Zmiany przepisów i stawek opłat od 1 stycznia 2021 | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Toruń

Zmiany przepisów i stawek opłat od 1 stycznia 2021

Od 1 stycznia 2021 r. zmieniają się przepisy obowiązujące w komunikacji miejskiej w Toruniu.

 

1. Od 1 stycznia 2021 r. zmieniają się ceny większości aktualnie obowiązujących biletów w komunikacji miejskiej w Toruniu.

Bilety o nieaktualnej cenie, których ważność rozpocznie się przed wejściem w życie uchwały zmieniającej uchwałę w sprawie ustalenia cen urzędowych za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym (…) zachowują ważność na okres, na jaki zostały zakupione.

Natomiast pozostałe bilety papierowe tracą ważność z dniem 1.01.2021 r.

Bilet jednoprzejazdowy będzie w dalszym ciągu pełnił także funkcje biletu czasowego i uprawniał do przejazdu komunikacją miejską z przesiadkami w czasie 45 minut.

>>> Zobacz, jakie są ceny urzędowe za usługi przewozowe w publicznym transporcie zbiorowym w gminnych przewozach pasażerskich w Toruniu od dnia 1 stycznia 2021 r.

 


2. Od 1 stycznia 2021 zmienia się wysokość opłat dodatkowych (kar) nakładanych na pasażera w przypadku przejazdu bez ważnego biletu.

>>> Zobacz, ile wynoszą opłaty dodatkowe (kary) za jazdę bez ważnego biletu (.docx)


3. Od 1 stycznia 2021 r. przewóz roweru podlega opłacie w wysokości dwukrotności ceny za bilet jednoprzejazdowy normalny.


4. Od dnia 1 stycznia 2021 r. zabraniać się będzie przewozu rowerów elektrycznych oraz innych pojazdów i urządzeń transportu osobistego - napędzanych za pomocą silnika elektrycznego, za wyjątkiem wózków inwalidzkich elektrycznych, spełniających warunki:

a) o wymiarach nie większych niż: długość całkowita 1200 mm, szerokość całkowita 700 mm, wysokość całkowita 1090 mm;

b) umieszczony w pojeździe na miejscu wydzielonym i oznaczonym znakiem graficznym (piktogramem) dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub wózków dziecięcych i prawidłowo zabezpieczony pasami bezpieczeństwa, o ile znajdują się na wyposażeniu pojazdu;

c) wózek musi mieć możliwość obrócenia się wewnątrz pojazdu w miejscu wokół własnej osi.

  

poniżej przykładowe zdjęcia wózków inwalidzkich
dopuszczonych
do przewozu w środkach komunikacji miejskiej w Toruniu:Przykłady wózków dopuszczonych do przewozu

  

  

poniżej przykładowe zdjęcia wózków inwalidzkich
niedopuszczonych
do przewozu w środkach komunikacji miejskiej w Toruniu, ze względu na gabaryty:

Przykłady wózków niedopuszczonych do przewozu


5. Przewóz rowerów i urządzeń transportu osobistego nieobjętych zakazem przewozu w komunikacji miejskiej dopuszczony będzie pod warunkiem:

a) umieszczenia ich na miejscu wydzielonym i oznaczonym znakiem graficznym (piktogramem) dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich lub wózków dziecięcych;

b) korzystania z przewozu w sposób niepowodujący zagrożenia dla innych pasażerów, zanieczyszczenia ich odzieży, uszkodzenia oraz zanieczyszczenia pojazdu;

c) przewozu w pojeździe w tym samym czasie nie więcej niż 2 rowerów lub  2 urządzeń transportu osobistego albo 1 roweru i 1 urządzenia transportu osobistego;

d) złożenia, jeśli konstrukcja to umożliwia - z wyłączeniem wózków inwalidzkich.


6. W pojazdach komunikacji miejskiej obowiązują ustalone poniżej zasady zajmowania miejsca wydzielonego w pojeździe:

a) przed osobą z rowerem (lub urządzeniem transportu osobistego) pierwszeństwo podczas zajmowania miejsca w pojeździe mają osoby niepełnosprawne na wózkach inwalidzkich oraz pasażerowie z wózkami dziecięcymi,

b) w razie potrzeby zajęcia miejsca przez osobę na wózku inwalidzkim lub pasażera z wózkiem dziecięcym, pasażer przewożący rower lub inne urządzenie transportu osobistego ma obowiązek ustąpienia tego miejsca i opuszczenia pojazdu – bez prawa do zwrotu wniesionej opłaty za przejazd.

Najczęściej czytane aktualności

  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Na zdjęciu: błękitne niebo, ceglany mur gdaniska i zakwitające pąki na drzewie
    Kultura, Miasto, Sport
    Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Miasto
    21 kwietnia 2024 r. w godz. 7:00-21:00 zagłosujemy w II turze wyborów samorządowych, w których wybierzemy Prezydenta Miasta Torunia. Przed głosowaniem warto upewnić się, gdzie znajduje się twój lokal wyborczy.
  • Miasto
    Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Miasto, Sport
    W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Od maja do sierpnia 2024 potrwają w Toruniu spotkania z lokalnymi artystami pod nazwą Park Kultury. Zaplanowano m.in. koncerty muzyczne, spektakle teatralne, pokazy filmowe i konkurs fotograficzny. Wydarzenia będą się odbywały w Amfiteatrze Parku na Bydgoskim Przedmieściu i w Nicolaus Bank Cafe.
  • W Mistrzostwach Europy w Lekkiej Atletyce Masters wystartowało 3 013 osób z 39 państw europejskich i 11 spoza Europy. Wszystko dzięki decyzji władz miasta, które zdecydowały po raz czwarty, że rywalizacja będzie się toczyć w Toruniu oraz dzięki znakomitej pracy prezesa Polskiego Związku Lekkiej Atletyki Masters Wacława Krankowskiego i jego sztabu.
  • Jak co roku o tej porze poszerzamy horyzonty dzięki kolejnej edycji Festiwalu Nauki i Sztuki. A dla miłośników żużla nie lada gratka - pierwszy w tym sezonie mecz na toruńskiej Motoarenie. Kibicujemy!
  • Funkcjonujące na Rynku Nowomiejskim 28 w Toruniu Kino CAMERIMAGE przygotowało specjalny repertuar filmowy na majówkę (1-5.05.2024 r.). Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. filmy przygodowe i komediowe oraz bajki dla dzieci.
  • Dwanaście prac magisterskich i dyplomowych poświęconych Toruniowi otrzymało nagrody i wyróżnienia w 32. edycji konkursu organizowanego przez Towarzystwo Miłośników Torunia, a zrealizowanego przy wsparciu Gminy Miasta Toruń. Konkurs objęty jest Honorowym Patronatem Prezydenta Miasta Torunia Pana Michała Zaleskiego.
  • Dobra wiadomość dla fanów żużla. W piątek, 19 kwietnia br., w związku z zawodami żużlowymi na Motoarenie, uruchomione zostaną dodatkowe kursy tramwajów.
  • Już w najbliższą niedzielę 21 kwietnia 2024 r. o godz. 16:30 w Teatrze Baj Pomorski odbędzie się premiera spektaklu "Wikingowie z Północnej Ulicy".
  • Zapraszamy serdecznie do udziału w Majówce w Muzeum Okręgowym w Toruniu w dniach 28 kwietnia – 5 maja 2024 r. Czekać będzie na Państwa moc atrakcji i sporo niespodzianek. Dodatkowo informujemy, że nasze oddziały muzealne będą dla Państwa otwarte od godz. 10.00 – 18.00.