Nowa Turystyczna | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi

Nowa Turystyczna

Drogi, Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 08 stycznia 2019
Autor: Agnieszka Kobus-Pęńsko
Ulica Turystyczna już po remoncie

Zakończyła się przebudowa ulicy Turystycznej. Dzięki pracom, które trwały 15 miesięcy, zupełnie nowy wygląd zyskał odcinek od Ligi Polskiej do granic administracyjnych miasta. Dodatkowo na skrzyżowaniu Ligi Polskiej z ul. Turystyczną powstało rondo.

26 września 2017 roku firma Eurovia podpisała umowę na przebudowę ulicy Turystycznej. Kontrakt został podpisany na 15 miesięcy, na kwotę 7 478 055,96,18 zł, z czego 1 444 356,82 zł to koszt przebudowy skrzyżowania Ligi Polskiej z ul. Turystyczną.

Niebezpieczne skrzyżowanie zostało zastąpione rondem. Dzięki jego budowie został spowolniony ruch w tym miejscu, szczególnie w relacji Ligi Polskiej-Turystyczna. Zakres prac w tym miejscu był duży. Obejmował roboty rozbiórkowe, ziemne i roboty brukarskie. Równolegle prowadzono roboty nawierzchniowe, namalowano oznakowanie poziome i ustawiono znaki. W obrębie nowego ronda zamontowano 33 oprawy oświetleniowe. Zmodernizowana została również infrastruktura wodno-kanalizacyjna.

Prace na Turystycznej podzielono na sześć etapów. aby zminimalizować utrudnienia i niedogodności. Rondo było realizowane jako ostatni etap.

Poza rondem wykonawca przebudował ulicę Turystyczną na odcinku 1513 metrów, od Ligi Polskiej do granicy administracyjnej miasta. W ramach robót nawierzchniowych wylano 14 790 m2 asfaltu na jezdni, ponad 4 tys. m2 na ścieżkach rowerowych. Powstało ponad 6,5 tys m2 nowych chodników oraz 1,7 tys. m2 zjazdów. Namalowano 1230 m2 oznakowania poziomego, ustawiono 6 wiat przystankowych. Na przebudowywanej ulicy, nie licząc lamp na  rondzie, zamontowano 79 opraw oświetleniowych. Na przebudowanym odcinku zmodernizowana została infrastruktura wodno-kanalizacyjna. Oprócz wykonania odwodnienia, powstało 800 metrów kanałów, zamontowano studnie rewizyjne i przebudowano 8 hydrantów. Wiele czasu pochłonęła przebudowa sieci teletechnicznej, która w wielu punktach kolidowała z przebudowywaną ulicą.

Ulica Turystyczna przed remontem

Ulica Turystyczna przed rozpoczęciem prac remontowych, fot. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu.

8 stycznia 2019 roku oddano  mieszkańcom poszerzoną do 7 metrów ulicę, z dwustronnym chodnikiem, którego do tej pory w kilku miejscach brakowało. Dla rowerzystów przygotowano ciągi rowerowe i pieszo-rowerowe Zadbano również o bezpieczeństwo i czytelności układu drogowego. W ramach inwestycji zmodernizowano osiem skrzyżowań z ulicami osiedlowymi, z : ul. ks. Paluszyńskiego, Krajoznawczą, Dożynkową, Światowida, Kogucią, Gościnną, Na Przełaj i Zakole. Zupełnie nowy wygląd zyskała pętla autobusowa.

- Kilka lat temu przebudowaliśmy odcinek od osiedla Na Skapie do ulicy Ligii Polskiej, a teraz udało nam się przebudować kolejną częśc tej ulicy, aż do mostu na rzece Drwęca - mówił prezydent Torunia Michał Zaleski podczas zwiedzania nowootwartej Turystycznej. - Ulica zyskała nowe, wzmocnione nawierzchnie, przebudowano chodniki, zbudowano drogę rowerową. Udało się także wykonać oświetlenie drogowe i przebudować skrzyżowania.

Równolegle w ramach odrębnego zlecenia dla poprawy bezpieczeństwa ruchu  wybudowana 2 sygnalizacje świetlne przy skrzyżowaniu z ul. Dożynkową oraz Gościnną.

