www.torun.pl

Wojciech Grochowski

 

Wojciech Grochowski
prezydent Torunia w latach 1998-2002

Ur. 18.09.1942 r. w Warszawie. Absolwent fizyki na UMK, specjalista w dziedzinie mikroelektroniki. Ukończył Podyplomowe Studium Mikroprocesorów na Politechnice Gdańskiej oraz szereg kursów informatycznych. Autor kilkunastu patentów i publikacji. Został wybrany prezydentem Torunia 3 grudnia 1998 roku.

W czasie jego prezydentury miasto otrzymało zapewnienie przekazania bezzwrotnej pomocy z Unii Europejskiej na najkosztowniejsze w historii miasta inwestycje związane z wymianą i rozbudową sieci kanalizacyjnej w ramach projektu ISPA. Kontynuowano prace związane z tworzeniem Toruńskiego Centrum Koordynacji Ratownictwa i Ochrony Ludności, instytucji, która zajmie się koordynacją pracy wszystkich toruńskich służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w mieście, m.in. straży pożarnej, policji, pogotowia ratunkowego. Wybudowano kilkaset mieszkań na wynajem w ramach należącego do gminy Toruńskiego Towarzystwa Budownictwa Mieszkaniowego, m.in. przy ul. Solankowej w Czerniewicach, Sz. Chełmińskiej i Winnicy. Dokonano modernizacji i rozbudowy wielu miejskich szkół (m.in. Szkół Podstawowych nr 2 i 5), a także Szpitala Miejskiego, dla którego zakupiono pierwszy w mieście, a zarazem najdroższy sprzęt medyczny placówki -koronarograf - aparat do badania naczyń wieńcowych. Przeprowadzono ponadto największy w historii remont mostu drogowego im. Józefa Piłsudskiego. Rozpoczęto też modernizację dróg wyjazdowych z Torunia: fragment Szosy Lubickiej, drogi łączącej Toruń z autostradą A-1 oraz odcinek Szosy Bydgoskiej.

Za prezydentury Wojciecha Grochowskiego Toruń gościł Ojca Świętego Jana Pawła II (7 czerwca 1999 r.).

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.