydrantów. Wiele czasu pochłonęła przebudowa sieci teletechnicznej, która w wielu punktach kolidowała z przebudowywaną ulicą.

Ulica Turystyczna przed remontem

Ulica Turystyczna przed rozpoczęciem prac remontowych, fot. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu.

8 stycznia 2019 roku oddano  mieszkańcom poszerzoną do 7 metrów ulicę, z dwustronnym chodnikiem, którego do tej pory w kilku miejscach brakowało. Dla rowerzystów przygotowano ciągi rowerowe i pieszo-rowerowe Zadbano również o bezpieczeństwo i czytelności układu drogowego. W ramach inwestycji zmodernizowano osiem skrzyżowań z ulicami osiedlowymi, z : ul. ks. Paluszyńskiego, Krajoznawczą, Dożynkową, Światowida, Kogucią, Gościnną, Na Przełaj i Zakole. Zupełnie nowy wygląd zyskała pętla autobusowa.

- Kilka lat temu przebudowaliśmy odcinek od osiedla Na Skapie do ulicy Ligii Polskiej, a teraz udało nam się przebudować kolejną częśc tej ulicy, aż do mostu na rzece Drwęca - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas zwiedzania nowootwartej Turystycznej. - Ulica zyskała nowe, wzmocnione nawierzchnie, przebudowano chodniki, zbudowano drogę rowerową. Udało się także wykonać oświetlenie drogowe i przebudować skrzyżowania.

Równolegle w ramach odrębnego zlecenia dla poprawy bezpieczeństwa ruchu  wybudowana 2 sygnalizacje świetlne przy skrzyżowaniu z ul. Dożynkową oraz Gościnną.

Turystyczna po remoncie

Ulica Turystyczna po zakończonym remoncie fot. Błażej Antonowicz/www.focusart.com.pl.

Koszt sygnalizacji na skrzyżowaniu Turystycznej z Dożynkową 158 000,00 zł, natomiast na skrzyżowaniu Turystycznej z Gościnną 155 000,00 zł.

Przebudowa Turystycznej jest dofinansowana (4,4, mln zł) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przypomnijmy, że w tej perspektywie finansowania z RPO była współfinansowana także przebudowa Szosy Chełmińskiej.

fot. Błażej Antonowicz

Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Przed izbą przyjęć Specjalistycznego Szpitala Miejskiego rozpoczęto rozstawianie namiotów. To w nich będzie się odbywała wstępna selekcja, umożliwiająca oddzielenie pacjentów z podejrzeniem zarażenia koronawirusem od pozostałych.
 • Biznes
  To kolejne działanie mające na celu ograniczenie negatywnych skutków pandemii na gospodarkę. Jest kierowane do małych i średnich przedsiębiorców. Środki przeznaczone na ten cel to 400 milionów złotych. Nabór wniosków ruszy z końcem kwietnia. Jak zapowiadają twórcy nowego funduszu pożyczkowego: Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej oraz...
 • Biznes
  Ministerstwo Rozwoju przedstawiło dziś (7 kwietnia) nowe propozycje rozwiązań dedykowanych przedsiębiorcom.
 • Drogi, Miasto
  Ulica Bażyńskich na odcinku od Batorego do ul. Wojska Polskiego, na wysokości Szpitala Miejskiego, została zamknięta dla ruchu.
 • Miasto
  Fundacja na Rzecz Hematologii i Medycyny Regeneracyjnej prowadzi zbiórkę pieniędzy na zakup maseczek, przyłbic, kombinezonów i środków dezynfekcyjnych dla Oddziału Hematologii w Specjalistycznym Szpitalu Miejskim.
 • Miasto
  Wyższa Szkoła Bankowa w Toruniu zaprasza na zajęcia powtórkowe w formie e-learninowej przed egzaminem dojrzałości z matematyki.
 • Filharmonicy z orkiestr symfonicznych największych polskich miast, w tym z Torunia, zagrali wspólnie fragment utworu „Wiosna” Antoniego Vivaldiego.
 • W ramach akcji „Zostań w domu, ćwicz z nami” do aktywności fizycznej zachęcają Twarde Pierniki.
 • 6 kwietnia 2020 roku dyrekcja Specjalistycznego Szpitala Miejskiego w Toruniu podjęła decyzje o zamknięciu Oddziału Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej.
 • Narodowe Centrum Badań i Rozwoju ogłosiło konkurs Szybka Ścieżka „Koronawirusy”. Agencja wykonawcza Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego sięga po sprawdzoną formułę finansowania innowacji z Funduszy Europejskich, by przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się pandemii koronawirusów, w tym SARS-CoV-2. Aż 200 mln zł trafi do polskich przedsiębiorców i...
 • Życzenia Prezydenta Miasta Torunia Michała Zaleskiego z okazji Światowego Dnia Zdrowia.
 • Znany toruński lekarz, którzy walczy ze stwardnieniem zanikowym bocznym, rozpoczął eksperymentalną terapię komórkami macierzystymi w klinice w Seulu.
 • W Toruniu i powiecie toruńskim potwierdzono zarażenie obecność SARS-CoV-19 u 59 osób. W związku z zarażeniem dwa oddziały Specjalistycznego Szpitala Miejskiego zostały zamknięte.
 • W okresie Świąt Wielkanocnych w Toruniu będzie inaczej funkcjonowała komunikacja miejska.