Dyrektor Młyna pokieruje pracami stowarzyszenia | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Dyrektor Młyna pokieruje pracami stowarzyszenia

Kultura, Miasto
Data publikacji: 30 stycznia 2019
Autor: Adrian Aleksandrowicz
Monika Wiśniewska pokieruje nowym stowarzyszeniem

Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy, Prezesem Zarządu Stowarzyszenia "Społeczeństwo i Nauka SPiN", które skupia organizacje i instytucje działające na polu popularyzacji nauki w Polsce. Formalnie stowarzyszenie działa od grudnia 2018 roku. 

W połowie września 2018 roku przedstawiciele instytucji popularyzujących naukę spotkali się w Warszawie w celu złożenia dokumentów rejestrujących stowarzyszenie "Społeczeństwo i Nauka SPiN". Wśród członków założycieli znaleźli się przedstawiciele: Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy (Toruń), Centrum Nauki Kopernik (Warszawa), Centrum Nauki EXPERYMENT (Gdynia), PGE Giganty Mocy (Bełchatów), Fundacja Uniwersytet Dzieci (Kraków), Muzeum Inżynierii Miejskiej (Kraków), Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego (Kraków), Planetarium w Olsztynie, Śląskiej Sieci Metropolitalnej sp. z o.o.(Gliwice) oraz Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN (Olsztyn). W grudniu doszło do wpisania stowarzyszenia do Krajowego Rejestru Sądowego.

Do tej pory blisko 40 organizacji i instytucji było zrzeszonych w nieformalnym Porozumieniu "Społeczeństwo i Nauka", które funkcjonowało od 2013 roku. 

Organizacja w nowej formule będzie kontynuowała realizowane przez Porozumienie działania i stawia na wspieranie kreatywności, myślenia krytycznego i podmiotowości obywateli oraz zachęcanie do żywego kontaktu z nauką poprzez umacnianie potencjału polskich centrów nauki, muzeów i innych organizacji, których wspólną wizją jest rozwój społeczeństwa opartego na edukacji, nauce, technice i innowacji - wyjaśnia Monika Wiśniewska, dyrektor Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy.

Pierwsze spotkanie członków stowarzyszenia odbędzie się podczas 11. konferencji "Interakcja-Integracja", która odbędzie się w dniach 20-22 marca 2019 w gdańskim centrum nauki Hevelianum.

Cele stowarzyszenia będą realizowane poprzez nieodpłatną i odpłatną działalność pożytku publicznego w zakresie: 

  • budowania sieci współpracy, wymiany wiedzy i doświadczeń członków Stowarzyszenia;
  • wspierania harmonijnego rozwoju polskiego środowiska centrów nauki, muzeów i innych organizacji dzielących cele Stowarzyszenia;
  • organizacji konferencji (w tym  corocznej konferencji Interakcja – Integracja), seminariów, warsztatów, wykładów i  innych form edukacji (w tym wirtualnych, np. e-szkolenia, webinaria etc.)  służących poszerzaniu kompetencji i wiedzy w zakresie celów Stowarzyszenia dla różnych grup; 
  • inicjowania i prowadzenia działań i projektów w zakresie edukacji, promowania i popularyzacji nauki, komunikacji naukowej, rozwoju uczestnictwa w kulturze, zachowania dziedzictwa kulturowego będącego następstwem rozwoju nauki i techniki, wspomagania rozwoju osób wybitnie uzdolnionych, prowadzenia działalności profilaktycznej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, akcji informacyjnych i szkoleń;
  • prowadzenia różnorodnych działań służących rozwijaniu kompetencji związanych z edukacją, popularyzacją nauki, komunikacją naukową oraz funkcjonowaniem instytucji i innych organizacji dzielących cele Stowarzyszenia; 
  • inicjowania współpracy Stowarzyszenia z innymi organizacjami, stowarzyszeniami i sieciami w kraju i za granicą;
  • opracowywania i wydawania publikacji o tematyce związanej z działalnością Stowarzyszenia;
  • budowania wizerunku Stowarzyszenia poprzez działania informacyjne i promocyjne;
  • zabierania głosu w debacie publicznej i wyrażania opinii Stowarzyszenia;
  • analizowania nowych trendów społeczno-technologicznych i poszukiwania inspiracji dla działalności Stowarzyszenia;
  • działalności naukowo-badawczej;
  • podejmowania innych działań dla realizacji celów Stowarzyszenia. 
W skład Zarządu Stowarzyszenia zostali wybrani: 
    • Monika Wiśniewska (Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy) - Prezes Zarządu; 
    • Robert Firmhofer (Centrum Nauki Kopernik);
    • Robert Salisz (Muzeum Inżynierii Miejskiej w Krakowie); 
    • Anna Grąbczewska (Fundacja Uniwersytet Dzieci).
fot. Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy

Najczęściej czytane aktualności

  • Kultura, Miasto
    W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • Na zdjęciu: ubrany w garnitur prezydent Michał Zaleski, trzyma w ręce teczkę i idzie chodnikiem wzdłuż zieleni
    Miasto
    Michał Zaleski podsumowuje lata 2002-2024, kiedy pełnił funkcję Prezydenta Miasta Torunia.
  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Kultura, Miasto
    Anne Weber i Zbigniew Rokita to tegoroczni laureaci Nagrody Miast Partnerskich Torunia i Getyngi im. S. B. Lindego przyznawanej od 1996 r. przez władze miejskie dwóch zaprzyjaźnionych miast Torunia i Getyngi.
  • Na zdjęciu: uczniowie pozują grupowo w sali gimnastycznej
    Miasto, Sport
    23 kwietnia 2024 roku Szkoła Podstawowa nr 35 w Toruniu nosząca imię Polskich Olimpijczyków, obchodziła swoje święto. Gościem honorowym uroczystości był Sławomir Kruszkowski – torunianin, olimpijczyk, a także Radny Miasta Torunia.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Bartosz Frankowski, sędzia piłkarski z Torunia, znalazł się wśród pięciu Polaków, którzy będą prowadzić mecze na Mistrzostwach Europy. Torunianin będzie odpowiedzialny za system VAR.
  • Kolejny toruński sportowiec jedzie na Igrzyska Olimpijskie do Paryża – to florecista Jan Jurkiewicz, zawodnik Toruńskiej Akademii Floretu.
  • Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • 7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • - W nocy od godz. 21:00 dnia 23 kwietnia do godz. 08:00 dnia 24 kwietnia 2024 r. na terenie Miasta Torunia i powiatu toruńskiego prognozowany jest spadek temperatury powietrza do około -2°C, przy gruncie do -4°C - informuje Toruńskie Cenrum Zarządzania Kryzysowego.