www.torun.pl

Nowa Turystyczna

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 stycznia 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Ulica Turystyczna już po remoncie

Zakończyła się przebudowa ulicy Turystycznej. Dzięki pracom, które trwały 15 miesięcy, zupełnie nowy wygląd zyskał odcinek od Ligi Polskiej do granic administracyjnych miasta. Dodatkowo na skrzyżowaniu Ligi Polskiej z ul. Turystyczną powstało rondo.

26 września 2017 roku firma Eurovia podpisała umowę na przebudowę ulicy Turystycznej. Kontrakt został podpisany na 15 miesięcy, na kwotę 7 478 055,96,18 zł, z czego 1 444 356,82 zł to koszt przebudowy skrzyżowania Ligi Polskiej z ul. Turystyczną.

Niebezpieczne skrzyżowanie zostało zastąpione rondem. Dzięki jego budowie został spowolniony ruch w tym miejscu, szczególnie w relacji Ligi Polskiej-Turystyczna. Zakres prac w tym miejscu był duży. Obejmował roboty rozbiórkowe, ziemne i roboty brukarskie. Równolegle prowadzono roboty nawierzchniowe, namalowano oznakowanie poziome i ustawiono znaki. W obrębie nowego ronda zamontowano 33 oprawy oświetleniowe. Zmodernizowana została również infrastruktura wodno-kanalizacyjna.

Prace na Turystycznej podzielono na sześć etapów. aby zminimalizować utrudnienia i niedogodności. Rondo było realizowane jako ostatni etap.

Poza rondem wykonawca przebudował ulicę Turystyczną na odcinku 1513 metrów, od Ligi Polskiej do granicy administracyjnej miasta. W ramach robót nawierzchniowych wylano 14 790 m2 asfaltu na jezdni, ponad 4 tys. m2 na ścieżkach rowerowych. Powstało ponad 6,5 tys m2 nowych chodników oraz 1,7 tys. m2 zjazdów. Namalowano 1230 m2 oznakowania poziomego, ustawiono 6 wiat przystankowych. Na przebudowywanej ulicy, nie licząc lamp na  rondzie, zamontowano 79 opraw oświetleniowych. Na przebudowanym odcinku zmodernizowana została infrastruktura wodno-kanalizacyjna. Oprócz wykonania odwodnienia, powstało 800 metrów kanałów, zamontowano studnie rewizyjne i przebudowano 8 hydrantów. Wiele czasu pochłonęła przebudowa sieci teletechnicznej, która w wielu punktach kolidowała z przebudowywaną ulicą.

Ulica Turystyczna przed remontem

Ulica Turystyczna przed rozpoczęciem prac remontowych, fot. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu.

8 stycznia 2019 roku oddano  mieszkańcom poszerzoną do 7 metrów ulicę, z dwustronnym chodnikiem, którego do tej pory w kilku miejscach brakowało. Dla rowerzystów przygotowano ciągi rowerowe i pieszo-rowerowe Zadbano również o bezpieczeństwo i czytelności układu drogowego. W ramach inwestycji zmodernizowano osiem skrzyżowań z ulicami osiedlowymi, z : ul. ks. Paluszyńskiego, Krajoznawczą, Dożynkową, Światowida, Kogucią, Gościnną, Na Przełaj i Zakole. Zupełnie nowy wygląd zyskała pętla autobusowa.

- Kilka lat temu przebudowaliśmy odcinek od osiedla Na Skapie do ulicy Ligii Polskiej, a teraz udało nam się przebudować kolejną częśc tej ulicy, aż do mostu na rzece Drwęca - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas zwiedzania nowootwartej Turystycznej. - Ulica zyskała nowe, wzmocnione nawierzchnie, przebudowano chodniki, zbudowano drogę rowerową. Udało się także wykonać oświetlenie drogowe i przebudować skrzyżowania.

Równolegle w ramach odrębnego zlecenia dla poprawy bezpieczeństwa ruchu  wybudowana 2 sygnalizacje świetlne przy skrzyżowaniu z ul. Dożynkową oraz Gościnną.

Turystyczna po remoncie

Ulica Turystyczna po zakończonym remoncie fot. Błażej Antonowicz/www.focusart.com.pl.

Koszt sygnalizacji na skrzyżowaniu Turystycznej z Dożynkową 158 000,00 zł, natomiast na skrzyżowaniu Turystycznej z Gościnną 155 000,00 zł.

