www.torun.pl

Toruńskie dary dla papieża

O obrotach sfer wszechświata

Ojciec Święty otrzymał faksymile autografu dzieła Mikołaja Kopernika z 1543 r. Jerzy Joachim Retyk, przyjaciel Kopernika, zabrał odpis tego dzieła w 1541 r. do Norymbergii, gdzie je wydrukowano. Redaktorzy napisali przedmowę, uporządkowali kolejne części tekstu i nadali tytuł. Do dzisiaj nie wiadomo, jaki tytuł swej pracy chciał nadać Kopernik. List dedykacyjny do papieża Pawła III przesłał do Norymbergii w 1542 r. i użył tam zwrotu: "Księgi o obrotach sfer wszechświata". Dzieło od 1956 r. znajduje się w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie.

Toruński piernik

Jak każdy gość naszego miasta, Ojciec Św. nie mógł wyjechać bez toruńskiego piernika. Na tę okazję Fabryka Cukiernicza "Kopernik" S.A. przygotowała specjalną formę. Pamiątkowy piernik dla Papieża nawiązuje do postaci Mikołaja Kopernika. Na prostokącie o rozmiarze nieco większym od kartki A4 u góry widnieje tytuł najsłynniejszego dzieła astronoma "O obrotach sfer niebieskich", po środku znajduje się rysunek układu heliocentrycznego, a na dole autograf Mikołaja Kopernika. Fabryka wykonała jeszcze dwie kopie papieskiego piernika. Jedna pozostanie w zakładzie, druga trafi do muzeum astronoma w Domu Kopernika.

Psałterz Krakowski

Oryginał renesansowego dzieła literackiego przechowywany jest w Bibliotece Jagiellońskiej w Krakowie. Jedyny zachowany egzemplarz z 1532 r. nie znajduje się w najlepszym stanie. Szczególnie ucierpiały kolorowane drzeworyty. Sama zaś książka była tłoczona w pośpiechu, na wielu kartach farba przebija na drugą stronę. Na podstawie kilku zachowanych stronic korektowych widać, że duża ilość błędów drukarskich starano się poprawić jak najrzetelniej.

Księga Działań Charytatywnych

Jest to dokument zawierający życzenia prezydenta Torunia i przewodniczącego Rady Miejskiej Torunia złożone Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II w imieniu wszystkich mieszkańców naszego miasta. Księga ta zawiera także prezentację 18 wybranych działań, podejmowanych w ostatnich latach przez samorząd toruński we współpracy z instytucjami opiekującymi się w Toruniu ludźmi chorymi, niepełnosprawnymi i ubogimi. Księga ta ukazuje widoczny w Toruniu, stały rys kultury polegający na zaangażowaniu setek ludzi i wielu instytucji w pomoc osobom potrzebującym. Ojciec Święty w momencie przyjmowania "Księgi" był zainteresowany jej niekonwencjonalnym charakterem.

Księga Duchowych Darów Diecezji

Tysiące osób z całej diecezji, w tym rodziny zakonne, podjęły przed pielgrzymką wielomiesięczną "sztafetę modlitwy" w intencji Ojca Świętego i owoców jego wizyty w Toruniu. Z tego zrodziły się dwie księgi. Jedna z nich, Księga Duchowych Darów Diecezji, została wręczona Ojca Świętemu w czasie nabożeństwa czerwcowego na lotnisku. Stanowiła ona zsumowanie wszystkich darów duchowych zainspirowanych pielgrzymką Papieża. Zawierała także dedykację toruńskich biskupów. Ponadto z wszystkich deklaracji, jakie wierni składali swoim duszpasterzom, powstała druga, dokładna i imienna księga. Jest ona prezentem - jak głosi dedykacja - dla Umiłowanego Ojca Świętego Jana Pawła II od synów i córek toruńskiego Kościoła. Księga ta pozostanie w Toruniu.

Księga została zaprezentowana Ojcu Świętemu, który wpisał do niej własnoręcznie słowa "Bóg zapłać. Jan Paweł II". Ojciec Święty podziękował w ten sposób każdej z osób, która ofiarowała mu swoją modlitwę i cierpienie. Swoim słowem i ręką dotknął niejako każdego zapisanego tu daru.

Piękna Madonna

Oprócz "Księgi darów duchowych" Ojciec Święty otrzymał w darze od wiernych diecezji toruńskiej replikę posągu tzw. Pięknej Madonny. Rzeźba ta znajdowała się w naszym mieście do 1945 r., zniknęła przed wejściem do Torunia wojsk sowieckich, obecnie nie wiadomo, gdzie się znajduje. Oryginalny posąg był arcydziełem rzeźby gotyckiej powstałym pod koniec XIV lub na początku XV w. Ponadmetrowy posąg z wapienia był przechowywany w toruńskich kościołach: NMP i katedrze św. Janów.

