Maj 2005 - Pierwszy Konkurs Wiedzy Marynistycznej | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Maj 2005 - Pierwszy Konkurs Wiedzy Marynistycznej










List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"Witamy fanki, fanów i sympatyków ORP TORUŃ!!!

3 czerwca w gimnazjum nr 31 w Toruniu odbył się pierwszy toruński konkurs wiedzy marynistycznej. Patronowali mu Prezydent Torunia oraz dowódca ORP "TORUŃ", którzy ufundowali także nagrody. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: pierwszy - indywidualny, pisemny etap trwał 60 minut , polegał na odpowiedzi na dziesięć z jedenastu pytań, a jego celem było wyłonienie gimnazjów-finalistów. Do drugiego etapu przechodziły trzy zespoły-gimnazja, które ustnie odpowiadały na losowane przez siebie pytania.

Pytania w pierwszym etapie były bardzo trudne, podchwytliwe i tendencyjne. Nad należytym utrudnieniem zadania uczestnikom czuwała komisja (zdj. komisja) z okrętu, w składzie:

  • dowódca okrętu - kpt. mar. Marcin LENDA,
  • zastępca dowódcy - ppor. mar. Sylwester BORKOWSKI,
  • instruktor obrony przeciwchemicznej i zdrowia - st. bsm. szt. Henryk JABŁOŃSKI,
  • dowódca drużyny kwatermistrzowskiej - bsmt Rafał SUGAK.

Komisja rozdała uczestnikom kartki z pytaniami, a następnie skutecznie przeszkadzała piszącym. Po sprawdzeniu prac okazało się, że poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, jednakże udało się wyłonić trzy finałowe zespoły z gimnazjów nr 5, 29 i 31. Punktacja za prace w częci pisemnej była zróżnicowana i oscylowała między 8,5pkt a 82 (na 100 możliwych). Największą liczbę punktów w tym etapie uzyskał Robert Wąsik.

Etap ustny odbył się w pięknie przygotowanej sali, stylizowanej na pokład okrętu, z podwyższeniem dla finalistów i komisji. Po powitaniu uczestników, ich opiekunów i publiczności przez panią dyrektor oraz po przedstawieniu się komisji, odbył się koncert w wykonaniu młodzieży z gimnazjum-gospodarza. Następnie rozpoczął się ustny etap konkursu, który składał się z bardzo trudnych i szczegółowych pytań. Finałowe zespoły losowały po kolei jedno z czternastu pytań, w trzech zakresach tematycznych: historia MW, tradycje i ceremoniał, wiadomości o ORP "TORUŃ". W trakcie tej części do publiczności przyłączył się pan prezydent Michał Zaleski.

Po trzech rundach pytań, zaciekłej walce i wielkich emocjach, został wyłoniony zwycięski zespół z gimnazjum nr 29 i rozpoczęła się końcowa część konkursu, czyli wręczanie nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe od prezydenta miasta, zdjęcia okrętów, książki i gadżety marynistyczne i świnoujskie od dowódcy okrętu.

Główną nagrodą jest weekendowy pobyt zwycięskiego zespołu na pokładzie ORP "TORUŃ", gdzie będzie możliwość porównania "suchej" wiedzy teoretycznej z zakresu tradycji, ceremoniału i danych o okręcie z twardą rzeczywistością. Cały okręt będzie stał dla finalistów otworem i będzie bardzo wiele okazji do dokładnego zwiedzania jego zakamarków, wyjaśniania zawiłości regulaminów i życia okrętowego, o którym do tej pory można było tylko poczytać.

Nagrodzona została również pani Dyrektor gimnazjum za świetne przygotowanie spotkania oraz pan Prezydent za osobisty patronat.

Po krótkiej przerwie odbył się pokaz marynarskich mundurów wyjściowych, świstu trapowego, oddawania honorów gwizdkiem oficerskim. Publiczność miała okazję przyodziać się w ubiór ratowniczy, ubiór pożarowy, pas ratunkowy, zobaczyć i wysłuchać krótkich opisów sprzętu chemicznego, map morskich, sekstantu.