Turystyczna po remoncie

Ulica Turystyczna po zakończonym remoncie fot. Błażej Antonowicz/www.focusart.com.pl.

Koszt sygnalizacji na skrzyżowaniu Turystycznej z Dożynkową 158 000,00 zł, natomiast na skrzyżowaniu Turystycznej z Gościnną 155 000,00 zł.

Przebudowa Turystycznej jest dofinansowana (4,4, mln zł) z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Przypomnijmy, że w tej perspektywie finansowania z RPO była współfinansowana także przebudowa Szosy Chełmińskiej.

fot. Błażej Antonowicz

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu: kolorowe podświetlenia fontanny Cosmopolis nocą, fioletowo-błekitne, na ich tle ciemna sylwetka zapatrzonego dziecka
  Miasto
  W dniu 21 września 2022 roku zostały wyłączone fontanny miejskie. Taka decyzja została podjęta w związku z działaniami oszczędnościowymi miasta.
 • Biznes, Miasto
  Toruń jest gospodarzem konferencji PIKE 2022. To najważniejsze w naszym regionie Europy wydarzenie dot. mediów elektronicznych.
 • Na zdjęciu: poczet sztandarowy UMK stoi przy pomniku Mikołaja Kopernika
  Miasto
  Złożenie kwiatów pod pomnikiem Mikołaja Kopernika oraz uroczysta inauguracja w auli UMK rozpoczęły w dniu 3 października 2022 r. nowy rok akademicki 2022/2023 w Toruniu.
 • Logo Ogólnopolskiego Zjazdu Firm Rodzinnych
  Biznes, Miasto
  W dniach 7-8 października 2022 r. w Toruniu odbędzie się 15. Ogólnopolski Zjazd Firm Rodzinnych U-Rodziny.
 • Na zdjeciu: warsztaty - zebrani patrzą na tablicę multimedialną, prowadzący referują
  Biznes, Miasto
  35 osób wzięło udział w warsztatach dotyczących zakładania firm i form opodatkowania. Wydarzenie zorganizowano w Toruńskim Centrum Aktywności Lokalnej „2. Piętro”. Na szkolenie zaprosiło Centrum Wsparcia Biznesu wraz z Fundacją „Pogadać po ludzku”.
 • Na zdjęciu: nowe miejsca do parkowania przy ul. Grudziądzkiej 56, trzy miejsca zajęte przez samochody
  Drogi, Miasto
  Przy ul. Grudziądzkiej 56 powstał parking, który pomieści 20 aut.
 • Ruszył nabór wniosków o przyznanie stypendiów Miasta Torunia w dziedzinie kultury na rok 2023: całorocznych i na I półrocze. Chętni mogą składać dokumenty do 31 października 2022 r.
 • W toruńskim Parku Pamięci Ofiar Zbrodni Pomorskiej uczczono 2 października 2022 r. ofiary hitlerowskich czystek wśród ludności dawnego województwa pomorskiego.
 • Bartosz Zmarzlik mistrzem świata, Leon Madsen wicemistrzem, a Maciej Janowski brązowym medalistą Speedway Grand Prix 2022!
 • W Międzynarodowym Dniu Muzyki 1 października 2022 r. Toruńska Orkiestra Symfoniczna zainaugurowała 44. sezon artystyczny.
 • Mateusz Cierniak ze złotem, Jan Kvech ze srebrem, a Jakub Miśkowiak z brązem – tak zakończył się turniej Speedway Grand Prix 2, rozegrany 30 września 2022 r. na Motoarenie.
 • Od 20 lat w Toruniu istnieje Centrum Szkolenia Artylerii i Uzbrojenia. Uroczystości jubileuszowe odbyły się 30 września 2022 r.
 • Zmarł Edward Pałka, inicjator i wieloletni animator kontaktów Torunia ze słoweńskim Novym mestem.
 • W Toruniu goszczą uczniowie z Hiszpanii, Holandii oraz Estonii, uczestnicy projektu Erasmus Plus "Kolory Kultury", realizowanego we współpracy z SP 11. 30 września spotkali się z zastępcą prezydenta.