www.torun.pl

Powstaną pracownie

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 31 stycznia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W czterech toruńskich placówkach edukacyjnych powstaną bądź zostaną doposażone pracownie na potrzeby kształcenia branżowego.

Powstanie i doposażenie pracowni jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego projektu pn. „Nowoczesne pracownie kluczem do innowacyjnego kształcenia w Toruniu". Umowa została podpisana przez prezydenta Michała Zaleskiego i skarbnika miasta Magdalenę Flisykowską-Kacprowicz w dniu 31 stycznia 2019 roku w Urzędzie Marszałkowski. Jest to jedna z 24 umów o dofinansowanie z RPO, jakie zostały podpisane tego dnia. Wartość całkowita tych wszystkich projektów to ponad 112,5 mln zł, a dofinansowanie wynosi ponad 70 mln zł.

Toruński projekt „Nowoczesne pracownie zawodowe kluczem innowacyjnego kształcenia w Toruniu” otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 1,8 mln zł (wartość całkowita projektu: 2,1 mln zł).

- Nowoczesne pracownie w szkołach branżowych i technikach jest tym, co może przyciągnąć młodych ludzi do nauki zawodu. Toruńskie szkoły kształcą znakomicie, dlatego warto dołożyć kolejne środki do ich modernizacji i wyposażenia pracowni. Zachęcam zatem młodych ludzi, żeby po ukończeniu szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjalnych startowali do toruńskich szkół branżowych i technikówmówi prezydent Michał Zaleski.


W ramach projektu cztery placówki toruńskie otrzymają wyposażenie pracowni, a także zostaną w nich wykonane prace budowlane:

 • Zespół Szkół Inżynierii Środowiska - adaptacja trzech pomieszczeń na pracownie zabiegową, diagnostyczną i prosektorium wraz z wyposażeniem dla zawodu technik weterynarii oraz wyposażenie pracowni do kształcenia w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (łącznie 826 524 zł);
 • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich - adaptacja pomieszczeń mieszkalnych w internacie na pracownie hotelarskie i recepcję z wyposażeniem, wyposażenie pomieszczeń technologicznych do nauczania zawodu kucharz i cukiernik (592 670 zł);
 • Centrum Kształcenia Praktycznego - zakup wyposażenia pracowni dekarskiej, budowlanej, elektrycznej i mechanicznej (504 890 zł);
 • Zespół Szkół Ekonomicznych - doposażenie pracowni do kształcenia w zawodzie technik usług fryzjerskich (łącznie 141 165 zł).

Fot. Małgorzata Litwin


Najczęściej czytane aktualności

 • Świętuj Uniwersytetu
  Miasto
  19 lutego 2019 roku społeczność akademicka UMK świętowała 546. Rocznicę urodzin Mikołaja Kopernika. Tradycyjnie uroczystości w auli uniwersytetu poprzedziło złożenie kwiatów pod pomnikiem astronoma na Rynku Staromiejskim.
 • Bezpłatne przejazdy dla uczestników rajdu
  Miasto
  W najbliższy weekend w Toruniu odbędzie się doroczny Ogólnopolski Rajd Kopernikański. Uczestnicy imprezy będą mogli w sobotę i niedzielę za darmo korzystać z komunikacji miejskiej.
 • Inwestycje, Kultura, Miasto
  Prace przy realizacji projektu adaptacji budynków przy ul. W. Łokietka na potrzeby Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy przekroczyły półmetek. Nowe obiekty wraz z wystawami mają być otwarte jeszcze w 2019 roku.
 • Kultura, Miasto
  Spotkania ze specjalistami z zakresu medycyny estetycznej, farmacji, kosmetologii, dietetyki czy treningów personalnych - to cześć propozycji Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy na Dzień Kobiet. 8 marca w centrum nauki odbędzie się wieczór "JaKobieta".  Wieczór „JaKobieta” to okazja do spotkania ze specjalistami z różnych dziedzin. Trenerzy z Bella...
 • Święto Muzyki 2019
  Kultura, Miasto
  Jesteś muzykiem? Grasz w zespole? A może chcesz zamienić swoją kawiarnię, pub lub ogródek piwny w niepowtarzalny punkt muzyczny? Zgłoś się już dziś i stań się współtwórcą Święta Muzyki! Już po raz trzynasty, pierwszego dnia lata - 21 czerwca 2019 roku - Toruń wypełni wszechobecna muzyka! Na zgłoszenia Toruńska Agenda Kulturalna czeka tylko do 15...
 • Rusza rekrutacja
  Miasto
  11 lutego 2019 roku ruszy elektroniczna rekrutacja do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych oraz do klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń. Na rok szkolny 2019/2020 przygotowano 4861 miejsc dla przedszkolaków i 1916 miejsc dla „pierwszaków”.
 • Trwają przygotowania do Mistrzostw Świata Juniorów i Kadetów w Szermierce, które odbędą się od 6 do 14 kwietnia 2019 roku w Toruniu.
 • Centrum Wsparcia Biznesu w Toruniu zaprasza na kolejne szkolenie związane z realizacją projektu pn. „torun.direct – dobre połączenie z biznesem”. Bezpłatne warsztaty dla osób powyżej 25. roku życia, które chcą zdobyć dodatkowe kompetencje w cyfrowym świecie, odbędą się 27-28.02.2019 r.
 • Rekrutacja do przedszkoli miejskich i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych prowadzonych przez Gminę Miasta Toruń na rok szkolny 2019/2020 rusza już niebawem. Poznaj szczegóły postępowania rekrutacyjnego!
 • Swoją czteroletnią kadencję na stanowisku Grotmaszta Bractwa Kaphornowców zakończył torunianin, kpt. jachtowy Cezary Bartosiewicz, wielki miłośnik i promotor żeglarstwa.
 • Weź udział w konsultacjach społecznych dotyczących "Koncepcji rozwoju terenów zieleni w Toruniu". Spotkanie konsultacyjne odbędzie się 21 lutego.
 • Wraz z cyklem spotkań Prezydenta Torunia z mieszkańcami rozpoczynamy I etap konsultacji społecznych w sprawie budżetu miasta Torunia na 2020 r. i Wieloletniej Prognozy Finansowej Miasta Torunia na lata 2020-2044.
 • Wioślarka, zawodniczka AZS UMK Katarzyna Zillmann zwyciężyła w plebiscycie na Sportowca Roku 2018. Nagrody laureatom zostały wręczone podczas 12. Balu Sportowca, który odbył się 9 lutego w CKK Jordanki.
 • Pani Danuta Andrzejewska dołączyła do grona mieszkańców Torunia, którzy ukończyli 100 lat. Z życzeniami z okazji tych okrągłych urodzin Panią Danutę odwiedził Prezydent Michał Zaleski.