www.torun.pl

Maj 2005 - Pierwszy Konkurs Wiedzy Marynistycznej


List od dowódcy ORP Toruń
kpt. mar. Marcina Lendy

"Witamy fanki, fanów i sympatyków ORP TORUŃ!!!

3 czerwca w gimnazjum nr 31 w Toruniu odbył się pierwszy toruński konkurs wiedzy marynistycznej. Patronowali mu Prezydent Torunia oraz dowódca ORP "TORUŃ", którzy ufundowali także nagrody. Konkurs przebiegał w dwóch etapach: pierwszy - indywidualny, pisemny etap trwał 60 minut , polegał na odpowiedzi na dziesięć z jedenastu pytań, a jego celem było wyłonienie gimnazjów-finalistów. Do drugiego etapu przechodziły trzy zespoły-gimnazja, które ustnie odpowiadały na losowane przez siebie pytania.

Pytania w pierwszym etapie były bardzo trudne, podchwytliwe i tendencyjne. Nad należytym utrudnieniem zadania uczestnikom czuwała komisja (zdj. komisja) z okrętu, w składzie:

 • dowódca okrętu - kpt. mar. Marcin LENDA,
 • zastępca dowódcy - ppor. mar. Sylwester BORKOWSKI,
 • instruktor obrony przeciwchemicznej i zdrowia - st. bsm. szt. Henryk JABŁOŃSKI,
 • dowódca drużyny kwatermistrzowskiej - bsmt Rafał SUGAK.

Komisja rozdała uczestnikom kartki z pytaniami, a następnie skutecznie przeszkadzała piszącym. Po sprawdzeniu prac okazało się, że poziom wiedzy uczestników był bardzo wysoki, jednakże udało się wyłonić trzy finałowe zespoły z gimnazjów nr 5, 29 i 31. Punktacja za prace w częci pisemnej była zróżnicowana i oscylowała między 8,5pkt a 82 (na 100 możliwych). Największą liczbę punktów w tym etapie uzyskał Robert Wąsik.

Etap ustny odbył się w pięknie przygotowanej sali, stylizowanej na pokład okrętu, z podwyższeniem dla finalistów i komisji. Po powitaniu uczestników, ich opiekunów i publiczności przez panią dyrektor oraz po przedstawieniu się komisji, odbył się koncert w wykonaniu młodzieży z gimnazjum-gospodarza. Następnie rozpoczął się ustny etap konkursu, który składał się z bardzo trudnych i szczegółowych pytań. Finałowe zespoły losowały po kolei jedno z czternastu pytań, w trzech zakresach tematycznych: historia MW, tradycje i ceremoniał, wiadomości o ORP "TORUŃ". W trakcie tej części do publiczności przyłączył się pan prezydent Michał Zaleski.

Po trzech rundach pytań, zaciekłej walce i wielkich emocjach, został wyłoniony zwycięski zespół z gimnazjum nr 29 i rozpoczęła się końcowa część konkursu, czyli wręczanie nagród. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy oraz nagrody książkowe od prezydenta miasta, zdjęcia okrętów, książki i gadżety marynistyczne i świnoujskie od dowódcy okrętu.

Główną nagrodą jest weekendowy pobyt zwycięskiego zespołu na pokładzie ORP "TORUŃ", gdzie będzie możliwość porównania "suchej" wiedzy teoretycznej z zakresu tradycji, ceremoniału i danych o okręcie z twardą rzeczywistością. Cały okręt będzie stał dla finalistów otworem i będzie bardzo wiele okazji do dokładnego zwiedzania jego zakamarków, wyjaśniania zawiłości regulaminów i życia okrętowego, o którym do tej pory można było tylko poczytać.

Nagrodzona została również pani Dyrektor gimnazjum za świetne przygotowanie spotkania oraz pan Prezydent za osobisty patronat.

Po krótkiej przerwie odbył się pokaz marynarskich mundurów wyjściowych, świstu trapowego, oddawania honorów gwizdkiem oficerskim. Publiczność miała okazję przyodziać się w ubiór ratowniczy, ubiór pożarowy, pas ratunkowy, zobaczyć i wysłuchać krótkich opisów sprzętu chemicznego, map morskich, sekstantu.

Chciałbym raz jeszcze podziękować panu Prezydentowi za patronat, dyrekcji 31 gimnazjum w Toruniu za wspaniałą organizację, ale przede wszystkim dziękuję uczestnikom, bez których nie byłoby tego konkursu. Bardzo doceniam i podziwiam chęci i czas poświęcone na przygotowanie się młodzieży do udziału w imprezie, zdając sobie sprawę z wielu innych obowiązków, którym jednocześnie trzeba było podołać. Mam wielką nadzieję, że nasz konkurs wpisze się na stałe do kalendarza imprez toruńskich i że bez przeszkód będzie się odbywał co roku. Zwycięzców tegorocznego konkursu zapraszam jeszcze raz na pełen atrakcji pobyt na ORP "TORUŃ" w dniach 17-19 czerwca.

Z pozdrowieniami znad morza, dowódca okrętu - kpt. mar. Marcin LENDA

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.