Replika figury, którą otrzymał Ojciec Święty, była wykonana ze srebra, korona Madonny została pozłocona, posążek ważył ok. 8 kg. Jego wykonawcą był Tadeusz Porębski, a fundatorem Adolf Plewa, który wręczył 7 czerwca 1999 r. statuetkę osobiście Ojcu Świętemu w czasie nabożeństwa czerwcowego na toruńskim lotnisku.

Toruński Flisak

Figurkę toruńskiego Flisaka przekazał Ojcu Świętemu przewodniczący Związku Miast Nadwiślańskich Zdzisław Bociek ze wskazaniem na podobieństwo pomiędzy ciężką pracą flisaczą, a posługą Jana Pawła II - Następcy św. Piotra, rybaka powołanego od swej pracy na ziemi i wodzie do głoszenia Dobrej Nowiny na całym świecie.

Srebrny medal i Biblia Młodych

Ojciec Święty otrzymał od władz miasta także srebrny medal o średnicy 18 cm wykonany przez Joanną Bebarską. Przedstawia on z jednej strony postać Ojca Świętego i napis "Summus Pontifex Joannes Paulus II". Z drugiej strony znajduje się panorama, herb Torunia i napis "Civitatem Toruniensem die 7 Junii A.D. 1999 Visitavit".

Przewodniczący Rady Miejskiej wręczył także Papieżowi dar przywieziony na toruńskie spotkanie ze słowackiego miasta bliźniaczego Torunia - Czadcy. Był to egzemplarz wydanej po raz pierwszy po słowacku Ilustrowanej Biblii Młodych. Biblia ta zawierała wyśmienite grafiki.

Najczęściej czytane aktualności

 • Kultura
  Teatr Baj Pomorski ma niespodziankę dla wszystkich dzieci. Zapraszamy na przedstawienie „Jaś i Małgosia” - spektakl online z musicalowym zacięciem.
 • Miasto
  30 maja obchodzimy Dzień Rodzicielstwa Zastępczego. Życzenia rodzicom zastępczym oraz ich podopiecznym złożył prezydent Michał Zaleski.
 • Drogi, Miasto
  Od 22 do 27 maja 2020 r. Miejski Zarząd Dróg w Toruniu przyjmował uwagi dotyczące trzech zaproponowanych koncepcji przebudowy ul. Łukasiewicza w Toruniu. Konsultacje cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców. Wpłynęło 38 uwag, złożono 4 pisma z propozycjami rozwiązań.
 • Drogi, Miasto
  Od najbliższego poniedziałku (1 czerwca) kierowcy parkujący w Strefie Płatnego Parkowania będą mogli wnosić opłaty za parkowanie w parkomatach.
 • Miasto, Sport
  W niedzielę 7 czerwca 2020 r. wystartuje pierwszy z cyklu historycznych rajdów rowerowych „Śladem toruńskich dróg do wolności”.
 • Miasto, Sport
  Zgodnie z zapowiedzią rządu, od 30 maja 2020 r. dostępne będą siłownie zewnętrzne. Wkrótce też będzie można korzystać z placów zabaw.
 • Ponad 7,5 mln zł wynosi budżet obywatelski Torunia na rok 2021. Wnioski będzie można składać już od 8 czerwca 2020 r.
 • U 140 mieszkańców Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono zarażenie koronawirusem SARS-CoV-2. Kwarantanną objęto 252 osoby, w tym 25 osób znajduje się w miejscu kwarantanny zbiorowej). Do 110 wzrosła liczba zarażonych, którzy powrócili do zdrowia. Od poniedziałku 25 maja nie zanotowano kolejnej ofiary śmiertelnej pandemii koronawirusa.
 • W związku z czwartym etapem znoszenia obostrzeń, możliwe będzie przeprowadzenie pierwszych kulturalnych wydarzeń plenerowych już w ten weekend! Miasto Toruń i toruńskie instytucje kultury zapraszają na Kino Letnie i spektakl z okazji Dnia Dziecka przy CKK Jordanki.
 • Jak branża wraca do normalności - opowiada Katarzyna Małkiewicz z toruńskiego Hotelu Filmar w kolejnym odcinku cyklu realizowanego przez Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu.
 • Z okazji Dnia Rodzicielstwa Zastępczego, który przypada 30 maja, prezydent Michał Zaleski przekazał upominki dla podopiecznych toruńskich rodzinnych domów dziecka i rodzin zastępczych.
 • W Centrum Kulturalno-Kongresowym Jordanki powstało profesjonalne studio telewizyjne toruńskiej firmy Art4Media. Studio zainauguruje swoją działalność muzycznie, prezentując koncerty.
 • W Zielone Świątki (niedziela 31 maja) komunikacja miejska będzie funkcjonowała wg świątecznych rozkłądów jazdy.
 • Od pierwszego czerwca torunianie mogą korzystać z bezpośrednich porad konsumenckich. Miejski Rzecznik Konsumentów będzie udzielać porad i informacji oraz przyjmować wnioski o udzielenie pomocy prawnej w sprawach konsumenckich w Punkcie Informacyjnym przy ul. Wały gen. Sikorskiego 8 w godz. 7.30-15.30.