www.torun.pl

Grudzień 2005 - Podsumowanie roku 2005

Tarantula:


List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"Szanowni Mieszkańcy Torunia!

Końcówka roku jak zawsze niesie ze sobą refleksje i podsumowania dokonań załogi okrętu. Rok 2005 zapowiadał się mało ciekawie ze względu na to, że nie planowano dla okrętu żadnych wyjść w morze. Jednakże w toku bieżącej działalności okazało się, że istnieje możliwość i uzasadniona potrzeba reprezentowania Torunia na morzu. W sumie wychodziliśmy osiem razy, z czego najważniejsze rejsy to: udział w majowym ćwiczeniu "RYBITWA 2005" jako okręt dowodzenia siłami obrony przeciwlotniczej; wykonanie zadania minowego oraz wykonanie zadania transportowego w drodze do stoczni Marynarki Wojennej. W sumie okręt przebył 660 mil morskich i spędził w morzu 20 dni. Nasze dokonania zostały wysoko ocenione przez przełożonych, czego odzwierciedleniem były wyróżnienia dla kadry i marynarzy z okazji podsumowania roku szkoleniowego.

W pozostałych dziedzinach naszej działalności pierwsze miejsce nieodmiennie zajmują kontakty z miastem Toruniem, których odzwierciedleniem są nasze wizyty w mieście, obchody czternastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery, konkurs marynistyczny dla młodzieży oraz wizyta zwycięskiej drużyny na okręcie.

Aktualnie okręt przebywa na stoczni remontowej Marynarki Wojennej w Gdyni, w której ma odbyć remont dokowy-eksploatacyjny. Planowanym terminem zakończenia remontu jest 27 kwietnia. Święta część załogi spędziła w domach, a pozostała część - na okręcie.

Do tej pory były prowadzone, w kooperacji ze stocznią, weryfikacje stanu sprzętu i mechanizmów okrętowych, podpisano protokół przyjęcia okrętu do remontu stoczniowego oraz trwały przygotowania do wyslipowania, czyli wyciągnięcia okrętu na specjalnie do tego przystosowane molo stocznowe. Tę operację udało się nam przeprowadzić w ostatnim dniu roku 2005 - całość trwała 10 godzin. Tak więc aktualnie okręt stoi na nabrzeżu stoczniowym na specjalnych podporach, można go teraz obejrzeć w całej okazałości - robi kolosalne wrażenie. Z początkiem nowego roku zostanie oczyszczone dno kadłuba. Zostanie też sporządzony specjalny protokół stanu kadłuba i rozpocznie się demontaż śrub linii wałów, płetw sterowych i prace dokowe. Cały okręt zostanie wypiaskowany i pokryty nową powłoką malarską.

W samej końcówce roku nastąpiły długo oczekiwane ruchy kadrowe na okręcie: dotychczasowy dowódca działu rakietowo-artyleryjskiego ppor. mar. Sylwester BORKOWSKI został z dniem 1 grudnia 2005 wyznaczony na stanowisko zastępcy dowódcy okrętu i awansowany na stopień porucznik marynarki. Natomiast na jego miejsce przyszedł absolwent Akademii MW - ppor. mar. Grzegorz MARSZAŁEK.

Spoglądając na nadchodzący rok nie można oprzeć się wrażeniu, że będzie dużo mniej ciekawy ze względu na brak wyjść w morze, co nie oznacza jednak, że nie będzie bardzo ważny. Oprócz naszego najistotniejszego zadania jakim jest przeprowadzenie remontu, czeka nas drugi konkurs marynistyczny oraz obchody piętnastej rocznicy pierwszego podniesienia bandery.

Swoje kadencje na okręcie w czerwcu 2006 zakończą mechanik okrętowy oraz dowódca działu łączności i obserwacji technicznej, na których miejsce przyjdą oficerowie z AMW.

Chciałbym na koniec złożyć wszystkim mieszkańcom Torunia,
w imieniu całej załogi ORP "TORUŃ" i swoim,
serdeczne życzenia pomyślności i spełnienia marzeń
w Nowym 2006 Roku.

Dowódca ORP "Toruń" - kpt. mar. Marcin Lenda."

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.