Jerzy Wieczorek | www.torun.pl

Serduszko w kolorze ukraińskiej flagi - niebieski i żółty, poziomy pas.

Flaga Unii Europejskiej. Żółte gwiazdki ułożone w okrąg na niebieskim tle. Pod flagą napis Unia Europejska.

Jerzy Wieczorek

 

Dr Jerzy Wieczorek
prezydent Torunia w latach 1990-1996

Ur. 19 maja 1940 r. w Krakowie. Ukończył studia górnicze w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie oraz Fizykę na toruńskim UMK.

Był pierwszym prezydentem Torunia po zmianach ustrojowych wprowadzonych w Polsce w 1989 r. i pierwszym prezydentem wybranym przez Radę Miasta wyłonioną przez mieszkańców po demokratycznych wyborach.

W czasie jego prezydentury nastąpiło dostosowanie struktury administracji miejskiej do zadań powierzonych odrodzonemu samorządowi. Za priorytetowe inwestycje miejskie jego prezydentury uznano przebudowę i naprawy nawierzchni ulic oraz budowę wodociągów i gazociągów. W 1993 roku wykonano modernizację miejskiego wysypiska śmieci, wykonano również instalację do odbierania z wysypiska biogazu. Zaczęto budowę - jednego z nielicznych w tym czasie w Polsce - bloku z mieszkaniami komunalnymi. W 1994 r. podpisano kontrakt na jedną z największych inwestycji w historii miasta - budowę oczyszczalni ścieków. W tym okresie powołana została też toruńska Straż Miejska. Kontynuowano starania dotyczące wpisania Torunia na listę UNESCO. Powołano ośrodki życia kulturalnego: Dom Muz z filiami oraz Dwór Artusa. Od 1 stycznia 1994 roku Toruń uczestniczył wraz z 20. innymi miastami w programie pilotażowym polegającym na przekazaniu samorządom miejskim wielu zadań będących dotąd w gestii administracji państwowej. Przejęto wtedy prowadzenie wszystkich szkół podstawowych, placówek podstawowej opieki zdrowotnej, Szpitala Miejskiego, nadzoru nad drogami i ulicami oraz wielu zadań administracyjnych. Nawiązano szczególnie bliskie kontakty z Getyngą i Lejdą. Przystąpiono do sieci "Zdrowych Miast" - agendy Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Najczęściej czytane aktualności

  • Na zdjęciiuL kobieta wrzuca złożoną kartę do głosowania do urny wyborczej
    Miasto
    W drugiej turze wyborów na prezydenta miasta Torunia wymaganą większość głosów zdobył Paweł Gulewski (KKW Koalicja Obywatelska).
  • Na zdjęciu: biegacze na bieżni
    Miasto, Sport
    Rozstrzygnięto otwarty konkurs ofert na organizację w Toruniu międzynarodowych i ogólnopolskich wydarzeń sportowych, memoriałów oraz turniejów cyklicznych kreujących sportowy wizerunek miasta Torunia. Imprezy mają odbyć się od 1 lipca do końca 2024 roku.
  • Nabór ofert na lokale miejskie - grafika z pękiem kluczy
    Biznes, Miasto
    Zakład Gospodarki Mieszkaniowej w Toruniu ogłasza nabór ofert na wynajem lokali użytkowych, obiektów fortecznych i miejsc parkingowych.
  • Trendownia 2024 - plakat
    Biznes, Miasto
    W środę 24 kwietnia 2024 r. rusza 19. edycja Trendowni – konferencji poświęconej trendom w sieciach dostaw i produkcji. 24-25 kwietnia 2024 r. w hotelu Copernicus Toruń spotkają się przedstawiciele branży logistycznej.
  • Zazieleniamy Bulwar Filadelfijski
    Eko, Miasto
    Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Docenieni za bohaterską postawę
    Miasto
    St. asp. Łukasz Grabowski i Rafał Koziołek zachowali zimną krew i wyciągnęli z Wisły 16-letnią dziewczynę. Ich bohaterską postawę docenił Prezydent Torunia Michał Zaleski.
  • Pod hasłem "Otwartość" rozpoczęła się 22. edycja toruńskiego Festiwalu Nauki i Sztuki. Dla uczestników przygotowano 130 imprez w 5 strefach i 18 blokach tematycznych.
  • Stowarzyszenie „Kierunek Zdrowie” obchodzi 20-lecie działalności charytatywnej.
  • Utworzone w 1993 roku Oratorium im. bł. ks. Bronisława Markiewicza w Toruniu świętuje 30-lecie istnienia. Uroczystości rocznicowe odbyły się w Hotelu Filmar.
  • W 2. kolejce PGE Ekstraligi KS APATOR Toruń pewnie pokonał FOGO UNIĘ Leszno 59:31. Liderem gospodarzy był Emil Sajfutdinow, który zdobył 14 punktów. Było to pierwsze w tym sezonie spotkanie rozegrane na Motoarenie.
  • Uczniowie drugiej klasy w Miejskiej Szkole Podstawowej nr 15 im. Powstańców Śląskich w Piekarach Śląskich wybrali kilka miejsc w Toruniu i okolicach, do których przygotują specjalne kartki.
  • Z roku na rok na świecie wytwarza się coraz więcej plastiku. Dlatego tegoroczny Międzynarodowy Dzień Ziemi zwraca uwagę na ten aspekt, zachęcając wszystkich do refleksji nad hasłem tych obchodów: „Planeta vs. Plastik”. Choć oficjalne święto przypada na 22 kwietnia, już teraz zachęcamy mieszkańców Torunia do podejmowania działań na rzecz ochrony...
  • Na Bulwarze Filadelfijskim robi się coraz bardziej zielono. To za sprawą nowych nasadzeń oraz trawy, która właśnie jest układana nad Wisłą.
  • Wydział Sportu i Rekreacji Urzędu Miasta Torunia zaprasza do składania projektów w otwartych konkursach ofert na realizację działań z zakresu profilaktyki uzależnień.