www.torun.pl

Nowy Rok 2008

Nowy Rok 2008

Serdeczne pozdrowienia znad morza dla wszystkich sympatyków ORP "TORUŃ".

U progu Nowego Roku chciałbym podzielić się z Państwem swoimi wspomnieniami na temat wydarzeń, którymi żył nasz okręt i załoga w minionym roku.

W roku 2007 udało nam się szczęśliwie zakończyć remont w Stoczni Marynarki Wojennej. Pięć dni prób zdawczo-odbiorczych na morzu to niestety jedyny okres jaki okręt spędził za główkami portu. Podczas jednej z nich mieliśmy zaszczyt gościć na pokładzie niewielką grupę przedstawicieli społeczności toruńskiej - w postaci grupy radnych i pracowników Urzędu Miasta Torunia.

Okręt niestety w dalszym ciągu nie wrócił do macierzystego portu - Świnoujścia. Wciąż przebywa w Gdyni, tym razem w stoczni NAUT, gdzie przeprowadzany jest dalszy remont. Zakończenie prac remontowych przewidywane jest na kwiecień 2008 r. Po zakończonym remoncie okręt rozpocznie intensywne szkolenie i wróci do wykonywania swoich zadań
na morzu, czego z utęsknieniem wyczekuje cała załoga.

W 2007 roku załoga już po raz trzeci przeprowadziła w toruńskim Gimnazjum nr 31 Konkurs Wiedzy Marynistycznej, odbywający się pod honorowym patronatem prezydenta Torunia. Uczniowie z 5 drużyn zmagali się o miano najlepszej w 3 kategoriach: Historia Marynarki Wojennej, ORP "TORUŃ", Ceremoniał Morski. Główną nagrodę zdobyła drużyna z Gimnazjum nr 29, którą gościliśmy na pokładzie zapewniając niesamowite ilości atrakcji - m.in. zwiedzanie okrętu podwodnego ORP "ORZEŁ".

W minionym roku udało się również zorganizować po raz pierwszy eliminacje do konkursu "O Złotą Kotwicę d-cy Marynarki Wojennej". Po rozegraniu szeregu konkurencji sportowych wyłoniliśmy najlepszą drużynę, która reprezentowała miasto i okręt TORUŃ podczas rywalizacji w Świnoujściu. Przez sito eliminacji przeszli naprawdę najlepsi - drużyna wystawiona przez Gimnazjum nr 31. W Świnoujściu podczas finału nasza reprezentacja zajęła I miejsce pokonując ekipy z Poznania, Lublina, Gniezna i Krakowa.

W szeregach załogi naszego okrętu w 2007 roku zaszły pewne zmiany z których najważniejszą była zmiana na stanowisku dowódcy okrętu. Załoga pożegnała kpt. mar. Marcina LENDĘ, który wyjechał do Stanów Zjednoczonych na roczne studia podyplomowe. Stanowisko dowódcy ORP "TORUŃ" objął dotychczasowy zastępca dowódcy okrętu kpt. mar. Sylwester BORKOWSKI. Rozstaliśmy się również z ppor. mar. Rolandem KRÓLIKOWSKIM, oraz ppor. mar. Grzegorzem MARSZAŁKIEM. Przywitaliśmy natomiast por. mar. Andrzeja KRUPĘ, który objął stanowisko zastępcy dowódcy i pierwszą
na pokładzie kobietę - panią mechanik ppor. mar. Agnieszkę BOCHENEK. Do etatowego składu załogi dołączył również technik radiolokacji bsmn Andrzej JACZESKI.

W 2008 roku mamy nadzieję na rychłe zakończenie wszystkich prac remontowych i wyjście w morze. Okręt jest wyznaczony do zdawania pierwszego zadania programowego, które jest sprawdzianem wiedzy, umiejętności i przygotowania całej załogi do wykonywania zadań na morzu - ma to się dziać w połowie roku. Jeśli wszystko wypadnie pomyślnie okręt i załoga dostaną trochę czasu na przygotowanie i jeszcze w 2008 r. będzie nas czekać drugie zadanie programowe, które jest praktycznym sprawdzianem naszych umiejętności na morzu. Zaplanowano także dla okrętu wyjście zagraniczne. W sierpniu mamy zawitać z wizytą kurtuazyjną do niemieckiego portu WARNEMÖNDE. W miesiącach letnich okręt zawinie również do portu Szczecin, w ramach obchodów Dni Morza.

