www.torun.pl

Powitanie na lotnisku

O jak są pełne wdzięku na górach nogi zwiastuna dobrej nowiny, który ogłasza pokój, zwiastuje szczęście (Iz 52,7).

Umiłowany Ojcze Święty!

Witamy serdecznie w Toruniu Słowem Bożym, które wypełniło się na Jezusie Chrystusie, a w Nim również spełnia się na tych, którzy głoszą Ewangelię, zwiastując pokój i szczęście.

W pielgrzymowaniu po wielu krajach świata, uwikłanych często w różne niepokoje i walki, przynosisz zawsze, Ojcze Święty, pocałunek pokoju. Niedawno po raz kolejny ucałowałeś ziemię ojczystą, która - jak powiedziałeś - jest matką szczególną, dlatego też ma prawo do miłości szczególnej. Uczysz nas ciągle tej miłości. Czynisz to zwłaszcza wtedy, gdy głosisz Ewangelię miłości i pokoju. Kiedy posługą Piotrową przekazujesz moc Dobrej Nowiny. Gdy spełniasz posłannictwo zlecone św. Piotrowi: Utwierdzaj swoich braci w wierze.

 Jak nie dziękować Ci całym sercem, Ojcze Święty, za dobro, jakie nam przekazujesz. Za nauczanie i świadectwo. Za wszystkie nawiedzenia ojczystego kraju. Za wzruszające spotkania na Watykanie. Za troski o nas i modlitwy. Niech wdzięczność nasza na nowo wypowie się dzisiaj miłością, bogatszą jeszcze o dar tej pielgrzymki.

Oto przed Tobą, Ojcze Święty, ściele się ziemia toruńska, nadwiślańska, objęta ramionami dwóch dorzeczy: Drwęcy i Osy. Jest to ziemia Wojciechowego szlaku nad Bałtyk, pole misyjnej działalności biskupa Chrystiana, ogród wydający owoce świętości. Tu bowiem w ciągu stuleci rozwijały się kwiaty Jezusowych błogosławieństw: Juta z Chełmży, Jan z Łobdowa, Magdalena z Mortąg, Bernard z Wąbrzeźna, Maria Karłowska, Stefan Frelichowski. Idąc przez tę ziemię, rzucali ewangeliczne ziarno na zasiew. Cisi, ubodzy, miłosierni, pokój czyniący - są dla nas natchnieniem i porywającym przykładem - ad maiora. A wraz z ich wezwaniem współbrzmią w wierze i gotyckie sklepienia naszych świątyń, wpisane od wieków w pejzaż ziemi pomorskiej, będące świadectwem wiary i wzniosłych dążeń poprzednich pokoleń.

Ten kierunek ukazał im krzyż, Drzewo Życia, "rodzący dwanaście owoców, wydający swój owoc każdego miesiąca" (Ap 22, 2).

Taki jest duchowy "humus" naszej młodej diecezji: uświęcony krwią wielu męczenników tego stulecia, uszlachetniony pracowitością i chrześcijańskimi tradycjami ludu na Pomorzu, ubogacony oddziaływaniem myśli naukowej i kultury tu pielęgnowanej. Na tym płodnym gruncie Kościół Toruński podejmuje dzieło nowej ewangelizacji, wychodząc na spotkanie nowych czasów i nowych ludzi.

Głęboko zapadły nam w serca Twoje, Ojcze Święty, słowa, że "nadszedł moment zaangażowania wszystkich sił kościelnych w nową ewangelizację" (RM, 3). Wiemy, że stanowi ona zasadniczą odpowiedź Kościoła na wyzwania współczesności. Jest największym i najbardziej porywającym wyzwaniem Kościoła naszych czasów, jego naczelnym zadaniem duszpasterskim. Cała misja Kościoła koncentruje się i rozwija w ewangelizacji, będącej łaską i mandatem, który Jezus powierzył mu na początku jego drogi dziejowej (ChL, 33). W tym duchu prowadzone są prace pierwszego synodu diecezjalnego i misje ewangelizacyjne w parafiach. Ta świadomość stała się także natchnieniem do odnowienia Akcji Katolickiej oraz zawiązania się nowych ruchów i stowarzyszeń laikatu, rozwinięcia działalności "Caritas", pogłębienia dialogu Kościoła lokalnego z innymi Kościołami chrześcijańskimi, ze światem nauki i kultury, ze wszystkimi ludźmi dobrej woli, którzy szczerze pragną dobra człowieka i dobra społeczności, w której żyją.

W encyklice "Veritatis splendor" przypomniałeś, Ojcze Święty, że Kościół temu jednemu pragnie służyć, ażeby każdy człowiek mógł odnaleźć Chrystusa, aby Chrystus mógł z każdym iść przez życie (VS, 7). To pragnienie trzeba nam wciąż ożywiać w sobie i podtrzymywać. Jest to również zadanie dla katolickich środków społecznego przekazu, spełniających ważną rolę w dziele nowej ewangelizacji. Na terenie Torunia znajduje się siedziba Radia Maryja, znanej i słuchanej rozgłośni o.o. Redemptorystów. Wnosi ona wiele dobra duchowego, gdy przez modlitwę i katechezę służy tej właśnie sprawie, "ażeby każdy człowiek mógł odnaleźć Chrystusa i aby Chrystus mógł z każdym iść przez życie". W dzisiejszym spotkaniu uczestniczą także słuchacze Radia Maryja. Swoją obecnością pragną dać wyraz żywej więzi z Kościołem, zbudowanym przez Chrystusa na Piotrze-Opoce i na fundamencie apostołów.

Benedictus, qui venit in nomine Domini - Błogosławiony, który przybywa w imię Pana. Tak właśnie, Ojcze Święty, przybywasz do nas, na ziemię toruńską. Przybywasz w imię Pana, z mandatu Chrystusa, który powiedział Piotrowi: "Paś owce moje". Znasz te owce i one Cię znają. Idą za Tobą, bo znają głos Pasterza. W historycznym dniu dla naszego Kościoła Toruńskiego, kiedy pośród nas wyznajesz wiarę całego Kościoła w Jezusa, Syna Ojca Przedwiecznego, z głębi serca powtarzamy słowa, jakie Chrystus skierował do Piotra: Błogosławiony jesteś...

Ks. Andrzej Suski, Biskup Toruński

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.