Przebudowa Turystycznej jest dofinansowana (4,4, mln zł) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przypomnijmy, że w tej perspektywie finansowania z RPO była współfinansowana także przebudowa Szosy Chełmińskiej.

fot. Błażej Antonowicz

Najczęściej czytane aktualności

 • Biznes, Miasto
  Szykuje się kolejny boom inwestycyjny w Toruniu. Do końca roku miasto planuje sprzedaż 36 działek, których całkowita kwota wywoławcza wyniesie niemal 60 mln zł! Łączna powierzchnia tych działek to ponad 48 ha. Najbliższy przetarg już 25 października 2019 r.
 • Miasto
  16 października 2019 roku w Dworze Artusa zorganizowano wojewódzkie obchody Światowego Dnia Turystyki. Z tej okazji Kujawsko-Pomorska Organizacja Turystyczna wręczyła nagrody dla laureatów tegorocznej edycji konkursu „Odkrywcy”. Najlepszy w kategorii „Promocja w mediach społecznościowych” okazał się oficjalny profil Urzędu Miasta Torunia na...
 • Miasto
  Dobre zarządzanie finansowe i strategiczne Toruniem sprawiło, że po raz kolejny agencja ratingowa Fitch utrzymała swoją ocenę na poziomie BBB. To znak dla banków i przedsiębiorców, że współpraca z Toruniem jest bezpieczna.
 • Biznes, Miasto
  Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu prezentuje rozmowę z Przemysławem Kłodą z Barber Bad Boy’s. W kolejnym odcinku serii „Tak się robi biznes na starówce!” dowiemy się m.in. jak wygląda praca barbera, kim są klienci golibrody i o czym rozmawia się podczas wizyty u męskiego fryzjera.
 • Miasto
  DroneTech World Meeting Toruń 2019 to czwarta edycja największego w Polsce wydarzenia poświęconego pojazdom, systemom autonomicznym i bezzałogowym. Wydarzenie odbędzie się w dniach 18-19 października 2019 w Toruniu – mieście przyjaznym nowym technologiom.
 • Inwestycje, Miasto
  13 października 2019 roku zastępca prezydenta Torunia Zbigniew Fiderewicz podpisał umowę na remont i przebudowę budynku przy ul. Mickiewicza 57. Dawny budynek mieszkalny po zakończeniu prac będzie służyć społeczności lokalnej.
 • Rada Miasta Torunia na sesji 10 października 2019 r. wypełniając wymogi ustawy o ustroju sądów powszechnych dokonała wyboru ławników sądowych na kadencję 2020 – 2023.
 • Przy Szkole Podstawowej nr 24 został zmodernizowany plac rekreacyjny. Zadanie pn. „W zdrowym ciele zdrowy duch” zostało zrealizowane w ramach budżetu obywatelskiego.
 • 15 października 2019 roku podpisano umowę na budowę Klubu Ucznia, który ma funkcjonować przy I Liceum Ogólnokształcącym.
 • Przedszkola, szkoły podstawowe i ponadpodstawowe znów będą rywalizować w zbiórce makulatury. Placówki, które zbiorą najwięcej surowców wtórnych otrzymają nagrody finansowe o łącznej wartości 275 tys. zł. Nagrodzeni zostaną także uczniowie, którzy najaktywniej włączą się w zbiórkę.
 • Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy oraz Arkadiusz Stańczyk, dyrektor Uniwersyteckiego Liceum Ogólnokształcącego w Toruniu to bohaterowie programu "Regionalsi". Audycję na antenie TVP3 Bydgoszcz będzie można zobaczyć w najbliższą środę (16 października).
 • 28 i 29 października 2019 roku w toruńskim Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy odbędzie się ogólnopolskie Forum Dydaktyki Cyfrowej DIGITYKON. Forum to miejsce debaty, gdzie edukacja, sztuka i kultura stykają się z technologią.
 • Zakończyły się prace w Centrum Innowacyjnej Edukacji, które powstało w dawnych Młynach Toruńskich. Nowy budynek został już przekazany w użyczenie Centrum Nowoczesności „Młyn Wiedzy”.
 • W wyborach parlamentarnych 13 października 2019 roku wzięło udział 66,62 procent torunian uprawnionych do głosowania.