Z marynarskim pozdrowieniem!

zastępca dowódcy okrętu
por. mar. Andrzej KRUPA

Najczęściej czytane aktualności

 • Na zdjęciu autobus z reklamą „Podróżuj razem z nami” z wizerunkiem Katarzynky Żak i Adriana Miedzińskiego
  Miasto, MZK
  „Podróżuj razem z nami” to hasło promującej transport miejski kampanii społecznej Miejskiego Zakładu Komunikacji w Toruniu. Na trasę wyjechał pierwszy autobus wspierający akcję.
 • Na zdjęciu toruńska starówka w deszczu
  Miasto
  9 sierpnia od godz. 14:00 na terenie Torunia i powiatu toruńskiego mogą wystąpić anomalie pogodowe.
 • Na zdjęciu tablica informacyjna Parku Pamięci Narodowej, w tle zachodące słońce i uczestnicy wydarzenia
  Miasto
  8 sierpnia 2020 r. otwarty został Park Pamięci Narodowej „Zachowali się jak trzeba”. Miejsce upamiętnia tysiące Polaków, którzy w okresie II wojny światowej ratowali Żydów narażając własne życie.
 • Na zdjęciu zdobywca tytułu DJ Roku, WRB. trzyma statuetkę oraz dyplom
  Kultura, Miasto
  Po prawie miesiącu głosowania, poznaliśmy zwycięzców plebiscytu Toruńskie Gwiazdy 2020. 8 sierpnia nagrodzony został najlepszy toruński DJ, Wykonawca, Nadzieja oraz Płyta Roku.
 • Na zdjęciu kran nad suchym zlewem
  Miasto
  Na 10 sierpnia 2020 r. zostało zaplanowane czasowe wstrzymanie dostawy wody z miejskiego wodociągu do niektórych budynków przy ul. Warneńczyka oraz Bażyńskich.
 • Maciej Tacher
  Kultura, Miasto
  Laureatów w kategoriach nadzieja, wykonawca, dj i płyta roku w plebiscycie Toruńskie Gwiazdy poznamy 8 sierpnia 2020 r. o godz. 19.00 podczas koncertu w sali na Jordankach. Na scenie pojawią się znani i lubiani lokalni wykonawcy.
 • W sobotę 8 sierpnia 2020 r., w związku z zawodami żużlowymi, uruchomiony zostanie dodatkowy kurs tramwaju linii nr 5.
 • W związku ze zmianą organizacji ruchu drogowego w rejonie al. św. Jana Pawła II oraz pl. Niepodległości od soboty 8 sierpnia 2020 r. godz. 8:00 przeniesiony zostanie przystanek autobusowy „Plac Rapackiego”.
 • 1 i 2 sierpnia 2020 r. odbyła się pierwsza edycja międzynarodowego wyścigu „Śladami Królewny Anny Wazówny o Puchar Marszałka Województwa Kujawsko- Pomorskiego”.
 • W piątek 7 sierpnia 2020 roku odbędzie się otwarty amatorski turniej siatkówki plażowej. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, trwają zapisy duetów siatkarskich, które chcą wystąpić na boiskach na plaży przy ul. Broniewskiego 90.
 • Trzy spektakle w ramach Festiwalu Teatrów Ulicznych, plebiscyt Toruńskie Gwiazdy 2020, piknik sztuki w Kaszczorku, wieczorne rejsy toruńskich flisaków - tak zapowiada się najbliższy weekend w Toruniu.
 • Po decyzji rządu dotyczącej powrotu uczniów do szkół od 1 września 2020 r. miasto intensywnie przygotowuje się do organizacji pracy placówek oświatowych w nowych warunkach.
 • Na terenie Torunia i powiatu toruńskiego potwierdzono 237 przypadków zarażenia koronawirusem. Kwarantanną objęto 374 osoby, a 172 powróciło do zdrowia. Od początku trwania pandemii odnotowano 20 zgonów.
 • Informujemy, że w czwartek 6 sierpnia 2020 r. w godzinach popołudniowych na terenie budowy w rejonie placu Rapackiego i pl. Niepodległości nastąpiła awaria sygnalizacji świetlnej. Trwa jej usuwanie.