www.torun.pl

Powstaną pracownie

Inwestycje, Miasto
Data publikacji: 31 stycznia 2019
Autor: Magdalena Winiarska

W czterech toruńskich placówkach edukacyjnych powstaną bądź zostaną doposażone pracownie na potrzeby kształcenia branżowego.

Powstanie i doposażenie pracowni jest możliwe dzięki dofinansowaniu z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego projektu pn. „Nowoczesne pracownie kluczem do innowacyjnego kształcenia w Toruniu". Umowa została podpisana przez prezydenta Michała Zaleskiego i skarbnika miasta Magdalenę Flisykowską-Kacprowicz w dniu 31 stycznia 2019 roku w Urzędzie Marszałkowski. Jest to jedna z 24 umów o dofinansowanie z RPO, jakie zostały podpisane tego dnia. Wartość całkowita tych wszystkich projektów to ponad 112,5 mln zł, a dofinansowanie wynosi ponad 70 mln zł.

Toruński projekt „Nowoczesne pracownie zawodowe kluczem innowacyjnego kształcenia w Toruniu” otrzymał dofinansowanie w wysokości ponad 1,8 mln zł (wartość całkowita projektu: 2,1 mln zł).

- Nowoczesne pracownie w szkołach branżowych i technikach jest tym, co może przyciągnąć młodych ludzi do nauki zawodu. Toruńskie szkoły kształcą znakomicie, dlatego warto dołożyć kolejne środki do ich modernizacji i wyposażenia pracowni. Zachęcam zatem młodych ludzi, żeby po ukończeniu szkół podstawowych i ostatnich klas gimnazjalnych startowali do toruńskich szkół branżowych i technikówmówi prezydent Michał Zaleski.


W ramach projektu cztery placówki toruńskie otrzymają wyposażenie pracowni, a także zostaną w nich wykonane prace budowlane:

 • Zespół Szkół Inżynierii Środowiska - adaptacja trzech pomieszczeń na pracownie zabiegową, diagnostyczną i prosektorium wraz z wyposażeniem dla zawodu technik weterynarii oraz wyposażenie pracowni do kształcenia w zawodzie technik urządzeń i systemów energetyki odnawialnej (łącznie 826 524 zł);
 • Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich - adaptacja pomieszczeń mieszkalnych w internacie na pracownie hotelarskie i recepcję z wyposażeniem, wyposażenie pomieszczeń technologicznych do nauczania zawodu kucharz i cukiernik (592 670 zł);
 • Centrum Kształcenia Praktycznego - zakup wyposażenia pracowni dekarskiej, budowlanej, elektrycznej i mechanicznej (504 890 zł);
 • Zespół Szkół Ekonomicznych - doposażenie pracowni do kształcenia w zawodzie technik usług fryzjerskich (łącznie 141 165 zł).

Fot. Małgorzata Litwin


Najczęściej czytane aktualności

 • Miasto
  Pomimo trwającego strajku nauczycieli, uczniom klas maturalnych w toruńskich szkołach wystawiono oceny, po przerwie wielkanocnej zaplanowano posiedzenia rad klasyfikacyjnych.
 • Kultura, Miasto
  Koncerty znanych polskich gwiazd na Rynku Staromiejskim, kolejna edycja Święta Tańca, wiosenny cykl koncertów pod nazwą Muzyka poważna na leżakach, a także liczne spektakle, spotkania, warsztaty, a także uroczystości państwowe – do toruńskiej Majówki pozostało niewiele czasu, warto więc zobaczyć jakie wydarzenia i atrakcje czekają nas w dniach 27...
 • Miasto
  Według prognoz, Wielkanoc będzie pogodna i słoneczna. Warto zatem znaleźć czas na spacer, np. w Ogrodzie Zoobotanicznym, który przygotował wiele świątecznych niespodzianek. W Wielki Piątek zaś w nastrój zadumy wprowadzi ostatni z koncertów wielkotygodniowych, odbywający się w zabytkowym wnętrzu kościoła pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny.
 • Inwestycje, Miasto, MZK
  Mamy zielone światło dla rozpoczęcia robót budowlanych dla pierwszego etapu prac w rejonie pl. Rapackiego. 17 kwietnia 2019 r. wykonawca uzyskał Zezwolenie na Realizację Inwestycji Drogowej (tzw. ZRID) dla robót na ul. Chopina i Wały gen. Sikorskiego.
 • Miasto, Sport
  16 kwietnia 2019 r. w Przystani Toruń odbyło się drugie posiedzenie Rady Sportu kadencji 2019-2023.
 • Miasto
  17 kwietnia 2019 r. w toruńskim ratuszu spotkali się menedżerowie centrów miast z Torunia, Gdańska, Bydgoszczy, Lublina i Łodzi, czyli z miast, które zdecydowały się na wdrożenie idei town centre management (TCM).
 • Siódme miejsce i lekki niedosyt – to bilans występu drużyny Toruń Curling Team w finałach Mistrzostw Polski, które w miniony weekend odbyły się w Łodzi.
 • 17 kwietnia 2019 r., dziesiątego dnia strajku, strajkuje 1067 nauczycieli z toruńskich szkół.
 • Na dworcu kolejowym Toruń Główny odbyły się XXVI Mistrzostwa Pierwszej Pomocy PCK. Udział w nich wzięło 7 zespołów ze szkół toruńskich i zespół z LO w Lipnie.
 • Miejski Zarząd Dróg przypomina kierowcom, że od najbliższego piątku 29 marca 2019 r. ulica Legionów na odcinku od ul. Grudziądzkiej do ul. Odrodzenia będzie objęta Strefą Płatnego Parkowania (Podstrefa B).
 • W Toruniu goszczą Ambasador Gruzji w Polsce Ilia Darchiashvili oraz wicegubernator regionu Imeretia Ioseb Khakhaleishvili. 17 kwietnia 2019 r. złożyli wizytę w urzędzie miasta.
 • Międzynarodowy zlot skautek i skautów InterCamp w 2022 roku odbędzie się w Toruniu. List intencyjny w tej sprawie został podpisany 16 kwietnia 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim w Toruniu. InterCamp jest organizowany od 1967 roku. Młodzi harecerze w wieku 11-17 lat oraz dorośli instruktorzy spotykają się w weekend, w którym przypadają Zielone...
 • Na tematy atutów gospodarczych, możliwości inwestycyjnych i o sektorze turystycznym Tunezji rozmawiano w ramach „Dnia promocji gospodarki i turystyki tunezyjskiej”.
 • W Toruniu przy ul. Warszawskiej 4 mieści się Konsulat Honorowy Tunezji. Jego otwarcie nastąpiło 16 kwietnia 2019 roku.