Chciałbym raz jeszcze podziękować panu Prezydentowi za patronat, dyrekcji 31 gimnazjum w Toruniu za wspaniałą organizację, ale przede wszystkim dziękuję uczestnikom, bez których nie byłoby tego konkursu. Bardzo doceniam i podziwiam chęci i czas poświęcone na przygotowanie się młodzieży do udziału w imprezie, zdając sobie sprawę z wielu innych obowiązków, którym jednocześnie trzeba było podołać. Mam wielką nadzieję, że nasz konkurs wpisze się na stałe do kalendarza imprez toruńskich i że bez przeszkód będzie się odbywał co roku. Zwycięzców tegorocznego konkursu zapraszam jeszcze raz na pełen atrakcji pobyt na ORP "TORUŃ" w dniach 17-19 czerwca.

Z pozdrowieniami znad morza, dowódca okrętu - kpt. mar. Marcin LENDA

Najczęściej czytane aktualności

  • Nowy Prezydent Torunia - Paweł Gulewski
    Miasto
    7 maja 2024 r. w Ratuszu Staromiejskim odbędzie się Uroczysta Sesja Rady Miasta Torunia, podczas której zaprzysiężony zostanie nowy Prezydent Miasta Torunia - Paweł Gulewski. Tego dnia swoje ślubowania złożą także radni Rady Miasta Torunia na lata 2024-2029.
  • Miasto, Sport
    W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Herb Miasta Torunia
    Miasto
    Do 7 maja 2024 r. funkcję Prezydenta Miasta Torunia pełni pan Michał Zaleski – zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dn. 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym.
  • Na zdjeciu: niebieskie i żółte kwiaty wśród trawy. obok jezdnia
    Eko, Miasto
    Pełnia wiosny uwidacznia się w kwiatach, które rozkwitły w wielu miejscach w mieście. Wśród nich są pasy rozdziału w toruńskich ulicach, gdzie nasadzenia wykonane zostały w ramach zadań z budżetu obywatelskiego i zadań własnych Gminy Miasta Toruń.
  • Rowerowa Stolica Polski 2024 - plakat
    Miasto, Sport
    Trwa oficjalny trening miast przed rywalizacją o Puchar Rowerowej Stolicy Polski. Do udziału zgłosiło się 31 miast prezydenckich i 41 gmin.
  • Na zdjęciu: widok z lotu ptaka na tereny inwestycyjne
    Biznes, Miasto
    Firma CTP - największy w Europie giełdowy deweloper, właściciel i zarządca nieruchomości przemysłowych i logistycznych zainwestuje w Toruniu. Inwestycja powstanie we wschodniej części miasta, przy ulicy Marii Skłodowskiej-Curie.
  • Centrum Nowoczesności Młyn Wiedzy 30 kwietnia 2024 r. zaprasza do swoich stanowisk na Rynku Staromiejskim.
  • Kopernikański Ośrodek Integracji UMK wraz z Instytutem Psychologii zaprasza do udziału w międzypokoleniowych oraz międzykulturowych warsztatach kreatywnych, połączonych z badaniem naukowym.
  • Pracownicy Muzeum Okręgowego w Toruniu w zeszłym roku mieli przyjemność uczestniczyć w I edycji Konkursu Mocarze Sztuki fundacji Most the Most, którego ideą jest wykreowanie mody na wspieranie kultury i ochronę dzieł sztuki. Wiele osób wsparło w tym konkursie obiekt z zasobów toruńskiego Muzeum, jakim jest – kwatera ołtarza szafiastego z ok. 1500...
  • Powiatowy Urząd Pracy dla Miasta Torunia dysponuje środkami Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na realizację stażu, w ramach którego osoby niepełnosprawne, poszukujące pracy, niepozostające w zatrudnieniu, mogą zdobyć umiejętności praktyczne do wykonywania pracy na danym stanowisku.
  • Tegoroczna edycja Bella Skyway Festival w Toruniu odbędzie się, podobnie jak w roku poprzednim w formie otwartego festiwalu, zachęcającego do swobodnego spacerowania po Zespole Staromiejskim Torunia i odkrywania jego uroków.
  • Trzeci Diament do statuetki Lider Polskiego Biznesu odebrał 19 kwietnia 2024 r. w Warszawie prezes Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu Zbigniew Wyszogrodzki. Prestiżowe wyróżnienie przyznawane jest przez Business Centre Club.
  • W ramach niezwykłej majówki na Rynku Staromiejskim odbędą się plenerowe koncerty, kolejna edycja Święta Tańca, spektakle, warsztaty i uroczystości państwowe. To wszystko oraz wiele innych atrakcji czeka na mieszkańców i turystów podczas tegorocznej majówki w Toruniu, która odbędzie się od 30 kwietnia do 5 maja 2024 r., pod hasłem #zażywajkultury!...
  • W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.